Možete li vjerovati kada pogledate recentne fotografije slavne glumice Halle Berry da joj je 51 godina života? A njen dobar izgled nije samo mješavina sreće i izvrsne genetike (iako je i to nesumnjivo igralo ulogu) – ona itekako radi na svom izgledu, izvana i iznutra.
Još u travnju njen trener Peter Lee Thomas otkrio je kako oni zajedno vježbaju pet dana u tjednu koristeći kombinaciju vježbi, uključujući boksanje, jogu, borilačke vještine i puno vojničkih treninga. Prema njemu, Halle bi veoma lako mogla postati profesionalna sportašica kada bi to htjela.
Osim vježbanja glumica pazi i na prehranu, a kao jedno od najvažnijih stavki ključnih za njen dobar izgled (ona sama kaže kako je primijetila značajne pozitivne pomake u izgledu kože) izdvaja juhu od kostiju.
"Sami je možete napraviti veoma jednostavno. Otiđete kod mesara, kupite ili samo uzmete kosti koje bi oni inače bacili, ubaciti ih u lonac, stavite malo povrća, zalijete vodom i kuhate lagano 24 sata. I onda redovito pijuckate piće koje je prepuno kolagena", kazala je Berry u intervjuu za Extra.
Juha od kostiju osim kolagena sadrži i vitamin D, kalcij i brojne druge nutrijente (želatin, hijaluronska kiselina, prolin, glicin, kalcij, fosfor, magnezij...), plus impresivnih 9 grama proteina po šalici. Kosti sadrže veliku količinu snažnih hranjivih tvari koje se oslobađaju tijekom polaganog višesatnog kuhanja u vodi. To uključuje koštanu srž koja se ‘zadužena’ za zdravlje krvnih zrnaca i imunološki sustav.
Vaše tijelo te nutrijente pretvara u esencijalne amino kiseline koje su ključne za zdravlje kostiju i kože. One putuju kroz krvotok o opskrbljuju dermis – najdublji dio vaše kože – koji prirodno proizvodi kolagen.
Nije zato čudno što brojni nutricionisti, ali i dermatolozi i kozmetički stručnjaci već godinama govore o pozitivnim stranama konzumacije juhe od kostiju.
Kako pripremiti savršenu juhu od kostiju?
Zaista veoma jednostavno, a potrebni su vam samo:
- dosta kostiju (lonac najmanje do pola napunite s kostima; koje god preferirate: juneće, teleće, pileće, pureće...) i
- korjenasto povrće poput mrkve, peršina, celera i luka.
Izbjegavajte povrće poput brokule, kelja, repe, jer temeljcu daju gorkast okus. Temeljcu možete dodati i žlicu ili dvije jabučnog octa (ovisno o veličini lonca) koji izvlači minerale iz kostiju tijekom kuhanja.
Vrijeme kuhanja može varirati, od dva do tri sata za pileće kosti pa do preko dvanaest sati ili čak 24 sata. Ja ga obično kuham u ekspres loncu, nakon što provrije, barem 2-3 sata na najmanje. U pravilu, prava juha od kostiju u hladnjaku će poprimiti želatinasti oblik – pa ako niste do toga došli idući puta kuhajte duže.
Nakon kuhanja juhu je potrebno procijediti, a za to koristite gazu koju ćete staviti preko cjedila. Kada je spremite u hladnjak, na površini će se skupiti masnoća koju možete ukloniti i zatim je još jednom procijediti. U hladnjaku može stajati do tjedan dana, a možete je po porcijama i smrznuti.