Strije. Ti puteljci popucale kože koje bespomoćno gledamo i ne znamo što poduzeti kako bismo ih se riješile. Ako ste probale razne preparate koji nisu dali nikakve rezultate i jednostavno ste se pomirile s njihovim postojanjem, čak se ponekad i zabavljate prateći te male reljefe prstom, niste jedina.
No, iako se stručnjaci slažu da ih je nemoguće u potpunosti maknuti kao da nikada nisu ni postojale moguće ih je ipak toliko posvijetliti i učiniti ih gotovo nevidljivima. A ako se ne vide i samo vi znate da su tamo, to je gotovo jednako kao da ne postoje, zar ne?
Koji su razlozi nastanka strija? Nastaju jer dolazi do stanjenja površinskog sloja kože i promjenama koje zahvaćaju kolagen u srednjim slojevima kože. Kolagen je supstanca zaslužna za čvrstoću i elastičnost kože.
Kada prolazimo kroz nagle promjena koje uzrokuju širenje kože kao što su trudnoća, naglo debljanje, rast ili pak hormonalne promjene, vlakna kolagena ponekad popucaju i stvore ove nepoželjne tragove raznih duljina i širina. Genetski faktor također igra ulogu, stoga ako je vaša majka bila podložna strijama vjerojatno će se u jednom trenu pokazati i na vašoj koži.
Ako imate strije vjerojatno se nalaze na području grudi, bokova, stražnjice ili donjeg trbuha. Ta su mjesta najvjerojatnija "poprišta zločina" jer ovdje žensko tijelo skladišti višak masnih naslaga i time je koža više izložena istezanju. Obično počinju kao roze, smećkaste ili crvenkaste linije koje kasnije postaju ljubičaste i zatim blijede.
Dok su u ranijim fazama nastanka moguće ih je umanjiti relativno brzo i spriječiti daljnje širenje pravilnom njegom kože. Obavezno utvrdite u dnevnu rutinu masažu kože rukavicom ili masažnom četkom kako biste potaknuli cirkulaciju u ovom kritičnom području. Uz to, jedite hranu bogatu:
- silicijem (ima ga u grahu, soji, integralnim žitaricama, grožđu, repi, smeđoj riži i ječmu)
- cinkom (crveno meso i perad te ribe i drugi plodovi mora, osobito kamenice te drugi školjkaši, rakovi i tuna. Mlijeko i mliječni proizvodi, jaja i cjelovite žitarice. Tu su i biljni izvori: orašasti plodovi, grašak, grah, soju i sojin “sir” tofu, pivski kvasac, pšenične klice, bundevine i druge sjemenke)
- vitamin A (jetra, žutanjak, mlijeko i mliječni proizvodi, maslac, te ga općenito možemo naći u tkivu životinja i morskih riba. Također jedan dobar izvor su i karotenoidi kojih ima u tamno obojenom lisnatom povrću te žutom i narančastom voću)
- vitamin E (pšenične klice, tj. ulje pšeničnih klica. Jaja, orasi, lješnjaci, bademi, sijeme suncokreta, hladno cijeđena biljna ulja (maslinovo, kukuruzno, sojino), špinat, zeleno lisnato povrće, paprike, šparoge)
Obavezno nahranite kožu čak i do 2 ili 3 puta dnevno, bogatom hidratantnom kremom. kako biste pomogli koži da vrati elastičnost i bude gipkija. Tako će se kolagensko vlakno moći rastegnuti ali neće puknuti. Stariji tragovi postaju manje vidljivi a tako se sprječava nastanak novih.
Sami napravite fantastičnu kremu
Ako nikako ne možete pronaći preparat koji vam odgovara pokušajte napraviti samo svoju kremu koja bi doista trebala pomoći svojom kombinacijom super sastojaka u ovoj borbi sa, čini se, vjetrenjačama.
Pomiješajte po žlicu ulja sezama, pšeničnih klica, ekstrakta vanilije, dvije žlice pčelinjeg voska, jednu četvrtinu šalice shea ili kakao maslaca te u sadržaj istresite dvije kapsule vitamina E. Rastopite ovu smjesu, ohladite i spremna je za uporabu. Nadamo se da ćete uskoro doista vidjeti vidljive rezultate i pobijediti ove tvrdoglave protivnike.
Autor: L.K.
Preuzeto sa: Savjetnica.com
Foto: © thepoo - fotolia