Hollywoodski režiser Martin Scorsese napokon je iz šestog pokušaja osvojio Oscar za režiju i to za film “Pokojni”, a njegov je prvi komentar bio: “Možete još jednom provjeriti omotnicu?” Film “Pokojni” osim režije, osvojio je još četiri Oscara: za najbolji film, montažu i adaptirani scenarij.
Helen Mirren i Forest Whitaker očekivano su dobili Oscare za najbolju glavnu glumicu i najboljeg glavnog glumca. Helen Mirren je svojim ulogama obje britanske kraljice Elizabete odnijela niz filmskih i televizijskih nagrada. U filmu “Kraljica” dala je maestralan portret kraljice Elizabete II. nakon smrti princeze Dijane , a već je dobila Emmy za ulogu kraljice u mini-seriji “Elizabeth I.” Forest Whitaker izvrsno se uživio u ulogu ugandskog diktatora Idija Amina u filmu “Posljednji kralj Škotske”, a svojom interpretacijom je oduševio i stanovnike Ugande.
Po dva Oscara osvojili su filmovi “Komadi iz snova”, sa Jennifer Hudson za najbolju sporednu glumicu i zvuk, te film “Little Miss Sunshine” sa Alanom Arkinom za najboljeg sporednog glumca i originalni scenarij Michaela Arndta, koji je morao napustiti svoj posao asistenta Matthew Brodericka kako bi napisao scenarij.
Crna fantazija meksičkog režisera Guillerma del Tora “Faunov labirint” osvojila je tri Oscara – za najbolju kameru, scenografiju i šminku, no nije osvojio i Oscar za najbolji strani film. Bolji je bio njemački film “Životi drugih” Floriana Henckel von Donnersmarcka.
U kategoriji animiranih filmova, Oscara je dobio mjuzikl sa pingvinima “Happy feet”. Najgledaniji film prošle godine “Pirati s Kariba: Mrtvačeva škrinja” dobio je samo jedan Oscar za specijalne efekte.
Davis Guggenheim dobio je Oscara za najbolji dokumentarni film “Neugodna istina" o bivšem američkom potpredsjedniku Alu Goreu i njegovom djelovanju na osvješćivanje javnosti o problemu globalnog zatopljenja.
Najveći gubitnik večeri je film “Babel” koji je od sedam nominacija osvojio samo jednog kipića, i to za najbolju glazbu kompozitora Gustava Santaolalla.
Oscar za životno djelo dobio je Ennio Morricone, autor brojnih upečatljivih filmskih melodija, među kojima se nalaze i melodije iz filma "Dobar, loš, zao" i "Za šaku dolara", a kipić mu je uručio Clint Eastwood, zvijezda spaghetti-westerna koje je proslavila Morriconeova glazba.
Ceremonija je trajala gotovo 4 sata, a za opuštenu atmosferu izvrsno se pobrinula Ellen DeGeneres, koja se po prvi put našla u ulozi voditeljice Oscara.
Najbolji film: "Pokojni"
Režija: Martin Scorsese, "Pokojni"
Glavni glumac: Forest Whitaker, "Posljednji kralj Škotske"
Glavna glumica: Helen Mirren, "Kraljica"
Sporedni glumac: Alan Arkin, "Mala miss Amerike"
Sporedna glumica: Jennifer Hudson, "Komadi iz snova"
Strani film: "Životi drugih", redatelj Florian Henckel von Donnersmarck, Njemačka
Adaptirani scenarij: William Monahan, "Pokojni"
Originalni scenarij: Michael Arndt "Mala miss Amerike"
Dugometražni animirani film: "Happy feet" (Ples malog pingvina)
Scenografija: "Faunov labirint"
Kamera: "Faunov labirint"
Zvuk: "Komadi iz snova"
Montaža tona: "Pisma s Iwo Jime"
Originalna glazba: "Babel", Gustavo Santaolalla
Originalna pjesma: "I Need to Wake Up" iz filma "Neugodna istina", Melissa Etheridge
Kostimografija: "Marie Antoinette"
Dugometražni dokumentarni film: "Neugodna istina" , redatelj Davis Guggenheim
Kratki dokumentarni film: "The Blood of Yingzhou District"
Montaža: "Pokojni"
Šminka: "Faunov labirint"
Kratki animirani film: "The Danish Poet"
Kratki igrani film: "West Bank Story"
Specijalni efekti: "Pirati s Kariba: Mrtvačeva škrinja"
Oscar za životno djelo: Ennio Morricone, skladatelj