Uskrs u Dubrovniku

Uskrsni program u biseru Jadrana i Mediterana

Uskrs u Dubrovniku

Uskrsno bdijenje na Veliku subotu, svete mise u gradskim crkvama na sam Uskrs, te koncert klape Subrenum ispred Crkve sv.Vlaha, to je tek dio bogatog Uskrsnog programa koji očekuje mnogobrojne domaće i strane goste koji odluče uskrsne blagdane provesti na hrvatskom jugu, u Gradu, biseru Jadrana i Mediterana.

Prigodni programi odražavaju tradiciju svetkovine Velikog tjedna, posebice svečanu procesiju pod križem na Veliki petak, darivanje penganih jaja, umjetnički ispletene grančice palme i maslinove grančice, poseban uskrsni kolač – pincu, te bogatu trpezu ekološki uzgojenih prehrambenih proizvoda i ljekovitog bilja s “Mediteranskog sajma zdrave hrane i ljekovitog bilja”.

Uskrsni sajam, radionice, manifestacije

Od ponedjeljka 25. ožujka traje Uskrsni sajam na kojem će svoje proizvode predstaviti i prodavati obrtnici iz sustava Tradicijskih obrta Grada Dubrovnika. Sajam će biti otvoren do 8. travnja, a radno vrijeme sajma je svaki dan od 10 do 18 sati. Na Uskrsno jutro ispred Palače Sponza organizirana je radionica tradicionalnog penganja uskrsnih jaja u suradnji sa Udrugom Dubrovački primorski svatovi, s početkom u 10 sati.  Ispred crkve sv. Vlaha će se uz koncert klape Subrenum gostima grada Dubrovnika darivati tradicionalno pengana jaja.

Ispred ureda Turističke zajednice postavljeno je veliko oslikano uskrsno jaje, djelo slikara – naivaca iz Podravine. U info uredima Turističke zajednice posjetiteljima će se na Uskrs darivati prigodni pokloni, pengana uskrsna jaja.

U nedjelju, 7. travnja u dubrovačkom zaleđu, u mjestu Mrčevo, će se održati manifestacija „Uskrs u primorju“ kroz koju će se prezentirati tradicionalni običaji Primorske svadbe i specijaliteti seoskih domaćinstava. Posebna atrakcija ove manifestacije bit će uprizorenje običaja Primorske svadbe sa svim tradicionalnim segmentima, slikovitim nošnjama i bogatim uresima

Palmine grančice - pome

Na Cvjetnicu, u dubrovačkom kraju u crkvu na blagoslov vjernici nose maslinove grančice i lijepo ispletene palmine grančice-pome. Cvjetna nedjelja u Župi dubrovačkoj zove se Neđeja od pome. Pome su mala remek-djela strpljivosti i vještine. Mlade grane palme režu se na više dijelova, listovi se razdvoje na dva dijela i njima se pletu pletenice, a ispleteni dio mora se zadržavati prstima sve kako se plete dalje. Grančice se nose i zabadaju u staje i u polja prizivajući blagoslov na urod i zaštitu od nepogoda na ljude, kuće i imanja.

Stara, prošlogodišnja, poma ne smije se nipošto baciti u smeće, već se ili zakapa u zemlju ili se, češće, spaljuje, a pepeo se koristi za pepeljenje na Pepelnicu. Dobro spletena poma ostaje čvrsta i kad se osuši. Za crkvu se čine velike pome od cijele grane palme. Na vrh pome se pričvrsti križ učinjen od dva lista palme.Tradicija izrade pome nadahnula je i zagrebačku dizajnericu Alenku Lalić koja je autorica prigodne poštanske marke, koju je pustila ovih dana u optjecaj Hrvatska pošta, a na temu Uskrsa i s motivom dubrovačke pome.

Uskrsne radionice

U organizaciji udruge DEŠA – Dubrovnik održavaju se tradicionalne Uskrsne radionice pletenja pomi i penganja jaja. Na tim radionicama se mogu naučiti ove stare tradicijske vještine, čime se pridonosi očuvanju tradicija dubrovačkog kraja kao dijela hrvatske kulturne baštine.

Pengana jaja su inače specifičnost Dubrovnika i njegove okolice. Riječ je o bojanju jaja tzv. batik tehnikom kojom se na Dalekom istoku ukrašavaju tkanine. Na jaja našarajte ornament pčelinjim voskom i uronite ga u svijetlu boju. Na tako obojeno jaje voskom našarajte nove ornamente i potom jaje uronite u drugu, tamniju boju. Jaje će biti potpuno obojeno, osim dijelova prekrivenih voskom. Prvo pengano jaje za Uskrs daruje se najdražoj osobi, pa promislite kome ćete pokloniti jaje i iskazati privrženost, prijateljstvo, naklonost ili ljubav.

(M.G.)