1.) Uklonite nečistoće i mrtve stanice s kože! Da bi koža mogla pravilno disati, ali i ravnomjerno potamniti, potrebno je ukloniti sve ono što ju onečišćuje – višak sebuma, nečistoće i mrtve stanice. Prije i tijekom ljeta najbolje je upotrijebiti vrlo nježne pilinge. Većinu ih možete napraviti u kućnoj radinosti. Za fine, njegujuće pilinge najbolje je upotrijebiti mljevene bademe.
U 50 g fino mljevenih badema dodajte
2-3 kapi eteričnog ulja prave lavande (lavandula anustifolia).
Nakon tuširanja istrljajte kožu dok je još mokra i isperite vodom!
2.) Zaštitite kožu od isušivanja! Ponekad je bočica kvalitetnog, djevičanskog maslinovog ulja dragocjenija od najskupljeg losiona za tijelo. Zašto? Maslinovo ulje je bogato esencijalnim kiselinama zaduženim za zdravlje stanica kože. Ono štiti kožu od isušivanja, njeguje ju i čini glatkom. Ukoliko planirate godišnji odmor provesti na moru – započnite već danas sa svakodnevnom njegom – na taj način ćete zaštiti kožu od dehidracije i preranog starenja. Maslinovo ulje nema zaštitne faktore, stoga ga nemojte koristiti za vrijeme sunčanja.
3.) Isprobajte macerat mrkve! Prema tradicionalnim recepturama, spoj mrkve, biljnog ulja i mediteranskog sunca rezultira potpuno prirodnim pripravkom za njegu kože koji obiluje beta karotenom!
U 1 dcl maslinovog ulja dodajte 10 ml macerata mrkve – mješavinu koristite za svakodnevnu njegu tijela, najbolje nakon tuširanja dok je koža još vlažna. Pričekajte s odjevanjem dok se ulje potpuno ne upije u kožu (višak pokupite papirnatim ručnikom) jer bi na odjeći mogli ostati tragovi. Ovakav preparat je prava blagodat za kožu, pogotovo onu sklonu isušivanju.
4.) Potražite prirodne, ručno izrađene pripravke za sunčanje na bazi shea maslaca, sezamovog ulja s eteričnim uljem mrkva sjemenke! Shea maslac ima visoki prirodni zaštitni faktor, a osim toga čuva vlagu kože, čini ju baršunastom i mekom. Sezamovo ulje također štiti kožu od negativnih utjecaja sunčevih zraka i starenja te također posjeduje prirodni zaštitni faktor. Eterično ulje sjemenki mrkve potiče kožu na obnavljanje!
5.) Ne zaboravite nahraniti kosu! Jedno od pravila osobne njege je da kosi pristupamo jednako kao i koži. Dakle, nekoliko tjedana prije uživanja u moru i suncu potrebno je nahraniti kosu i vlasište!
Zanimljiva receptura za masku koja pogoduje svim tipovima kose:
1 žumanjak
1 jušna žlica sezamovog ulja
1 jušna žlica zelene gline.
2 kapi eteričnog ulja ružmarin 1,8 cineol.
Pomješajte sastojke u glatku masu. Masku nanesite na mokru kosu i drži najmanje 30 min. Nakon toga dobro isperite, prvo običnom vodom, zatim uobičajenim šamponom. Žumanjak i sezam su bogati lecitinom, nahranit će kosu i podariti joj sjaj. Zelena glina ima pročišćavajuće djelovanje, bogata je mineralima; korisna je kod ispadanja kose i cvjetanja vrhova. Ružmarin kt.1,8 cineol potiče cirkulaciju čime korjen kose dobiva kisik i hranjive tvari što rezultira sjajnom i elastičnom kosom.
6.) Riješite se celulita na prirodan način! Ukoliko ste ljubitelji prirodnih pripravaka, možete na jednostavan način napraviti sami svoj pripravak za tretiranje celulita.
Evo recepture:
100 ml suncokretovog, hladno prešanog ulja
20 kapi eteričnog ulja ružmarin kt. 1,8 cineol,
20 kapi eteričnog ulja borovice,
20 kapi atlaskog ili himalajskog cedra,
20 kapi čempresa i
20 kapi limunskog eukaliptisa.
Pomješajte sastojke i svakodnevno nanosite na ugrožena mjesta nakon tuširanja.
Ako patite od tvrdokornog celulita koji je nastajao godinama, potražite savjet aromaterapeuta: aromaterapija u kombinaciji s fitoterapijom je učinkovita ukoliko joj posvetimo dovoljno vremena i volje!
7.) Pijte dovoljno vode! Ne zaboravite na tekućinu – najmanje 1.5 l kvalitetne vode svaki dan! Kod nedostatka tekućine, koža i kosa dehidriraju i gube sjaj i elastičnost.
Sretno!
Anamarija Pažin Morović, aromaterapeut
www.laurus-studio.com