Pravilno čuvanje namirnica u hladnjaku ili zamrzivaču, osim što vam može uštedjeti novac da ne bacate propalu hranu, može spriječiti i ozbiljne bolesti. Bakterije se na hrani koja stoji na sobnoj temperaturi veoma brzo šire, osobito na mesu i mliječnim proizvodima. No bakterijska se oboljenja mogu spriječiti ako hranu pravilno spremite u frižider ili zamrznete.
Nemojte stavljati previše hrane u hladnjak i zamrzivač jer hladan zrak mora cirkulirati kako bi pravilno ohladilo hranu.Postoji rok koliko dugo hranu možete čuvati u hladnjaku, ali i pravila kako je pohraniti da bi dulje trajala. Temperaturu u hladnjaku uvijek držite na 4 stupnjeva, a u zamrzivaču na -18 stupnjeva, ili manje kako biste uvelike smanjili razvoj bakterija.
Ne treba ni posebno napominjati da biste hladnjak i zamrzivač trebali redovito čistite (hladnjak temeljito svakih nekoliko tjedana, zamrzivač svakih 3 mjeseca) i održavati čistim. Posebno pazite na “sokove” od sirovog mesa.
Čuvanje hrane u hladnjaku
Vodite računa o proizvodima kojima je potrebno čuvanje u hladnjaku nakon što ste ih otvorili. Hrana je obično dobra do dva tjedna nakon datumima na proizvodima
Hranu iz otvorenih metalnih posuda i konzervi preselite u staklene ili plastične posude i tek onda stavite u hladnjak.
Trajanje namirnica: svježa jaja: 3-5 tjedna, jela s jajem: 3-4 dana, svježe meso: 2-3i dana (ovisno o pakiranju), narezana salama: do sedam dana (suhe salame dva do tri tjedna), otvoren paketić hrenovki: do sedam dana, kuhano meso: 2-3 dana, juhe: 3-4 dana; majoneza: dva mjeseca nakon što je otvorena, dječja hrana: 1- 3 dana, sir: 1-4 tjedna (mekši sirevi traju puno kraće od tvrđih), ostaci kuhane hrane: 3-4 dana
Čuvanje hrane u zamrzivaču
Hranu možete odmrzavati tako da je stavite u hladnjak ili uronite u hladnu vodu. Ako je odmrznete na sobnoj temperaturi ili mikrovalnoj pećnici morate je odmah skuhati.
Nikad ne zamrzavajte hranu koju ste otopili, jedino je možete skuhati, pa tek onda zamrznuti.
Hrana koja je suha na nekim dijelovima od zamrzavanju je dobra za jelo, ali možda neće biti toliko ukusna kao prije.
Meso ostavite u originalnom pakiranju jer je na njemu mnogo važnih informacija – kad je meso pakirano, do kad može stajati zamrznuto, je li bilo već zamrzavano, odakle je proizvod.
Trajanje namirnica (ukoliko ne piše na omotu): hrenovke i kobasice: 1-2 mjeseca, svježe crveno meso: 4-12 mjeseci, mljeveno meso: 3-4 mjeseca; piletina: 6-9 mjeseci, skuhana hrana: 2-3 mjeseca, juhe: 2-3 mjeseca, divljač: 8-12 mjeseci, voće i povrće: 8-12 mjeseci
Kod spremanja hrane veoma je važno na kojoj temperaturi i kako pohranjujete pojedine namirnice