Knjiga tjedna: Očuh i kopile

Intervju s autoricom Aleksandrom Hampamer

Knjiga tjedna: Očuh i kopile

'Očuh i Kopile' potresna je priča o životu jedne djevojčice i jedne starice. Dok jedna svakodnevno dobiva batine i prolazi kroz horor svog djetinjstva, druga priča iscjeljujuće priče koje djevojčici pomažu kročiti kroz pakao života.

Aiya i Tara susreću se opet mnogo godina kasnije pred samu Tarinu smrt. Aiya dolazi u gradić gdje  Tara sada živi kako bi se oprostila od starice koja joj je promijenila život i odredila usud, a Tara je čeka kako bi joj predala svoje životno poslanje i potakla je na služenje i pomaganje drugima.

Dok jednu čeka put prema svjetlu iza tunela, druga nastavlja put dobrote i suosjećanja tražeći tako svoj put prema oslobođenju. Kroz potresne priče iz Aiyinog djetinjstva autorica progovara o ljubavi i strahu, mržnji i opraštanju, suosjećanju i pomaganju koje nas može voditi kroz život kad izgleda da je sve izgubilo smisao.

Tarine priče podsjećaju nas na poznate životne istine: Ne čini drugima ono što ne želiš da drugi čine tebi; Kako siješ, tako ćeš i žeti; Samo promjena je stalna i mnoge druge. Ispričane kroz autobiografsku potku autoričinog djetinjstva priče progovaraju o borbi protiv nasilja, posebice u obitelji, te unose svjetlo tamo gdje mrak straha zaprječuje put ljubavi i hrabrosti za promjene.

USUDI SE I TI

Autorica knjige “Očuh i Kopile”, Aleksandra Hampamer, suvlasnica izdavačke kuće Dvostruka Duga, odlučila je glasno ispričati svoju priču i zajedno s agencijom Dhar media pokrenuti kampanju “Usudim se reći: Da, zlostavljana sam!”

Kampanja je započela predstavljanjem ove knjige čija je poruka da je o nasilju u obitelji potrebno otvoreno razgovarati i educirati, kako one zlostavljane tako i one koji su pasivni promatrači. Otvoreno komuniciranje i ukazivanje da se to zaista događa i u vašem susjedstvu te da ne smijemo šutjeti o tome može spasiti nečiji život. Autoričino iskustvo neprepoznavanja problema s kojim se suočavala njena obitelj od strane susjeda, policije i sudstva dio je svakodnevice. Iako smo dobro upoznati s teorijom, praksa pokazuje da se još uvijek na ovaj problem nedovoljno ukazuje. Problem odlaska od kuće i strah od zlostavljača, pogotovo za djecu, pokreće začarani krug iz kojeg mogu izaći samo oni odrasli i oni hrabriji.

Više o knjizi i kampanji doznali smo od same autorice:


Zašto ste odlučili sada otkriti svoju priču?
- To zapravo i nije bila neka odluka. Kad sam ove godine krenula na godišnji dva puta po sedam dana koliko sam uspjela uhvatiti od svih obaveza, imala sam taman dovoljno vremena da dovršim knjigu koju sam počela pisati 1999. godine. Kako se u svojem volontiranju za djecu i životinje često susrećem sa situacijama nasilja nad slabijima, shvatila sam da je vrijeme da se o tome opet progovori jer je to nažalost u našem društvu još uvijek tabu tema, a biti žrtva nasilja je sramota za žrtvu.
Izlaskom knjige željela sam potaknuti ljude da pričaju o tome, a prvi korak u rješavanju problema nasilja u obitelji jest progovoriti o problemu i pričati o njemu ponovo i ponovo.

Koliko je teško bilo "ogoliti" taj dio sebe i konačno ispričati ovu tešku priču?
- Moja se teška priča odvijala prije više od tridesetak godina i sad, s vremenskim i emocionalnim odmakom, zapravo je bilo prilično jednostavno ispričati ju. Zapanjilo me kolikih sam se detalja sjetila, teških i tužnih, a s mirom u srcu i duši.

Koliko ste dugo pisali knjigu?
- Kao što sam rekla, počela sam ju pisati 1999. godine i tada je to vjerojatno bila svojevrsna terapija za mene, a zapravo sam ju ispisala ovog ljeta kada se doslovce izlila iz glave na papir.

Image


Foto: Roberta Radović




Je li pisanje ove knjige bilo pomalo katarzično za Vas?
- Zapravo i nije. Napisala sam ju s nevjerojatno puno unutarnjeg mira. Kao da gledam film u kojem glavna junakinja doživljava sve što opisujem u knjizi, a ta glavna junakinja zapravo nisam ja.

Knjiga je vezana uz pokretanje kampanje "Usudim se reći: Da, zlostavljana sam!". Kako je došlo do ove kampanje?
- Kad sam agenciju Dharmedia iz Zagreba zamolila da me zastupaju kao autoricu, javili su se nakon nekoliko dana i rekli mi da poruka moje knjige ne može ostati samo na knjizi, da moramo napraviti više. I tako je nastala kampanja.

Koju poruku želite poslati ovom knjigom i kampanjom?
- Osnovna poruka knjige je da se o nasilju u obitelji i općenito o nasilju treba govoriti. Cilj knjige je da potakne zlostavljane da naprave prvi korak i prijave zlostavljače ali isto tako poruka knjige je da se na nasilje ne može odgovoriti nasiljem već traženjem pomoći kako za žrtve nasilja tako i za zlostavljače. Isto tako, knjiga opisuje moj put izlaska iz tog začaranog kruga nemoći i straha, a to je bio put pomaganja drugima gdje sam noseći se s problemima drugih zapravo iscijelila sebe.

Kako je moguće da se u današnje moderno doba pred ovakvim situacijama još uvijek "zatvaraju oči" i od strane zlostavljanih, ali i policije i sudstva?
- Kao što rekoh, živimo u društvu koje tabuizira tu temu kao i žrtve zlostavljanja. To je potpuno krivo. Također, institucije su često vrlo spore, a žrtve nasilja trebaju pomoć ne danas, ne sutra, nego jučer.

Kampanju se može aktivno pratiti i na web stranici?
- Da, kampanju možete pratiti na www.usudimsereci.com i na Facebook stranici Usudim se reći

Kako se svi zainteresirani mogu uključiti i pomoći radu kampanje?
- Kampanja je poziv svim udrugama civilnog društva i ostalim organizacijama da nam se jave kako bismo na jednom mjestu napravili mapu svih mjesta gdje se žrtve nasilja mogu obratiti za pomoć. To nam je prva želja i nadam se da ćemo ju ostvariti već početkom 2015. godine.

Što je s osobama koje traže pomoć (kako mogu oni na stranici naći pomoć)?
- Dakle, ideja kampanje je imati sve informacije o prvim koracima te mjestima gdje se pomoć može potražiti u bilo kojem gradu Hrvatske. Često takve informacije nemamo na jednom mjestu. Želja nam je učiniti ih objedinjenim i lako dostupnim svima.

Što biste htjeli poručiti osobama koje su suočene sa zlostavljanjem u obitelji?
- Mene je bilo silno strah kad sam živjela u tom začaranom krugu nasilja. A strah je nešto što vas potpuno obuzme i ne vidite da tamo negdje postoji neki drugi svijet, neko svjetlo na kraju mračnog tunela. Bila bih sretna kad bi moja knjiga i ova kampanja bila poticaj žrtvama nasilja da potraže pomoć i kažu dosta je bilo, vrijeme je za promjenu.

Za kraj - što pak biste poručili osobama koje "dižu ruku" na nekog u svojoj obitelji?
- Svi nasilnici u svojoj su strukturi zapravo velike kukavice. Obično dižu ruku na slabije od sebe. Ali i ta njihova nasilnost izlazi iz nekog obrasca, opet vjerojatno nekog od obrasca straha. Vjerujem da svi ljudi imaju dobro u sebi i voljela bih da to dobro zaživi i u njihovim životima te da sami sebe suoče sa mračnom stranom svoje duše koja ih tjera na nasilje i da pronađu put mira i ljubavi za sebe i samim tim i za sve oko sebe.



Aleksandra Hampamer - Očuh i kopile
Izdavač: Dvostruka duga
Godina izdanja: 2014.
Broj stranica: 216
Uvez: meki
Cijena: 99,75 kn