Znate li koji su grad zvali slavonska Atena?

Oduvijek je Požega bila snažno administrativno, gospodarsko i kulturno središte Slavonije, a kraj ljeta najbolje je vrijeme da je posjetite

Znate li koji su grad zvali slavonska Atena?

U Zlatnoj dolini u Požeško-slavonskoj županiji smjestila se Požega, hrvatski barokni grad. U Požegi je sve posebno, od njegovih zgrada, zelenih parkova, gradskih bazena do sportskih terena na kojima najviše vole boraviti mladi. Iznad Požege smjestilo se brdo Sokolovac s kojeg se u posljednje vrijeme često organiziraju letovi kako bi se grad razgledao iz zraka. Romantičan je to let, pa ga mladići sve više koriste kako bi zaprosili svoje djevojke.


Image


Brdo Sokolovac


Požega je zanimljiva u svako godišnje doba, a posebice je posjećena ljeti, potkraj kolovoza i početkom rujna, kada se održava jedan od najstarijih festivala u Hrvatskoj – Aurea fest Požega. Tijekom sedam dana i noći trajanja festivala, svatko može doći na svoje, jer je tim festivalom obuhvaćeno čak 12 manjih festivala koji slave pjesmu, ples i gastronomiju.


Image


Gradski muzej Požega


A kad je o gastronomiji riječ, projektom Etonološkog odjela Gradskog muzeja „Muzej u loncu“, Požega ljubomorno čuva svoju kulinarsku tradiciju i stara jela slavonske kuhinje s kraja 19. i početka 20. stoljeća poput vinogradarskog ćevapa, vajnsupe, požeških pijanaca, trganaca…


Image


Crkva Sv. Lovre - freske


Povijest je utkana u svaki kutak tog prekrasnog grada, od Trga sv. Trojstva na kojem se nalazi Zavjetni spomenik sv. Trojstva, preko Crkve sv. Lovre jednog od najstarijih spomenika iz gotike s freskama iz 14. stoljeća, pa sve do Trga sv. Terezije pored kojeg se nalazi 700 godina stara zgrada gimnazije. Svakako treba posjetiti i Katedralu sv. Terezije u kojoj je kripta sv. Ivana Pavla II i bogata riznica te Dijecezanski muzej s izložbenom sakralnom baštinom Požeške biskupije.


Image


Crkva Sv.Duha i franjevački samostan


Više od 600 kilometara biciklističkih staza

Nakon razgledavanja, a kada se ogladni, svakako treba posjetiti neko od mnogobrojnih seoskih domaćinstava, među kojima se izdvaja Zlatni lug, restoran, prenoćište i izletište ili imanje Stari Fenjeri uz koje se nalazi ribnjak s kalifornijskim i potočnim pastrvama. Tako se  posjetiteljima pruža prilika da sami ulove svoj obrok. Oba ova objekta, uz Vilu Stanišić i Hotel Grgin, nositelji su standarda Okusi Zlatne Slavonije.


Image


Katedrala i trg noću


Važno je istaknuti kako se sve navedeno, i još mnogo više od toga može prijeći pješačenjem ili na biciklu. Naime, na području Požege postoji više od 600 kilometara biciklističkih staza, uređenih za cestovni i brdski biciklizam.  

No, kako legenda kaže, ako vas je Požega osvojila te ako se želite vratiti u taj grad tada morate „popiti malo izvorne pitke, hladne vode s Tekije“, starog požeškog šetališta s poznatim izvorom, jer ćete se samo na taj način ponovno vratiti u slavonsku Atenu u Zlatnoj dolini, kako su u 19. stoljeću zbog njezinog gospodarskog i kulturnog značaja zvali ovaj grad.

Turistička zajednica Požeško-slavonske županije


Image


www.tzzps.hr
Facebook fan page