Što moraš znati prije nego se odlučiš za botoks?

Istražili smo sve prednosti i nedostatke botoksa

Što moraš znati prije nego se odlučiš za botoks?

Ostati zauvijek mlad želja je mnogih stoga i ne čudi da se brojne žene, ali i muškarci podvrgavaju različitim estetskim tretmanima i korekcijama kako bi što dulje sačuvali svoj mladolik izgled.

Starenje je prirodni proces ljudskog života i ne možemo ga izbjeći jer će nas godine dostići, prije ili kasnije. Ipak, uz pravilnu njegu, prehranu te pokoji botoks moguće je izgledati mlađe nego što uistinu jesmo. Svatko ima pravo činiti sa svojim tijelom što god želi. To se zove sloboda izbora. Nemamo pravo prosuđivati ljude koji se odluče za botoks ili pak neki drugi vid kozmetičkih tretmana ili plastičnih operacija.

S obzirom na to da je interes za botoksom sve veći, a medicina i znanost sve naprednije, odlučili smo istražiti što je sve potrebno znati prije nego se odlučiš na taj korak.


Što je botoks i kako funkcionira?

Botoks se koristi za uklanjanje bora na licu i vratu, a kandidati za botoks najčešće su između 35 i 45 godina. Istraživanja su pokazala da je u 2017. godini više od 7 milijuna Amerikanaca primilo botoks. Prilikom donošenja odluke o botoksu, vrlo je važno odabrati stručne dermatologe koji imaju iskustva i koji dobro rade svoj posao.

Botoks je napravljen od proteina koji zamrzavaju mišiće lica. Njegovo ubrizgavanje u mišić utječe na blokiranje živčanih impulsa te tako smanjuje bore na licu. Upravo je botoks jedan od najpopularnijih načina borbe s borama kad je u pitanju estetska kirurgija.

Bitno je napomenuti kako botoks ne pomaže kod statičkih bora, već se njime uklanjaju samo dimaničke bore. Da bi učinci botoksa bili primjetni, potrebno je do 14 dana. Rezultati traju 3-4 mjeseca, kada je potrebno ponoviti tretman.

Kako se kreću cijene botoks tretmana?

Cijene se mogu razlikovati u različitim poliklinikama, no prosječna cijena za 50 jedinica iznosi između 2000 i 3000 kn. Ako se botoks koristi u ne-kozmetičke svrhe, cijene mogu biti veće.

Da li botoks boli?

Botoks se ubrizgava injekcijom tako da ćeš osjetiti bol samo od uboda igle ili lagano peckanje. Ipak, bojiš li se igle, možeš zamoliti svog dermatologa da prilikom ubrzigavanja koristi lokalni anestetik u obliku kreme koji će olakšati bol. Proces ubrizgavanja botoksa je kratak i jednostavan i sve skupa traje otprilike 15-20 minuta.

Prednosti i mane botoksa

Osim uklanjanja bora, botoks se također koristi i za liječenje nekih ne-kozmetičkih problema kao što su pretjerano znojenje ili trzanje kapaka. Učinci botoksa također su se pokazali korisnima kod liječenja kroničnih migrena, strabizma pa čak i depresije.

Koje su negativne strane korištenja botoksa?

U izuzetno rijektim slučajevima postoji mogućnost da se botoks 'pomakne' izvan mjesta ubrizgavanja, uzrokujući slabost mišića, pomućeni, vid, otežano diseanje, gutanje ili govor. U tom je slučaju potrebno što prije zatražiti liječničku pomoć.

Takve su nuspojave iznimno rijetke i gotovo nikad se ne dešavaju kada je riječ o dermatološkoj uporabi, gdje su doze iznimno niske. Istraživanja su pokzala da su štetni učinci vjerojatniji kod terapijskih slučajeva gdje su doze mnoogo veće.

Botoks je siguran i učinkovit sve dok ste u rukama nekoga tko je licenciran i obučen za obavljanje svog posla, otkrivaju stručnjaci. Kao i kod bilo kojeg drugog lijeka, nuspojave se mogu pojaviti no one su vrlo rijetke.

Kao i sa svim drugim stvarima u životu, i sa botoksom i ostalim estetskim korekcijama valja biti umjeren. U protivnom, može biti više štete nego koristi. Prije donošenja odluke o botoksu, svakako dobro istaži sve dostupne informacije te porazgovaraj s nekim tko je već bio na takvim tretmanima.