Solarij ili ne, sigurni smo da ne želite doći na plažu izgledajući kao jeftini mađarski bijeli sir. Iako se sunčanje u solariju ne preporuča, i svaki će vas dermatolog pokušati odgovoriti od toga – šanse su velike da ćete to vi svejedno učiniti. A ako se već upuštate u ovu avanturu, onda to činite najsigurnije što možete. Svi želimo dobro izgledati na ljeto, jer nas brončana put čini sretnijima, mršavijima i svakako bolje izgledamo na plaži, i na fotografijama, ali s time dolaze i razne opasnosti. Ne upuštajte se u zrake solarija ako se niste dobro pripremili.
Prije nego krenete u solarij obavezno se posavjetujte sa djelatnicima solarija, ili još bolje dermatologom. Pogotovo ako nikada niste koristili solarij, ili ste cijele godine bili bez ijedne zrake sunca na tijelu. Nadalje, jako je bitno da odredite tip kože i najvažnije koliko ćete za početak ostati u solariju. Duljina sunčanja ovisi o modelu solarija, koji su najčešće light, midium i turbo solarij. Ne mora biti, ali se jačine kreću u tim krugovima i nazivima. Ukoliko nikada niste bili u solariju ne preporuča se da ostajete dulje od 4 minute. Za prvi put toliko je sasvim dovoljno, tek toliko da testirate reakciju vaše kože na zrake.
Prije nego se prepustite zrakama solarija obavezno se sjetite jeste li pili kakve antiobiotike, hormonske lijekove ili koristili kreme sumnjivog porijekla. Ukoliko jeste, odgodite sunčanje na barem 24 sata kako bi se koža smirila i organizam vratio u normalu. Ne zaboravite koristiti UV naočale koje vam djelatnici svakog solarija obavezno moraju ustupit, ukoliko ne, nemojte koristiti njihove usluge. Prije samog lijeganja u solarij provjerite čistoću i svakako počistite prije i iza sebe. Od viška čistoće glava ne boli. I svakako skinite šminku, uklonite ostatke parfema i ukoliko osjetite jaku vrućinu i peckanje kože radije prekinite sunčanje.
No ima nas i onih koji pod svaku cijenu žele izbjeći solarij i potamniti prirodnim putem, a mi smo uvijek na strani prirode, i upravo zato, evo nekoliko savjeta:
S obzirom da je proljeće tek u cvatu, svakako preporučamo laganu šetnju ne dulju od dva sata tijekom podneva. Ukoliko je sunce jako. Svakako se zaštitite za nekim od zaštitnih faktora koji ćete odabrati ovisno o vašoj puti i svjetlini kože.
Zaštitni faktor 2 – 5 osigurava osnovnu zaštitu
Zaštitni faktor 6 – 11 osigurava srednju zaštitu
Zaštitni faktor 12 – 19 visoka zaštita
Zaštitni faktor 20 – 30 intenzivna zaštita
Zaštitni faktor 30 + blokira zrake
Što je vrijeme toplije, a vi sve više izloženi suncu to će koža ljepše reagirati uz pravilnu zaštitu. Ukoliko se još namažete nekim od noćnih i dnevnih krema za samotamnjenje rezultat će biti još ljepši. Kremu dobro razmažite i utrljajte u kožu. Namažite se cijeli, a ne samo polovično. Zamolite nekoga da vam namaže područje leđa i teško dohvatna mjesta. Nemojte se samo napackati i otići spavati već dobro namažite kremu i pustite da odstoji.
Koji god put odabrali, nemojte pretjerivati jer koža je delikatna struktura koja se lako može povrijediti. Vremena do ljeta još ima, a vi na pretek opcija kako da dođete do prekrasne tamne puti, te da na plaži prvi dan zablistate od brončanog sjaja.
(Mim)