BB kreme već tri do četiri godine polako, ali sigurno, sa stalnim rastom ponude, ali i potražnje, zauzimaju svoje mjesto na tržištu kozmetike za njegu i dekorativne kozmetike. Ovaj hibrid kreme i baznog pudera osmislili su njemački dermatolozi, koji su trebali kremu koja će pružati i toniranje kože nakon laserskih zahvata na licu i hidrataciju. Nakon toga postala je totalni hit u Južnoj Koreji, proširila se drugim azijskim zemljama, a 2011. pojavila se na policama SAD-a.
Danas se u trgovinama mogu naći BB kreme od 50 do 70 kuna do onih koje stoje između 500 i 700 kuna. Istraživanja pokazuju da će četiri od pet osoba, koje su jednom kupile BB kremu, kupiti je ponovno. No, bez obzira u koju skupinu spadali, jeste li se ikada zapitali što se sve nalazi u BB kremama i kome su one namijenjene? Ako ne, vrijeme je da to otkrijete!
Glavni sastojci
Postoje različite kreme na tržištu, a najčešće se reklamiraju kao kombinacija hidratantne kreme, baznog pudera, kreme za zaštitu od sunčevih zraka. Tako dobar dio BB krema koje se nalaze na tržištu najčešće sadrže cinkov oksid ili titanijev dioksid koji štite od sunčevih zraka, te imaju vodootporna svojstva. Također, određene vrste BB krema imaju svojstva protiv starenja kože. Tako neke imaju u sebi vitamine A, E i C koji su jaki antioksidansi, zatim hidratantna svojstva kao što su hijaluronska kiselina i glicerin. Za ravnomjerni ton kože vrlo se često stavlja ekstrakt sladića ili medvjetke (arbutin). Za svježi, prozračan i sjajni izgled kože stavljaju se sastojci na bazi silikona, koji pomažu u efektu zaglađivanja kože.
Lošija hidratacija
Naravno, kao ni svaka druga krema, ni BB krema ne čini čuda. Dok je većina osoba, koja ih upotrebljava na dnevnoj bazi, zadovoljna načinom na koji tonira kožu, činjenica ostaje da ona nije toliko dobra kada je u pitanju hidratacija kože, pa je zato preporučljivo prije nanošenja BB kreme nanijeti standardnu kremu koju koristite. Naime, očekivati da jedan proizvod može biti savršen u svemu – odnosno da će biti lagan za lice, dobro prekrivati nepravilnosti, te hidratizirati je – jest pomalo nerealno, barem za sada.
Malo nijansi
Ono što je za mnoge osobe najveći nedostatak BB krema jest mali broj nijansi u kojima su dostupne. Većina proizvođača izrađuje ih u dvije do tri nijanse, dok neki proizvođači proizvode samo jednu. Ono što je isto vrlo važno napomenuti jest da osobe koje imaju problema s prištićima ne smiju upotrebljavati BB kreme s visokim SPF-faktorom, jer može doći do pogoršanja. BB krema najviše odgovara osobama s normalnom do masnom kožom, te svjetlom i srednje tamnom kožom, iako nisu isključeni ni drugi tipovi kože, što uvelike ovisi o proizvođaču.
Odlična je, ali…
BB krema neće nadomjestiti druge kreme za standardnu njegu lica, ali ona može pomoći da ti proizvodi bolje djeluju. Naime, BB kreme vrlo su lagane na koži, ne izazivaju efekt maske, ne začepljuju pore (ili mnogo manje), te ne stvaraju efekt maske, kao drugi bazni puderi. Ako i niste osoba koja voli BB kreme ili je isprobala jednu vrstu koja vam nije odgovarala, dobra vijest je da se one još uvijek svake godine usavršavaju i postaju sve bolje i bolje. Zato prije nego što sljedeći put kupite BB kremu, tražite testere koje možete nanijeti na lice i na taj način isprobajte kremu na nekoliko dana. Možda će vam jedna odgovarati, a druga ne.
A ako uopće ne uspijete, pokušajte pronaći CC kreme (color-control), koje su prošle godine izašle na tržište. Riječ je o kremama koje imaju još laganiju teksturu, bolje prekrivaju i imaju bolju hidrataciju od BB krema. Živi bili, pa vidjeli!
Foto: © viperagp - Fotolia