Zelena supernamirnica: mlada zelena pšenica

Mlado lišće pšenice cjelovit je i najkvalitetniji prirodni izvor nutrijenata od svih zelenih povrtnica

Zelena supernamirnica: mlada zelena pšenica

Kad pročitate podatak da mlada pšenica sadržava pet puta više željeza nego špinat, sedam puta više vitamina C nego naranča, te da sadržava sedam puta više betakarotena nego mrkva, onda ćete se sigurno složiti da je s pravom možemo nazvati prirodnim multivitaminom, dragocjenom riznicom zdravlja.

Jedna žličica praha mlade pšenice ekvivalent je 600 g svježeg povrća i voća, mrkve, celera, peršina, špinata, paprike, naranče. Mlada zelena pšenica koncentrirana je zelena supernamirnica, bogata aminokiselinama, vitaminima, mineralima, aminokiselinama, enzimima i klorofilom.

Mlado lišće pšenice cjelovit je i najkvalitetniji prirodni izvor nutrijenata od svih zelenih povrtnica. Važnost zelene pšenice nije samo u njezinu sastavu nego u sinergijskom djelovanju svih njezinih komponenti. Upravo to je čini supernamirnicom,  koju bi trebalo što češće uključiti u prehranu.

Saveznik zdravlja

Trava mlade pšenice upotrebljava se već tisućama godina i zbog njezinih nutritivnih vrijednosti kao i zbog ljekovitih svojstava. Mlade zelene izdanke pšenice i njihovu vrijednost prepoznali su još stari Egipćani, kasnije Grci te Rimljani, a stari Kinezi upotrebljavali su je za čišćenje krvi jer veže za sebe teške metale poput žive i odstranjuje ih iz organizma. Mlada pšenica sadržava klorofil koji, zahvaljujući antiseptičkim svojstvima, pomaže u borbi protiv virusa i bakterija, a ujedno sprečava i razvoj gljivica.

Poznato je da pomaže i kod probavnih smetnji te oboljelima od čira. Mlada pšenica saveznik je kod jačanja imuniteta i detoksikacije, pomaže kod prehlada, kašlja, djeluje protiv reumatoidnih i kožnih bolesti. Učinkovita je u reguliranju razine šećera u krvi, pomaže zdravlju zubi i usne šupljine. Ujedno je i snažno detoksikacijsko sredstvo, neutralizira i odstranjuje toksine i slobodne radikale iz organizma. Sok od pšenične trave ima odlično djelovanje na čišćenje limfe.

Za vitalnost

Mlada zelena pšenica povoljno djeluje u preventivne svrhe, a naročito je djelotvorna kod neredovite i jednolične prehrane, u otklanjanju proljetnog umora, kod osoba izloženih stresu, kod oslabljenog imuniteta ili u želji za održavanjem uravnoteženog imuniteta kao i kod alergija, kožnih promjena. Mogu je upotrebljavati i trudnice, dojilje, djeca, sportaši, svi koji žele vratiti vitalnost i snagu organizma.

Mlada pšenica iz prirode

Naša zemlja osobito je pogodna za uzgoj mlade zelene pšenice. Ovu žitaricu s hrvatskih polja možete pronaći u ekološkim dodatcima prehrani u obliku praha, a ima je i u kapsulama. Uzgaja se u Lici i u gorskoj Hrvatskoj, na tlu iznimno bogatoga mineralnog sastava što je čini dodatno snažnom jer pšenica ima mogućnost apsorpcije maksimalnog udjela minerala iz tla u kojem raste.

Većina ljudi pšeničnu travu konzumira prerađenu u sok zbog toga što je sama po sebi teže probavljiva. Osim u trgovinama zdravom prehranom, gdje možete nabaviti prah pšenične trave topiv u vodi, juhama, smoothiejima i shakeovima, ovu dragocjenu žitaricu možete uzgojiti i sami.

Posadite pšenicu doma

Zelenu pšenicu, kao i kad je sadite za blagdane, natopite i ostavite da proklija na toplom mjestu. Nakon klijanja, prebacite u posudu u kojoj će vaša pšenica dalje rasti, na rastresitoj zemljanoj podlozi. Bilo bi dobro da je zatim pokrijete s par novinskih listova i zamotate plastičnom vrećom koju treba probušiti na nekoliko mjesta, kako bi se održala izmjena plinova unutar vreće, ali i istodobno održavala optimalna vlažnost. Nakon nekoliko dana zemlju treba otkriti, ali i dalje neprestano održavati vlažnom. Posudu s pšenicom treba držati na svjetlom mjestu, ali ne i sunčanom. Na sunce ju je potrebno prebaciti desetak dana do dva tjedna kasnije na par dana, kako bi sintetizirala što više klorofila prije sjetve. Rezati je možete običnim škarama i zatim pripremati dalje ovisno o vlastitom ukusu, kao sok, ako vlati uzdužno prerežete i prešanjem ocijedite u sokovnik ili nasjeckanu kao prilog salatama, juhama ili drugim jelima termički neobrađenu.


Čaj od pšenice

Čaj od pšenice bogat je vitaminima B kompleksa, posebice se preporuča kao zaštita od prehlada, a pomaže kod liječenja reume i artritisa.

Sastojci:

  • 500 g pšenice
  • 2 dl meda

Priprema:
Operite pšenicu u vodi i posušite je na papirnatoj salveti. Popecite pšenicu, a tijekom pečenja upotrebljavajte drvenu kuhaču i neprestano miješajte dok zrna ne počnu pucketati. Stavite ih u čajnik i prelijte uzavrelom vodom. Kuhajte 25 minuta, na laganoj vatri, skinite sa štednjaka i pokrijte. Ostavite da odstoji pet minuta i po želji dodajte med. Napitak možete uzimati dva do tri puta na dan.

Foto: © detry26 - fotolia