Izgleda da 'I'll be there for you' nisu samo riječi iz naslovne pjesme kultne humoristične serije 'Prijatelji'. To je također svojevrsno obećanje serije svojim fanovima koji se bore s tjeskobom.
Naime, ako patiš od tjeskobnih i turobnih misli, 'bingeanje' ove obožavane serije itekako ti može pomoći.
Iako su se 'Prijatelji' prestali snimati još 2004. godine, još uvijek su jedna od omiljenih humorističnih serija svih dobnih skupina. A da serija i dalje ima veliku moć, dokazuje i klinički psiholog Marc Hekster.
"Budući da sam više od 20 godina radio s onima koji osjećaju anksioznost, mogu zaključiti da je među ostalim faktorima ublažavanja i anksioznih misli, objasnio je psiholog za Metro.
"Anksioznost je zapravo alarmni sustav ljudskog uma, koji ukazuje na to da nešto nije u redu, a obično je rezultat obuzdanih i neobrađenih osjećaja", nastavio je. "Ako osjećaji ne mogu 'naći' način da se izraze, alarmni sustav se aktivira, a osobi koja pati od anksioznosti to obično nije nimalo ugodno."
FRIENDS GIF from Friends GIFs
Čak i da ne patiš od tjeskobe, vjerojatno pronalaziš veliku utjehu u ponovnom gledanju serija poput 'Prijatelja' (posebno u ovim ludim vremenima). Zašto?
Pa, osim činjenice da su uvijek smiješni i da se s većinom situacija i danas možemo poistovjetiti, svaka je epizoda uvjerljiva i ohrabrujuća iz određenog razloga.
"U 'Prijateljima' se radi o popravljanju iskustva, likovima koji konstnatno imaju određene brige, koje zatim umiruju i riješavaju ih se, obično u kontekstu drugih odnosa u njihovom životu", objašnjava psiholog.
I to definitivno ima smisla. Čak i kad Ross viče: "Bili smo na pauzi!" iznova i iznova, znaš da će se stvari riješiti. Šok je kad Ross kaže: "Ja Ross, uzimam tebe, Rachel", tijekom svog vjenčanja s Emily, ali znaš što će se dogoditi, znaš da će se na kraju sve riješiti jer si već sve gledala.
Friends GIF from Friends GIFs
"Kompleksni problemi postaju fokus svake epizode i tada se oni rješavaju unutar odnosa koji su suština emisije. To je čisti eskapizam, i to odličan", dodaje psiholog. Drugim riječima, možemo se usredotočiti na Racheline probleme na poslu i Monicin kompliciran odnos s Richardom umjesto na sva pitanja i probleme iz stvarnog života s kojima se suočavamo i u tome pronalazimo puno utjehe.
Također, psiholog ističe kako se ovdje radi i o 'ljekovitoj prirodi ponavljanja'. "Umirujuće je vidjeti isti ishod svaki put i znati da možete ovisiti o njemu. To je u srcu ljudskog razvoja", dodao je psiholog.
Ne znamo za vas, ali naši planovi za vikend definitivno uključuju i gledanje 'Prijatelja' po stoti put.