Jesen je donijela kesten

Zbog svoje prepoznatljive arome idealni su za pripremu najrazličitijih jela, slatkih kao i slanih

Jesen je donijela kesten

S jesenskim danima na ulicama zamirišu i prvi pečeni kesteni. Miris im je neodoljiv, kao i okus, posebice kad se taj crvenkasto-smeđi orašasti plod koristi u pripremi najfinijih slastica, od raznih torti i kolača do jedinstvenog deserta kao što je to kesten pire. Kesteni se mogu iskoristiti kao odlična namirnica u kuhinji. Zbog svoje prepoznatljive arome idealni su za pripremu najrazličitijih jela, slatkih kao i slanih.

Jednako tako mnogi vole kesten pripremljen na najjednostavniji način, kuhan ili pečen. Posebna sorta pitomog kestena su maruni, kojih ima na obroncima Učke, posebice u okolici Lovrana, pa otud i poznati naziv lovranskih maruna.Od običnog se kestena razlikuju u tome što su veći, slađi i imaju svjetliju ljusku.

Image

Bogata hranjiva vrijednost

U plodu kestena najviše je ugljikohidrata, oko 44 posto. Upravo zbog visokog udjela škroba, od kestena se može dobiti brašno koje je lako probavljivo i koristi se za izradu peciva i kruha. Kesten, zanimljivo, sadrži i vitamin C, zatim vitamine B grupe, te minerale. Bogat je kalijem i fosforom, a siromašan mastima za razliku od ostalih orašastih plodova. Ima visoku energetsku vrijednost, ili drugim riječima, ako ste na dijeti, nisu preporučljive poslastice i jela s kestenom, jer obiliju kalorijama. Posebice je kaloričan pečeni kesten, koji ima veću energetsku vrijednost i veću količinu ugljikohidrata nego li kuhani.


Kesten i liječi

Divlji kesten koji se sadi kao ukrasno drvo i čiji plodovi nisu jestivi, ima pak ljekovito djelovanje.Poznato je da pomaže kod proširenih vena. Ekstrakt sjemenki divljeg kestena potiče mikrocirkulaciju i bolju opskrbu kože kisikom i hranjivim sastojcima. Ubrzava proces izlučivanja štetnih tvari. Koristi se kao gel kod proširenih vena, zatim za masažu kod reumatizma te gihta. Dokazano je da divlji kesten sadrži znatne količine vitamina P koji povećava otpornost kapilara, smanjuje njihovu propusnost i poboljšava mikrocirkulaciju. Kestenov med je ljekovit i pomaže kod gastritisa, te  poboljšava cirkulaciju. U prirodnoj kozmetici upotrebljava se kao losion za kosu, a kod masne kože lica preporučljive su maske od mljevenog kestena i meda. 


Image




Kesten je prava poslastica!

Maruni su obilježili područje s kojeg potječu i u gastronomskom pogledu. Od njih se pripremaju različita jela, juhe,umaci, nadjevi i prilozi. Nadjevom od maruna pune se patke, teleći odresci i lignje.Koriste se i za pripremu različitih vrsta kolača, poznatu tradicionalnu marunjaču, za palačinke, fritule. Najomiljenija poslastica s kestenom svakako je kesten pire. Nalazimo ga kao glavni sastojak u kolačima i tortama, a u kombinaciji sa šlagom ili čokoladom prava je energetska bomba, kojoj je teško odoljeti bez obzira na količinu kalorija. Donosimo vam recept za kesten kocku, koji je za čitateljice portala Žena.hr iz bogate slatke ponude slastičarnice M&M izdvojila njezina vlasnica Martina Dumančić.  

Kesten kocka

Biskvit:
5 jaja
10 dkg brašna
2dkg kakaa
12 dkg šećera

Kesten pire:
2,5kg kestena očišćenog
0,50 dcl ruma
šećera po želji
0,50l slatkog vrhnja

Priprema:
Biskvit se radi tako da žumanjke odvojimo od bjelanjaka, bjelanjak istučemo i dok se miješa dodamo žumanjke, kakao i šećer. Zatim izlijemo u kalup i pečemo na 180 stupnjeva dvadeset Kad se biskvit ohladi, razrežemo ga na pola.
U međuvremenu napravimo kesten pire i šlag, te biskvit lagano premažemo šlagom, vrlo tanko, zatim stavljamo kesten pire na njega, opet šlag i biskvit koji  lajtamo da ne bude suh. Biskvit ponovno premažemo šlagom, a šlag prelijemo otopljenom čokoladom (oko 0,20 dkg čokolade otopimo s malo margarina). Kocke ukrasimo ribanim kesten pireom.