Kad govorimo o sjenilu za oči, svatko od nas mora početi negdje. Za početnice, one koje žele utvrditi znanje ili naučiti nešto novo donosimo popis vrsta sjenila i savjete kako ga pravilno nanijeti.
Vrste sjenila:
Veoma sjajna, sedefasta (frosted) sjenila koja sadrže svjetlucave čestice. Izbjegavajte ova sjenila na zreloj koži jer će privlačiti pažnju na borice na licu.
Sjajna (shimmer) sjenila su dobra za zrelu kožu jer su za razliku od frosted sjenila dovoljno diskretna da ne ističu borice.
Mat sjenila nisu sjajna i izgledaju prirodnije. Mat sjenila su dobra za definiciju oka i mogu poslužiti kao podloga drugom sjenilu.
Satin sjenila su nešto između shimmer i mat sjenila koja su pogodna za svaku vrstu kože.
Metalik sjenila su izvrsna za dramatični izgled, recimo za večernji izlazak.
Sjenila boje kože se koriste za definiciju oka.
Sjenila u prahu su praktična za miješanje više vrsta sjenila kako biste dobili upravo onu boju koju tražite.
Sjenila u kremi mogu biti mat ili sjajna. Ako ih nanesete ispod sjenila u prahu postići ćete intenzivniju boju.
Tekuće sjenilo je većinom sjajno, često ostavljaju linije na pregibima i nije prigodno za miješanje boja.
Tehnike nanošenja sjenila:
*Sjenilo se nanosi ili diskretno u jednom sloju ili kao dramatično slojevanje i kombiniranje različitih boja kako biste jako naglasili oči.
*Za duboko usađene oči: bolje je da izbjegavate pretamnu boju sjenila, radije oko osjenčajte svijetlim ili srednje tamnim mat sjenilom i tako ih istaknite. Preporuča se i korištenje neutralnog sjenila u više nijansi.
*Za male oči: prirodnije je bolje. Izbjegavajte tamna sjenila ili kombinaciju s previše boje jer će vam još više "zatvoriti" pogled. Cilj je učiniti oči većima nanoseći više boja. Svjetlo sjenilo nanesite na vanjski rub kapka, ispod obrva
*Za blizu postavljene oči: nanesite highlighter (ili svjetlo sjenilo) na unutarnji kut, pregib oka (prema nosu).
*Za okrugle oči: Izbjegavajte korištenje tuša ili olovke za oči na donjem kapku. Našminkajte samo gornji dio kapka. Tamna sjenila nanesite na vanjski rub oka (prema sljepoočnici, ali nikad izvan ruba obrva), ovo će vam produljiti oko i učiniti ih većima.
*Za više razdvojene oči: učinite potpuno suprotno od blizu postavljenih očiju. Tamnija sjenila nanesite s unutarnje strane kapka. Ovo će postići da vizualno izgledaju bližima.
*Kako bi vam sjenilo dulje potrajalo najprije nanesite ili 1. tekući puder, 2. sjenilo/kremu - podlogu ili 3. sjenilo neutralne boje kože.
*Kod nanošenja sjenila pripazite da ga ne nanesete previše i obratite pozornost na prijelaze boja. Boje se moraju prirodno stapati.
Boje sjenila uz boju očiju:
Boju sjenila ne morate uvijek prilagoditi boji odjeće. Ponekad će se upravo kombinacija istih boja izgledati prejako. Radije koristite komplementarne boje. Budite odvažni i našminkajte se u potpunoj suprotnosti boje odjeće. Komplementarni parovi: žuta – ljubičasta, plava – narančasta i crvena – zelena.
Što se boja sjenila za oči tiče, što god tko tvrdio – ne postoje prave ili pogrešne boje sjenila. Iako postoje neka pravila, tako oka najbolje ističu nijanse koje su u kontrastu s njihovom prirodnom bojom
Plavim očima pristaju tamnoplava, siva, svijetlo ljubičaste i ružičaste nijanse. Smeđa laska i naglašava plave oči i daje im prekrasan kontrast. Uz narančasto sjenilo, vaše će oči izgledati plavije nego ikad.
Smeđim očima pristaju prirodne nijanse smeđe boje, bakrena i brončana, zatim zelena boja (osobito tamno zelena), boja kave ili šampanjca te boja šljive.
Uz zelene oči lijepo pašu smeđa sjenila, te ljubičasta, zlatna ili sjenilo boje breskve.
Najvažnija stvar koju morate zapamtiti kod vrsta sjenila i tehnika nanošenja sjenila je da se sve svodi na isprobavanje i eksperimentiranje, s bojama i vrstama sjenila. Najbolje ćete naučiti nanositi sjenilo ako se poigrate njime, pa makar i pogriješili. Nemojte se bojati isprobati nešto novo i pomalo ludo. Nikad ne znate, možda osmislite pravi "look" koji ćete samo vi moći savršeno nositi.
Nanošenje sjenila za početnice