Hrvatsko dermatovenerološko društvo Hrvatskog liječničkog zbora i Farmaceutski laboratorij LA ROCHE-POSAY su ove godine organizirali javnozdravstveni preventivni projekt za rano otkrivanje melanoma pod imenom »EUROMELANOMA DAY« koji se priključio višegodišnjoj europskoj preventivnoj akciji ranog otkrivanja melanoma. Cijela preventivno zdravstvena akcija odvijala se pod pokroviteljstvom i uz potporu Europske akademije za dermatologiju i venerologiju (EADV) i Povjerenstva za dermatologiju i venerologiju Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi RH. Akciju je podržalo i samo Ministarstvo zdravstva i socijalne skrbi RH.
EUROMELANOMA DAY odvijao se u petak, 6. lipnja 2008.
U sklopu projekta je 80 dermatologa dobrovoljno pregledavalo madeže u 60 dermatoloških ambulanta u kliničkim bolničkim centrima, domovima zdravlja i privatnim ambulantama u 24 hrvatska grada. Zajedno su pregledali oko 1.100 ljudi i skupili 827 upitnika »EUROMELANOMA DAY«, na osnovi kojih je bila izvedena epidemiološka studija.
REZULTATI PROJEKTA EUROMELANOMA DAY
Spol, starost i motivacija za preventivni pregled madeža
U studiju je bilo uključenih 827 osoba koje su došle na besplatni preventivni dermatološki pregled madeža. Najviše je bilo žena (69%). Starost posjetitelja bila je u 45% slučajeva između 16 i 45 godina, u 50% slučajeva su posjetitelji bili stariji od 45 godina. Najčešće motivacija za posjet dermatologu je bila informacija o projektu EUROMELANOMA DAY u medijima (69%). 31% posjetitelja odlučilo se posjetiti dermatologa zbog besplatnog pregleda. Za 18% osoba glavna je motivacija za posjet dermatologa to da su sami primjetili sumnjive promjene madeža.
Izlaganje suncu71% posjetitelja nemaju zanimanje koje zahtjeva rad na otvorenom, dok 9% posjetitelja ima. S druge strane se 42% posjetitelja ima hobi kojim se bave na otvorenom (npr. sportske aktivnosti, vrtlarstvo).
Fototip
Najviše posjetitelja (52%) ima fototip kože III – na suncu rijetko izgore i uvijek potamne.
Opekline od sunca u djetinjstvu
Zabrinjavajuće je da je 61% posjetitelja imalo sunčeve opekline prije 15-te godine starosti, od toga je 34% osoba izgorjelo više od dva puta. 27% posjetitelja izgorjelo je jedan do dva puta do 15-te godine, a 38% posjetitelja nikada nije izgorjelo u djetinjstvu.
Uporaba solarija81% posjetitelja ne koristi solarij, a 16% ih posjeti manje od dvadeset puta godišnje. Korisnici solarija najčešće su žene (20%), muških korisnika je samo 5%. Korisnici solarija u prosijeku koriste solarije četiri godine.
Anamneza melanoma – obiteljska i osobna
89% posjetitelja nije imalo melanoma u obiteljskoj anamnezi. 7% posjetitelja
(58 osoba) imalo je u obitelji jednog užeg obiteljskog člana koji je obolio od melanoma. 1% posjetitelja (8 osoba) je pak imalo u obitelji više od jednog užeg obiteljskog člana koji je obolio od melanoma.
2,9% posjetitelja (24 osoba) je u prošlosti osobno oboljelo od melanoma (jedan melanom), a 1 osoba je u prošlosti imala više od jednog melanoma.
Anamneza drugih vrsta raka kože – osobna
2,3% posjetitelja (19 osoba) imalo je karcinom bazalnih stanica i 0,6% posjetitelja
(5 osoba) imalo je karcinom spinoznih stanica u osobnoj anamnezi.
ZAKLJUČAK
U grupi od 827 pregledanih osoba koje su bile uključene u epidemiološku studiju otkrivenih je bilo 61 slučajeva (7,4%) sumnje na različite vrste raka kože:
– kod 32 osoba (3,9%) postoji sumnja na melanom
– kod 1 osobe (0,1%) postoji sumnja na karcinom spinoznih stanica
– kod 28 osoba ( 3,4 %) postoji sumnja na karcinom bazalnih stanica.
Kod svih slučajeva sumnje na rak kože mora biti konačna dijagnoza potvrđena histopatološkom analizom.
Rezultati projekta EUROMELANOMA DAY su s jedne strane zabrinjujući, a s druge strane i vrlo pozitivni pošto su mediji i javnost pokazali iznimno zanimanje za projekt i svaki na novo otkriveni slučaj sumnje na melanom može značiti jedan spašeni život.
Praćenje incidencije i smrtnosti od melanoma u Registru za rak RH traje od 1968. godine, a zadnji statistički obrađeni podaci obuhvaćaju 2005. g. Trenutno je melanom prema učestalosti 11. po redu sijelo raka u RH. Od ukupno novooboljelih od raka u RH, udio novooboljelih od melanoma, u zadnjih 10 godina porastao je sa 2 na 3%.
Gruba stopa incidencije melanoma u RH u 2005. g. za muškarce je bila 14,2 a za žene 12,3 na 100.000 stanovnika. Ukupno, gruba stopa incidencije bila je 13,2/100.000 stanovnika.
Temeljni cilj projekta jest rano otkrivanje melanoma što omogućuje uspješno liječenje i visoku stopu preživljavanja. Cilj projekta je osvješćivanje šire javnosti o opasnostima nepromišljenog ponašanja na suncu, o štetnim posljedicama UV-zraka na zdravlje i pravilnim načinima zaštite od UV-zraka te o važnosti samopregleda madeža.
Cilj javnozdravstvenog preventivnog projekta EUROMELANOMA DAY je postati svakogodišnja »tradicija« putem koje se želi dugoročno:
1. poboljšati ranu dijagnostiku melanoma što omogućuje uspješno liječenje i visoku stopu preživljavanja,
2. smanjiti broj bolesnika s melanomom pomoću osvješćivanja šire javnosti o opasnostima nepromišljenog ponašanja na suncu, o štetnim posljedicama UV-zraka na zdravlje i pravilnim načinima zaštite od UV-zraka te o važnosti samopregleda madeža.
Voditelji projekta u budućnosti žele aktivnosti fokusirati i na najrizičnije skupine građana poput djece i mladeži.