Životna priča

Paul Newman - holivudska ikona i savršeni džentlmen kakvih više nema

U Hollywoodu postoji velik broj zvijezda, ali malo njih možemo svrstati u istu kategoriju kao velikog Paula Newmana

PaulNewman.jpg
Foto: Profimedia

Iako slava može imati visoku cijenu, a ponekad sa sobom donosi i problematično ponašanje, Paul Newman je tijekom svoje karijere i cijelog života dokazao koliko čovjek može ostati pristojan i neokaljan. Simpatičan, skroman i ljubazan, Paul Newman personificirao je toliko vrijednih ljudskih osobina da je izraz filmska zvijezda izgubila svaki dotadašnji smisao. Kao da je čak odbio priznati vlastiti status filmske zvijezde, umanjujući svoj dobar izgled i osobnu slavu i odbijajući privući pažnju na sebe, iako je pritom cijelo vrijeme bio jedno od najprepoznatljivijih lica na planeti.

Image

15 najljepših holivudskih glumica svih vremena

Džentlmen plavih očiju i neporecivog glumačkog talenta

Paul Newman rođen je 26. siječnja 1925. godine, četiri godine prije Velike depresije, u Shaker Heightsu u državi Ohio. Kao mlađe dijete vlasnika sportske trgovine, interes za glumu pokazao je već u djetinjstvu pa je tako u osnovnoj školi glumio u predstavama.

Nakon srednje škole i kratkotrajnog studiranja, Newman je od 1943. do 1946. godine služio vojsku tijekom Drugog svjetskog rata i nakon toga diplomirao slobodne umjetnosti na koledžu u Ohiou. Te iste, 1949. godine, oženio se s Jacqueline Witte i nakon očeve smrti 1950., on i supruga preselili su se u New York gdje je glumac pronašao prve uloge na Broadwayu i televiziji. Prvi put se pojavio na velikom platnu 1954. godine u Srebrnom kaležu, biblijskom epu, kao srebrnar koji je izradio Sveti gral. I iako je film bio neuspješan, to je bio prvi veliki korak u njegovoj karijeri.

Usprkos prvom neuspješnom filmu, glumčevi naknadni neuspjesi bili su rijetki; pa tako vrijedi spomenuti kako je u daljnjoj karijeri zasluženo dobio devet nominacija za Oscara, počevši od 1959. i uloge Bricka Pollitta u filmu Mačka na vrućem limenom krovu u kojem je glumio uz Elizabeth Taylor pa sve do 2003. godine kada je bio nominiran za najboljeg sporednog glumca u filmu Put do uništenja.

Svoju najveću slavu stekao je u 60-ima i 70-ima, kada je postao poznat ne samo po čeličnim plavim očima i dobrom izgledu, već i po svom neporecivom talentu.

Mnoge od njegovih uloga u tom su razdoblju bili svestrani snažni momci koji su također bili ranjivi i često tragične figure. Među njegovim najupečatljivijim likovima ove vrste bili su "Brzi" Eddie Felson u The Hustleru (1961.) i naslovni likovi u filmovima koji svi slučajno počinju slovom H: stočar Hud (1963.) , Harper (1966.) i Cool Hand Luke (1967.), u kojem je glumio karizmatičnog i nadahnutog zatvorenika s duhom koji odbija biti slomljen unatoč degradaciji i zlostavljanjima s kojima se suočava u rukama svojih otmičara. Newman je dobio nominaciju za Oscara za najboljeg glumca za sve ove uloge, osim Harpera.

Kako je Newman stario, počeo je i glumiti starije mentore mlađim glavnim glumcima - što je bio slučaj s likovima koje je glumio Robert Redford - par je debitirao u Butchu Cassidyju i Sundanceu Kidu (1969.), a uslijedio je zaokret u filmu The Sting (1973.), koji je predstavljao Newmanov prvi proboj u svijet komedije.

Njegova karijera bila je usponu i u sljedećem desetljeću kada je nominiran za Oscara u filmovima Odsutnost zlobe (1981.) i Presuda (1982.) te konačno osvojivši svog prvog Oscara za najboljeg glumca u filmu Boja novca (1986.). U filmu je ponovio svoju ulogu "Brzog" Eddieja Felsona 25 godina nakon The Hustlera. Ovo je bilo itekako značajno za prikazivanje Newmanove prilagodljivosti, prelazeći od uloge mladog početnika do etabliranog veterana u 61. godini, ovaj put nasuprot još jednom pridošlici predodređenom za dugoročnu hollywoodsku zvijezdu: Tomu Cruiseu.

Iza sebe je ostavio vječno nasljeđe holivudske legende i ikone stile

Iako je osamdesetih i devedesetih usporio u smislu količine uloga koje je imao u svojim 60-ima i 70-ima, kvaliteta njegovog rada ostala je dosljedna i zaradio je još jednu nominaciju za Oscara za film Ničija budala (1994.), zadnju koju je dobio za najboljeg glumca. Posljednju nominaciju dobio je za najboljeg sporednog glumca za Put do uništenja (2002.), ujedno i njegov posljednji film na velikom platnu.

Newman je nakon toga 'posudio' glas Doca Hudsonu u Disneyjevoj/Pixarovoj animiranoj uspješnici Automobili (2006.), koju je prvenstveno prihvatio zbog svoje velike ljubavi prema automobilskim utrkama.

Iako je prestao pušiti krajem 70-ih, glumac je dugi niz godina bio pušač, poput mnogih iz svoje generacije, i na kraju je podlegao raku pluća 2008., u dobi od 83. godine.

Za života osvojio je jednog Oscara za glumu i dobio dvije dodatne nagrade Akademije, a također je osvojio tri Zlatna globusa, nagradu Ceha filmskih glumaca, nagradu Filmskog festivala u Cannesu i Emmy, ostavljajući za sobom imanje vrijedno 600 milijuna dolara i vječno nasljeđe holivudske legende i ikone stila.

Humanitarac, obiteljski čovjek i do samog kraja beskrajno zaljubljen u svoju suprugu

Svo to vrijeme Paul Newman bio je poznat kao veliki humanitarac, na vrhu liste amričkih filantropa, budući da je najveći dio svog bogatstva podijelio upravo u humanitarne svrhe, ali i kao obiteljski čovjek, otac šestero djece i odan suprug glumici Joanne Woodward s kojom je proveo 50 godina u sretnom braku.

Joanne je upoznao još davne 1953. kada je bio oženjen s prvom suprugom Jackie, s kojom je imao troje djece. Tada 28-godišnji Paul zaljubio se u 22-godišnju Joanne s kojom je radio na predstavi Piknik na Broadwayju. Ipak, budući da je bio oženjen, postali su samo prijatelji i ostali u kontaktu. Međutim, 1957. godine ponovno su zajedno glumili, ovaj put u filmu Dugo toplo ljeto i kemija je bila neosporna, kako na ekranu, tako i izvan njega.

Paul se razveo od svoje prve supruge i već sljedeće godine oženio Joanne u Las Vegasu. Bio je to početak sretnog braka koji je trajao sve do njegove smrti 2008. godine.

Čak i na starim, crno-bijelim fotografijama, ljubav Paula Newmana i Joanne Woodward vidljiva je i živa kao da stoje točno ispred nas.

Iako 50-godišnji brak nije mali podvig u industriji poznatoj po dramatičnim prekidima i razvodima, Paul i Joanne svoju ljubavnu priču gledali su na potpuno jednostavan način. "Ljudi ostaju u braku jer to žele, a ne zato što su vrata zaključana", rekao je jednom Newman. Osim toga, svima je poznata njegova slavna izjava: "Kod kuće imam odrezak. Zašto bih otišao na hamburger?"

Iako je umro od raka pluća 2008. godine, u 83. godini života, sa suprugom je uspio proslaviti 50 godina braka - zlatnu obljetnicu holivudskog zlatnog para.

Pogledaj video: Kako postaviti granice?