Dobro znate da za namirnice trošite previše novca. Otiđete u dućan i ne možete odoliti, pa osim nekoliko stvari po koje ste došli, natrpate punu košaricu, ili još gore kolica. Mislite da tu nema pomoći? Ima itekako! Evo što možete napraviti:
1. Razumno planiranje obroka unaprijed. Birajte jela za koja možete iskoristiti sve ono što već imate kod kuće. Tek kad potrošite te namirnice krenite u nabavku drugih. Prisjetite se koje je voće i povrće u sezoni, ono je uvijek jeftinije. Ako ne možete bez mesa birajte recepte s jeftinijim komadima mesa.
2. Držite se napravljenog popisa. Nemojte impulzivno kupovati samo zato što nešto izgleda privlačno, iako vam usitinu nije potrebno. Ako vidite nešto što je na sniženju, dobro razmislite hoćete li to i iskoristiti, ako je odgovor negativan (budite iskreni!) ne kupujte. Pregledajte letke iz različitih dućana prije nego što krenete u kupovinu, jelovnik za tjedan prilagodite namirnicama koje su na sniženju.
3. Djecu ostavite kod kuće sa suprugom ili kod susjeda. Većina nas nema srca reći ne našim malim anđelima kad zatraže kekse, čokoladice ili neke druge slastice. Dućani su osmišljeni tako da djecu "namame" pažljivo posloženim proizvodima, smještenim nisko u razini njihovih očiju i dohvata ruke.
4. Veliki supermarketi su u pravilu jeftiniji. No, svejedno radije prije proučite letke. Usporedite cijene, pogledajte akcije i napravite plan kupovine u nekoliko dućana, ako je potrebno. Ne morate stalno odlaziti u isti dućan iz tjedna u tjedan.
5. Gledajte gore i dolje na policama. Dućani često stavljaju najpopularnije brendove, kao i one najskuplje, na policama u visini od struka do razine očiju. Jeftinije brendove naći ćete ili na višim ili nižim policama.
6. Ponesite kalkulator (upotrijebite kalkulator na mobitelu). Željet ćete usporediti cijene na većim i manjim pakiranjima. Ponekad veće pakiranje ne znači popust zbog količine, čak i ako to piše. Osim toga, ušteda zbog većeg pakiranja vam se isplati samo ako ćete ga u potpunosti iskoristiti.
7. Hranite se zdravije. Zdrava prehrana je jeftinija od skupe, naravno kad se naviknete na nju i naučite pripremati raznovrsna jela od zdravih namirnica. Riža, krumpir, povrće i voće su jeftiniji od mesa. Nitko ne kaže da morate postati vegetarijanci, ali ne morate svaki dan jesti meso. Počnite jesti više jela "na žlicu" (variva, popularno zvana čušpajzi) koja su često mnogo jeftinija.
8. Tražite jeftinije komade mesa. Uz malo vježbe svojim kulinarskim umijećem i inventivnošću i jeftinije komade mesa možete pretvoriti u prave gastronomske delicije. Isto tako birajte piletinu, ribu ili puretinu, koje su često jeftinije od teletine.
10. Ponesite hranu na posao ili u školu. Svakog dana mnogi od nas nepotrebno troše novce na preskupu hranu koja je osim toga najčešće nezdrava. Radije sami kod kuće pripremite nešto, proći ćete jeftinije i znat ćete točno što jedete.
11. Ograničite izlaske u restorane. Mnoge obitelji povremeno se znaju počastiti izlaskom u restoran. Procijenite možete li si to uistinu priuštiti. Ako već odlazite u restoran, pripazite na predjelo, pića i desert, oni mogu udvostručiti račun u trenu oka.
Patite li od nerazumnog trošenja novca za namirnice?