Mitovi o ljepoti najčešće nisu ništa drugo do izreke koje se godinama prenose s generacije na generaciju. Neke od ovih zabluda stare su stoljećima i iako danas zvuče luckasto, svejedno se prepričavaju. I tako, dok logika većinom nije važan faktor kod mitova o ljepoti, oni i dalje ostaju među nama. Ovi obični mitovi najčešće su čista fikcija i zaslužuju biti razotkriveni.
Sapun škodi vašoj koži.
Nekad je sapun sadržavao masti životinjskog porijekla i biljno ulje. Formule novih sapuna su puno blaže i sadrže hidratantna sredstva koja ne isušuju vašu kožu.
Antiperspiranti mogu uzrokovati rak.
Ova teorija kruži internetom, i velike su šanse da ste prije ili kasnije dobili mail s ovakvim sadržajem, međutim nema nikakvih dokaza niti istraživanja koji bi dokazali i povezali antiperspirante i rak dojke.
Od depiliranja britvicom na nogama gušće rastu dlake.
Na nogama imate onoliko dlaka koliko vam je to genetski predodređeno, bez obzira da li ih “brijete” ili ne.
Ispijanjem puno vode imat ćete lijepu kožu.
Dok je ispijanje vode neophodno za naša tijela, previše vode rezultirat će u nakupljanju vode i nepotrebnim, preučestalim odlascima na toalet.
Ispucani vrhovi se mogu popraviti nekim preparatima.
Jedini način da se riješite ispucanih vrhova jest da ih odrežete i ubuduće spriječite boljom njegom kose.
Suha koža uzrokuje bore.
Nije istina. Većinu bora možemo “zahvaliti” izlaganju suncu.
Pranjem kože riješit ćete se akni i prištića.
Previše pranja kože i njeno jako trljanje pojačat će izlučivanje ulja iz lojnih žlijezda u koži, čime ćete samo pogoršati situaciju.
Držite se jedne linije proizvoda.
Ovaj mit o ljepoti su vjerojatno potaknuli proizvođači kozmetike kako bi kupci ostali lojalni njihovom brendu
Ne treba vam zaštita od sunca kad je oblačno.
Sunčeve UV zrake prolaze kroz oblake i mogu vam oštetiti kožu.
Prirodni sastojci su hipoalergenski.
Bez obzira je li neki sastojak prirodan ili umjetni, ako ste alergični na njega otkrit ćete nakon upotrebe.
Čokolada i masna hrana izazivaju akne.
Nije dokazano da određena vrsta hrane izaziva prištiće i akne. Akne izaziva nakupljanje odumrlih stanica u porama, višak sebuma i bakterije. Ni jedan od ovih faktora nisu potaknuti hranom koju jedemo.
Moguće je smanjiti pore na licu.
Veličina pora je genetski determinirana. Ali možete postignuti da se čine manjima, tako da ih redovite čistite. Losion bi trebao sadržavati glikolnu i salicilnu kiselinu, koje pomažu u održavanju čistoće pora.
Prekasno je za korištenje krema protiv sunčanja.
Nikad nije prekasno za zaštitu kože od sunca. Kumulativni efekt utjecaja sunca je ono što je štetno, pa izbjegavanjem izlaganja suncu možete zaustaviti dio započetog procesa. Čak štoviše, postoje klinički dokazi da jednom kad krenete štititi kožu, ona se može regenerirati. Popravak se neće dogoditi preko noći, to je postepen proces za koji može biti potrebno nekoliko godina kako bi se vidjeli značajniji rezultati.
Masažom vlasišta može se spriječiti ispadanje kose.
Ako može, nikad to nije znanstveno dokazano. Zagovornici ove masaže tvrde kako ona ima cijeli niz povoljnih učinaka, među kojima je i poticanje cirkulacije vlasišta, što pak uzrokuje gušći rast kose. Po ovom pitanju moguće je da se radi o placebo efektu ili anti-stresnom učinku koji može pokazati određen uspjeh kod nekolicine ljudi.