S proljećem stigle su nam kuke i šparoge, iznimno zdrave namirnice koje pospješuju čišćenje organizma od toksina, a ujedno su prava gastronomska delicija. Jela od šparoga i kuka svakako uvrstite u proljetnu prehranu, jer su to izdanci siromašni kalorijama, a bogati, posebice šparoge, vitaminima, mineralima i vlaknima.
Za zdravo srce
Šparoge imaju veliku nutritivnu vrijednost, a malo kalorija jer im je voda najveći dio. Zbog vrlo malo ugljikohidrata i nimalo masti, šparoge su preporučljiva namirnica u prehrani dijabetičara, te osoba s prekomjernom tjelesnom težinom. Po svojim ljekovitim svojstvima poznate su od davnina. Istraživanja su potvrdila učinkovitost šparoga u očuvanju srca i krvnih žila, djeluju kao diuretik, preporučuju se trudnicama, jer sadrže velike količine folne kiseline, a imaju i antikancerogeno djelovanje zahvaljujući glutatinu koji štiti ljudski organizam od slobodnih radikala. Kao i kuke, šparoge brzo gube na kvaliteti, ukoliko se odmah ne pripreme venu gubeći specifičan okus.
Tijekom čišćenja najčešće se vrh prekida do donjeg drvenastog dijela. Kuhaju se u kipućoj slanoj vodi 5 do 8 minuta, ovisno o debljini. Da bi se što više očuvali hranjivi sastojci, tijekom kuhanja lonac mora biti poklopljen, a koristi se minimalno potrebna količina vode. Kod dugog kuhanja šparoge postaju neukusne, gorke, slomljene strukture i izgube karakterističnu boju. Nakon kuhanja šparoge se procijede. Još bolja termička obrada je kuhanje na pari. Gornji dio kuka, kao i šparoga, jedu se i sirove, pripravljene na razne načine. Ponekad ih je šteta i kuhati jer gube svoju nutritivnu vrijednost.
Bogat izbor jela sa šparogama
Osim poznate fritaje, šparoga s jajima, u gastronomiji je bogat izbor jela u kojima su šparoge glavni sastojak, bilo da se radi o divljim šparogama ili uzgojenim. Mogu se koristiti za pripremu salata, juha, odlično se slažu s jelima od tjestenina i riže, s jajima, mesom, ribom. U dubrovačkom kraju najčešće se jedu kuhane, začinjene maslinovim uljem i s kuhanim jajima.
Divlje šparoge se dodaju u kipuću vodu i kuhaju desetak minuta kako bi izgubile gorak okus, pa se u vodu može dodati i malo šećera, osim soli. Pitome se mogu kuhati napola u vodi, a vrhovi na pari. Važno je da se prije kuhanja drvenasti dio šparoge odstrani jer je nejestiv bez obzira na dužinu kuhanja, a za konzumaciju su samo vršni dijelovi stabljike. Dovoljno ih je kuhati do 15 minuta, ne predugo, da ne izgube hranjive sastojke, u slanoj vodi, te dobro ocijediti. Možete ih poslužiti samo s octom ili maslinovim uljem, za salatu ili s kuhanim krumpirom. Mogu se poslužiti i hladne.
Šparoge se pripremaju na razne načine u raznim kuhinjama svijeta. Ponegdje se na jelovniku nađu pržene i u kombinaciji s mesom, mnogi ih vole upravo sa žara začinjene samo s maslinovim uljem, a dobre su i u umacima.
Šparoge s jajima
Sastojci
vezica šparoga (divljih ili uzgojenih)
6 jaja
3 kriške slanine
mala vezica mladog luka
dvije žlice maslinova ulja
sol
papar
Priprema
Očistite šparoge tako da ih prelomite rukom i odvojite drvenasti dio biljke od sočnijeg dijela s vrhom. Vrhove kratko blanširajte u slanoj vodi, samo minutu, dvije. Sitno nasjeckajte luk. U širokoj tavi zagrijte ulje, pa na njega bacite luk. Kad omekša i pusti aromu, dodajte mu i slaninu izrezanu na rezance. Dok ona porumeni, istucite jaja, posolite ih i poparite. Izlijte jaja na tavu pa promiješajte. Tada dodajte i vrhove šparoga. Pecite tek toliko da se smjesa poveže, a jaja ostanu kremasta. Ako koristite vrlo mlade divlje šparoge, u fritaju ih možete ubaciti i sirove. Slaninu možete zamijeniti pršutom ili šunkom.