Odlična protiv akni i rozaceje

Azelaična kiselina sve je popularnija u njezi kože. Znamo zašto

Posvjetljuje tamne mrlje i ima antioksidativna i eksfolijativna svojstva

azelaicnakiselina2020.jpg
Foto: Superskin/Pexels

Zaljubljenici u njegu kože ništa ne vole više od sastojaka koji u sebi sadrže mnoge prednosti. Od od vitamina C do niacinamida, multitasking "junaci", toliko su učinkoviti da ih jednostavno obožavamo. Među njima je i azelaična kiselina, često preporučena od strane dermatologa, koja je u posljednje vrijeme sve više popularna zbog svojih svojstava.

Image

Ovo su sastojci koje trebaš izbjegavati u kozmetici ako imaš osjetljivu kožu

Sastojak je to koji pomaže u borbi protiv akni, rozaceje i hiperpigmentacije. Saznale smo što stručnjaci misle o ovom sastojku te zašto je azelaična kiselina sastojak koji vrijedi upoznati i uvrstiti u rutinu njege kože.

Što je azelaična kiselina?

Prema dermatologinji Mary Sommerlad, azelaična kiselina, koja je proglašena sastojkom broj jedan za liječenje akni i rozaceje, prirodna je kiselina koja se dobiva iz žitarica i pšenice, ali se također može sintetički formulirati u laboratorijima.

"Inačica s laboratorijskim inženjerstvom najčešće se koristi u njezi kože ne samo zbog svoje stabilnosti, već i zato što je sigurna za one s intolerancijom na gluten", za POPSUGAR je rekla Sommerlad.

Image
Foto: Pexels

Kako azelaična kiselina djeluje na kožu?

Kao i svaki dobar multitasker vrijedan zlata, i azelaična kiselina izuzetno je svestran sastojak koji se može pohvaliti brojnim prednostima za kožu. Doktorica Sommerlad kaže da je azelaična kiselina u početku zamišljena kao sastojak za liječenje akni.

"Ima protuupalna i antibakterijskea svojstva, izvrsna za kožu sklonu aknama, jer mogu pomoći u smirivanju i smanjenju mrlja", istaknula je Sommerlad i dodala da su ta svojstva ono što azelaičnu kiselinu čini izvrsnim izborom i za liječenje rozaceje.

"Papulopustularna rozaceja povezana je s crvenim kvrgama i mrljama ispunjenim gnojem, a redovita upotreba azelaične kiseline pomaže ublažiti povezano crvenilo i otekline uz minimalan rizik od štetnih nuspojava", dodala je. Slično drugim omiljenim kiselinama kao što su AHA i BHA, azelaična kiselina ima svojstva ljuštenja, premda je mnogo nježnija i stoga ju osjetljivija koža daleko bolje podnosi.

Image
Foto: Pexels

Za one koji pate od postinflamatorne hiperpigmentacije, azelaična kiselina također može pomoći u izbljeđivanju tragova hiperpigmentacije, a ona je i izvrsna kod dugotrajnog liječenja za ljude s melazmom.

Tko može koristiti azelaičnu kiselinu?

Srećom, azelaična kiselina je sastojak koji se uglavnom dobro podnosi, pogodan je za sve tipove kože i ne uzrokuje ozbiljne nuspojave. Postoje i dobre vijesti za trudnice i dojilje, jer je azelaična kiselina jedan od rijetkih sastojaka za borbu protiv akni i rozaceje koji se smatra sigurnim i za njih. Doktorica Sommerlad dodala je da dermatolozi općenito rado prepisuju azelaičnu kiselinu na recept ženama koje pokušavaju zatrudnjeti i tijekom trudnoće.

"Blaga iritacija poput peckanja i crvenila može se pojaviti pri korištenju visokih koncentracija azelaične kiseline", za POPSUGAR rekla je specijalistica estetske prakse Petrina Nugawela i dodala da to znači da su nam prije korištenja potrebne smjernice o primjeni i doziranju.

Image
Foto: Pexels

Kako uključiti azelaičnu kiselinu u svoju rutinu njege kože?

Baš kao i druge kiseline, i azelaična kiselina dolazi u više različitih koncentracija. Može se kupiti u koncentraciji od 10 posto bez recepta, ali koncentracije od 15 posto i 20 posto, što bi moglo biti učinkovitije za akne, melazmu i postinflamatornu hiperpigmentaciju, dostupne su na recept.

Bez obzira na snagu kiseline, doktorica Sommerlad rekla je da se može koristiti i u jutarnjim i u večernjim rutinama. "Za razliku od ostalih sastojaka, može se koristiti ujutro i navečer. Ako ju koristiš ujutro, nanesi ju nakon vitamina C, ali prije kreme sa zaštitnim faktorom".

Image
Foto: Pexels

Nugawela je dodala da, ako ju koristiš navečer, nanesi tanki sloj na čistu i suhu kožu barem pola sata prije spavanja. Također, valja imati na umu da ako koristiš i retinoid na recept, azelaičnu kiselinu ograniči na zamjenske dane ili samo ujutro.

Naš izbor proizvoda

Azelaičnu kiselinu možeš pronaći u mnogim serumima i kremama, a mi smo u nastavku izdvojile neke naše favorite.

Paula's Choice 10% Azelaic Acid Booster, 290 kn

Ova potpuno jedinstvena formula s trostrukim učinkom ne samo da posvjetljuje kožu, nego i izbljeđuje tamne mrlje, smanjuje prištiće, crvene tragove od prošlih prištića i akni, te smanjuje bore. Sadrži azelaičnu kiselinu koja može biti odlična alternativa za one koji se muče s izbijanjima prištića na koži, a ne toleriraju benzoil peroksid.

Image
Foto: Superskin

The Ordinary Azelaic Acid Suspension 10%, 70 kn

Posvjetljuje ten kože, dok u isto vrijeme vidljivo popravlja teksturu kože i smanjuje mrlje. Ova formula sadrži jako visoku 10-postotnu koncentraciju visoko čiste azelaične kiseline u laganoj kremasto-gelnoj teksturi.

Image
Foto: Superskin

Greek&Gorgeous aPAD, 90 kn

Serum s vodenom laganom formulom derivata azelaične kiseline djeluje protiv akni i pigmentacijskih mrlja, a primjeren je i za osjetljivu kožu. Uravnotežuje proizvodnju viška masnoće, izjednačuje ten kože i smanjuje crvenilo. Lagana tekstura brzo se upije, a kožu ugodno hidratizira.

Image
Foto: Superskin

Skintegra INFRARED, 170 kn

INFRARED je koncentrirani, umirujući serum za svaki tip kože, a naročito osjetljivu kožu sklonu upalnim procesima i iritacijama. Smiruje simptome upale, intenzivno hidratizira i korigira nepravilnosti na koži. Ovaj proizvod ima laganu, hidratantnu teksturu koju je jednostavno uklopiti u postojeću skincare rutinu. Ne masti niti doprinosi osjećaju težine na koži, već dubinski vlaži, instantno umiruje i suzbija nelagodu povezanu s upalom kože.

Image
Foto: Superskin

Ducray Melascreen DEPIGMENTANT, 227 kn

Intenzivna njega posebno je formulirana za smanjenje i posvjetljivanje lokaliziranih tamnih mrlja, a djelotvornost leži u originalnoj kombinaciji djelatnih tvari, koncentriranoj formuli azelaične i glikolne kiseline.

Image
Foto: Ljekarnaonline