Razmišljate o tome da nabavite svojem djetetu ili sebi prvog i ne previše zahtjevnog kućnog ljubimca? Onda definitivno razmislite o nabavci hrčka, koji je prema svim karakteristikama, savršeni kućni ljubimac, zato što ne zahtijevaju puno brige, maleni su, jeftini, ljupki, a s pravilnom brigom žive između dvije i pol i četiri godine. Ipak, ne preporučuju se za djecu mladu od šest-sedam godina.
Kupovina hrčka
U specijaliziranim trgovinama kućnim ljubimcima mogu se pronaći razne vrste hrčaka, različitih veličina. Ponajprije pronađite hrčka starosti između četiri i sedam tjedana, jer mlađe hrčke lakše je pripitomiti, nego starije hrčke. Što se tiče vrste, najpoznatiji zlatni ili sirijski hrčci (lat. Mesocricetus auratus), njihova dužina kreće se između 13 i 18 centimetara, te žive oko dvije i pol godine. Iako su najčešće zlatne boje, ima ih i drugim bojama – bijeloj, crnoj, srebrno sivoj i boji breskve.
Druga vrsta je patuljasti ili ruski hrčak, koji ima tri podvrste: zimski bijeli ruski patuljasti, Campbellov ruski patuljasti hrčak (Djungarian) i Roborovski patuljasti hrčak. Narastu između šest i osam centimetara i žive relativno kratko, između jedne i pol i dvije i pol godine. Ono što treba imati na umu da ih nije toliko lako pripitomiti koliko sirijske hrčke, ali nije ni nemoguće. Isto tako treba imati na umu da svi hrčci imaju vrlo živu narav, pravu su mali istraživači, a „životna misija“ im je osim voziti kolut u krletki, pobjeći iz krletke i istraživati prostor u kojem se nalaze. Zato treba nabaviti krletku posebno dizajniranu za hrčke, jer one im pružaju najmanju mogućnost bijega. Vrlo su inteligentni i te će uvijek pronalaziti nove načine zabave i plan za bijeg.
Noćne „zvjerke“
Hrčci su noćne životinje, odnosno spavaju cijeli dan i bude se kada padne mrak, u zimi oko 18 sati, a ljeti oko 20 sati, te su aktivi cijelu noć. Iako se oni bude nekoliko puta na dan u kraćim periodima kada jedu i obavljaju nuždu, za igru su spremni navečer. Ne preporučuje ih se buditi po danu. Ako ga ipak budite po danu, učinite to nježno i polagano, kako ne bi doživio šok. Lagano mu pokucajte na krletku, dozovite ga, ponovno malo lagano pokucajte, a ako ne izlaze iz gnijezda, ponovite postupak za nekoliko minuta. Krletku smjestite na toplom mjestu (temperatura između 21 i 23 stupnja Celzijusa), gdje nema propuha, ali dalje od direktne sunčeve svjetlosti. Također, smjestite ju na mjestu gdje vi u večernjim satima provodite vrijeme, jer vole društvo kada su budni.
Oprema za hrčka
Već smo spomenuli da je najbolje kupiti krletku posebno namijenjenu i opremljenu za hrčke i to ne samo zbog bijega nego i zato jer su posebno opremljene za udoban i aktivan život hrčka. Krletku opremite s kotačem za vrtnju, kućicom u kojoj će spavati, hranilicom za suhu hranu, pojilicom za vodu, te nabavite strugotine drveta za podlogu (nikako piljevinu). Postoje i druge igračke i oprema, ali ovo je osnovno što se preporuča.
Hrčci su inače vrlo uredne životinjice, tako da će nuždu obavljati u jednom kutu krletke, u jednom će spavati, u trećem jesti, u četvrtom se igrati… U krletku mu ubacite i komadić stare čiste tkanine koju će on iskoristiti za gnijezdo u svojoj kućici, gdje će spavati. Nju nemojte često mijenjati, nego dok bude već pohabana i navuče previše mirisa. Samo ju jednom tjednom očistite rukom od viška strugotina od drveta.
Strugotine od drveta isto možete kupiti u trgovinama za kućne ljubimce, a potrebno ih je mijenjati dva do tri puta na tjedan. Prilikom čišćenja krletke strugotine se bacaju, a dno krletke se opere s deterdžentom i vodom. Krletka mora biti suha, kako se hrčak ne bi prehladio. Hrčci su čiste životinjice koje se same čiste, no ako vaš hrčak nakon spavanja prljav ili krletka ima miris po ustajalosti i mokraći, češće ju čistite.
Igra i šetnja
Ipak, bez obzira na sve igračke i krletku, preporuča se puštanje hrčka u šetnju. Pri tome mislimo na zatvorene prostore, od kuda ne može pobjeći, a ako u toj prostoriji postoji namještaj, zagradite mjesta tako da se ne može zavući (ako se negdje sakrio, uvijek će izaći, ali to može potrajati). Ako pak ne želi izaći, ostavite mu otvorenu krletku preko noći, velike su šanse da će se u nju sam vratiti. Ako se ne vrati, van ga namamite s omiljenom hranom. U početku ga imajte na oku, ali kada se on udomaći u poznatom terenu, imat će svoje poznate „rute“. Možete ga navikavati na maženje, igru, penjanje. Samo pazite da ne padne s velike visine. Izvrsni su penjaći, pa će se vrlo lako popeti po kauču, nozi, zadnjoj stranici ormara i sl.
Hranjenje i navike
U trgovinama se može kupiti hrana koja je namijenjena posebno za hrčke, a sastoji se raznih vrsta sjemenki koje obožavaju. S time ih hranite svaki dan. Uz to preporuča im se svaki dan dati neka vrsta sirovog povrća ili voća: jabuke, kruške, banane, salatu, maslačak, blitvu, krumpir, mrkvu, peršin, celer…
Nabavite im male komadiće drva i kore od drveta koje će grickati iz zabave i trošiti svoje zube koji neprestano rastu. Gotove grickalice za zube možete kupiti i u trgovima za kućne ljubimce. Iako je hrčak biljojed, možete mu dva puta na mjesec dati malo kuhanog mesa ili ribe, jer su mu potrebne i životinjske bjelančevine ili mu dajte malo suhe hrane za pse.
Vodu u pojilici mijenjajte svaki dan. Nikako mu nemojte davati slatkiše, čokolade, ljudske grickalice… Hrčci su sakupljači, a za tu svrhu sa svake strane glave i vrata imaju po jednu kesicu u koju će često pospremati hranu, te ju premjestiti na drugo mjesto. Nemojte se zato preplašiti ako primijetite da u usta trpaju sjemenke.
(vam)
Foto: Carolyn Coles / Foter.com / CC BY
Kliefi / Foter.com / CC BY-NC-SA
Haundreis / Foter.com / CC BY
Ninithedreamer / Foter.com / CC BY-NC-SA