Babilaž: Moji omiljeni recepti za svaki trenutak!

Podijelite s nama i svoju najomiljeniju hranu i recepte

Babilaž: Moji omiljeni recepti za svaki trenutak!

Postoji puno vrsta ljudi, no mnogi od nas mogu se svrstati u onu kategoriju ljudi koji zbilja uživaju u hrani. Amerikanci imaju jedan termin koji se meni sviđa - "comfort food" - hrana koja pruža utjehu. To je za mene ona hrana koja nam uvijek razvuče osmjeh na lice, koju si spremamo kada smo pomalo depresivni ili naprosto naša omiljena jela. Kada, primjerice, imate užasan dan - topla šalica omiljene juhe ili tjestenine s umakom itekako može popraviti raspoloženje.

Kad govorimo o najdražim jelima, danas sam odlučila s vama podijeliti neka od svojih omiljenih jela. Ovo su jela koja ću sebi i ukućanima spremiti u dane kada mi je dozvoljeno "griješiti" od prehrane (na LCHF prehranisam, o tome sam već pisala).

No prije nego krenemo na same recepte moram reći da sam u ovome svemu saznala sam nekoliko važnih stvari o mom kuhanju:

  • dosta mojih jela ne izgleda privlačno na fotografijama/ ili ih ja ne znam uslikati da izgledaju veoma primamljivo - ali stvarno su zapravo ukusna! Stvarno :)
  • ukus jela mi je puno bitniji od aranžiranja jela na tanjuru (što će se vidjeti na fotkama gdje je najveći domet ukrašavanja listić peršina)
  • očito je da mi u omiljene sastojke u jelima spadaju prženi luk i vrhnje (možda je to čisto stvar odrastanja u Međimurju)
  • kad postoji presing da jelo ispadne dobro (jer ga slikate) – onda često ne ispadne vizualno idealno, ali je barem okus svaki puta bio super :)
  • osim kod deserata, najčešće se ne pridržavam propisanih količina (i općenito) sastojaka u receptima koje nađem većih prilagođavam sebi - pa to preporučujem i vama - ako vam se dopadne koji od mojih recepata prilagodite ih svojih ukusima - povećavajte ili smanjujte (ili u potpunosti izbacite) sastojke koji vam ne odgovaraju/ili ih baš jako volite...

Krenimo redom! ( I nadam se da ćete u komentarima navesti i svoja omiljena jela, a možda i podijeliti recept za njih! Stvarno bi me veselilo isprobati ih!)

By: Not Everyone's Cup of Tea

Kremasti rižoto s piletinom, tikvicama i graškom

Image



Sastojci:
polovica pilećih prsa
maslinovo/kokosovo ulje bez okusa
1 glavica luka, sitno nasjeckana
1 šalica Arborio riže
1 dcl bijelog vina
2 šalice pilećeg temeljca
pola šalice smrznutog graška
1 mala tikvica, nasjeckana na kockice
malo vrhnja za kuhanje
sol i papar po želji

Na maslinovom ili kokosovom ulju popržite luk kada postane staklasti dodajte mu opranu rižu te je kratko propirjajte. Zatim dodajte piletinu te još popržite nekoliko minuta. Na kraju dodajte grašak i tikvice te kratko prodinstajte prije nego zalijete vinom. Nakon što vino malo ispari dodajte temeljac i kuhajte uz povremeno miješanje. Kada je riža 3/4 kuhana ugasite vatru, umiješajte malo vrhnja te po potrebi još soli i papra. Ostavite 5-10 minuta - tako će rižoto biti kremast, neće vam zagorjeti ili se primiti za dno, a riža neće biti prekuhana.

  • Neki će se na ovo možda sablazniti - ali ako nemate temeljca niti kocke za juhu da ga napravite - zamijenite s vodom i žličicom Vegete.
  • Rižoto će ukusan biti i bez mesa, a piletinu možete zamijeniti i pečenicama (narežite ih dok su još sirove).

Tagliatelle Bolognese alla Maja

Image



Sastojci
300 g tagliatella
500 g mljevenog junećeg ili miješanog mesa
žlica maslinovog ulja
1 veća mrkva, sitno nasjeckana
1 veća glavica crvenog luka, sitno nasjeckana
1 režanj češnjaka, sitno nasjeckan
1 dcl bijelog ili crnog vina
manja limenka nasjeckane rajčice (pelati)
pola žličice mješavine mediteranskih začina
pola žličice Vegete
malo vrhnja ili mlijeka
parmezan
po potrebi još soli

Na maslinovom ulju popržite luk, pa mu kasnije dodajte mrkvu i češnjak. Dinstajte minuticu pa dodajte mljeveno meso. Kada meso promijeni boju zalijte vinom te ostavite da se vino ispari. Nakon toga dodajte rajčicu te Vegetu i mediteranske začine. Kuhajte petnaestak minuta (ako je potrebno dodajte malo temeljca ili vode - ali ne puno jer mora biti gušće). Na kraju dodajte malo vrhnja ili mlijeka ako želite malo laganiji okus. Ovo dodajemo kako bi malo ublažilo kiselost rajčice i dalo kremoznost umaku. Poslužiti s tagliatellama skuhanima al dente, posipati s parmezanom.

Ovo je možda moje najomiljenije jelo koje postoji, a umak je zbilja fantastičan!

Krumpir kao na kotlovinu (a.k.a.Kalapajsani krumpir s povrćem)

Image



Sastojci:
malo ulja
krumpir
luk, nasjeckan
mrkva, nasjeckana na kolutiće
paprika, nasjeckana
rajčica, oguljena i nasjeckana
bijelo vino
sol i papar

Kao što vidite ovdje nema nekih posebnih količina zbog toga što se to zapravo i radi odokativno - i ne možete pogriješiti. Nekakvo generalno pravilo je koliko svog ostalog povrća toliko i krumpira. Krumpir se oguli, nareže na ploške i stavi kuhati u posoljenu vodu. Za to vrijeme se na ulju (svejedno koje ulje, a najbolje je ako ste u tom ulju prethodno popržili meso - kotlete, piletinu... ) poprži luk, pa mu se dodaju mrkva i paprike. Nakon što povrće malo omekša dodaje se rajčica (možete kupiti i već nasjeckane pelate u konzervi ili nešto slično) te nakon toga zalije s malo vina (bolje je bijelo, no neće škoditi niti crno ako nemate bijeloga). Ostavite da se krčka i da vino ispari te začinite solju i paprom po želji. Kad se krumpir skuha, ocijedite ga i umiješajte u ostalo povrće (po želji, ako želite da bude saftnije možete dodati i malo vode u kojoj se kuhao krumpir).

Ovdje na slici ovakav krumpir je poslužen s mariniranom piletinom (prije pečenja sam je namazala solju, limunovim sokom, mediteranskim začinima i senfom) i miješanom zelenom salatom.

Zapečeno povrće u Bechamel umaku

Image



Sastojci:
povrće po izboru - meni omiljena je carska mješavina (brokula, karfiol i mrkva)
Naribani topivi sir
maslac za namazati vatrostalnu posudu

Za Bechamel umak:
2 žlice maslaca
2 žlice brašna
2 i pol šalice mlijeka
sol, papar
muškatni oraščić
lovorov list

Zagrijte pećnicu na 200 stupnjeva. Stavite kuhati vodu za povrće pa dok čekate pripremite Bechamel umak - na maslacu popržite brašno te ulijte mlijeko - stalno miješajte da vam se ne stvore grudice. Kada zakuha kuhajte uz miješanje još 2-3- minute. Dodajte malo muškatnog oraščića, sol i papar te jedan lovorov list.
Skuhajte povrće. Kada je kuhano dobro ga ocijedite i stavite u namašćenu vatrostalnu posudu te prelijte Bechamel umakom (iz kojeg ste izvadili lovorov list). Posipajte naribanim sirom i stavite peći do korica ne porumeni (koje je meni možda ovdje porumenila i malo previše).

Jelo jedite samo ili kao prilog uz meso ili rižu.

Evo i ideje za nešto kompleksniju verziju - odvojeno skuhajte različite vrste povrća pa između svakog sloja lijevajte Bechamel umak - a i njemu,kako bi slojevi bili vidljiviji, možete dodati primjerice pasirani špinat. Primjerice stavite prvo karfiol, pa zalijte sa Bechamelom s dodanim špinatom, pa stavite brokulu polijanu s običnim Bechamelom, i tako dalje...

Krem juha od mrkve i krumpira

Image



Sastojci:
2 veća krumpira
1 veća mrkva
1 manja glavica crvenog luka
1 žličica Vegete
žlica ulja
sol, papar po želji

Najjednostavnija juha na svijetu, a meni najfinija! Na ulju se poprži luk nasjeckan na kockice. Nakon što se luk zastakli dodajte mrkvicu te i nju kratko popržite. Na kraju dodajte krumpir, oguljen i narezan na kockice. Povrće podlijte vodom (ne previše, malo više iznad razine povrća) i dodajte Vegetu. Kada se povrće skuha, propasirajte ga štapnim mikserom te po potrebi dodajte još soli i papra. Juhu jedite samu ili s jušnim okruglicama,  a možete joj dodati i malo kiselog vrhnja.

Varaždinski klipići

Image



Ovo nije moj recept već sam ga našla na web stranici prirodna.hr no moram ga podijeliti s vama jer su klipići fantastično ukusni i sočni.

Sastojci
    1 kg brašna
    2 kocke svježeg kvasca
    6 dl toplog mlijeka
    2,5 dl ulja
    1 žlica šećera
    20 g soli (oko 2 - 3 male žlice)
    žutanjak za premaz
    sjemenke (kim, sezam, mak) za posipanje

Mlijeko zagrijte da bude toplo, više mlako. U polovicu tog mlijeka stavite žlicu šećera i namrvite kocke kvasca. Pričekajte 15-ak minuta dok se kvasac počne dizati. Dotle u veliku posudu stavite brašno i sol. Soli ide oko 20 g (nije štamparska greška) i zaista nikad nisam stavila toliko soli u tijesto. Dobro promiješajte. Naizmjenično dodajte uzašli kvasac, ulje, ostatak toplog mlijeka i umijesite tijesto. Nije potrebno previše mijesiti. Čim se svi sastojci dobro prožmu a smjesa postane gipka i podatna, pokrijte posudu krpom i pustite da se diže sat vremena na toplom mjestu. Tijesto će u tom vremenu brzo narasti.

Radnu površinu samo nauljite, bez dodavanja brašna. Smjesu zatim podijelite na pola, pa tu polovicu opet na pola i sve tako ... dok ne dobijete 32 komada tijesta koje oblikujte u kuglice. Kuglice ponovo prekrijete krpom i pustite da se dižu još pola sata.

Zatim svaku kuglicu razvaljate u oblik sličan elipsi te ih rolajte u klipiće.  Poslažite klipiće na masni papir i premažite žumanjkom i pospite sjemenkama. Ponovo ih pustite 20-ak minuta da se dignu i tek onda stavljate u pećnicu. Pečete 15-ak minuta na 200°C dok ne porumene. Stalno budite oprezni da vam se previše ne zapeku.

Ako ove klipiće pripremate za goste i želite da budu topli dok gosti dođu, u tom slučaju možete čitavu tepsiju s pripremljenim klipićima staviti u duboko kojih sat vremena. Kad bude dobar trenutak, klipiće samo izvadite, pustite da malo odmrzne i tijesto će se nastaviti dizati.

Klipiće možete i puniti šunkom i sirom ili samo sirom.

Uskršnji francuski krumpir

Image



Sastojci:
1 kg krumpira, skuhan u kori pa oguljen i narezan na ploške
4 jaja, kuhana, oguljena i narezana na ploške
2 kuhane kobase (domaće)
200-250 g kuhane šunke ili bunceka
1 velika glavica crvenog luka, sitno nasjeckan
ulje za prženje
250 ml vrhnja za kuhanje
malo mlijeka
1 jaje

Zašto je ovo "uskršnji" francuski krumpir? Zbog toga što sam nakon jednog Uskrsa otkrila kako kuhana šunkica divno paše u njega. Znam da su mnogi od vas to vjerojatno već i prije dodavali, no ja sam ga uvijek radila isključivo s kobasama. Drugačije u ovom receptu je i što u njega ide poprženi luk - na kojem obično popržim i tu šunku. Upravo prženi luk daje poseban "šmek" ovoj jelu!

Dakle u namašćenu vatrostalnu posudu slaže se prvo sloj krumpira (malo posoliti ako kobase i šunka nisu jako slani), pa red kobasa, red prženog luka i šunke, red jaja te na kraju ponovo red krumpira. Slojeve preliti mješavinom jaja, vrhnja i mlijeka. Staviti peći na 200 stupnjeva u zagrijanu pećnicu. Pecite dok se krumpir ne zarumeni.

Kus kus s povrćem i svinjetinom (ili piletinom)

Image




Sastojci:
200 g svinjetine (but ili koji god dio volite) / piletine
pola crvene paprike
pola žute paprike
1 velika mrkva
1 glavica crvenog luka
150 g kus kusa
soja sos po ukusu

Na malo ulja popržite luk, kada se zastakli dodajte mu mrkvu. Dinstajte koju minuticu pa dodajte meso nasjeckano na kockice. Kada je meso skoro gotovo dodajte paprike te i njih zapecite (dodajem ih na kraju jer volim da ostanu hrskave). Za to vrijeme pripremite i kus kus. 150 g prelijte s otprilike 225 ml veoma blago posoljene vode (jer ćemo kasnije dodavati i soja sos) i ostavite da odstoji 3-5 minuta dok ne nabubri. Soja sosom prelijte meso i povrće i dobro promiješajte - ne pretjerujte kako ne bi bilo preslano. Na kraju umiješajte i kus kus, te po potrebi dodajte još malo soja sosa, ako je potrebno.

  • Ovo je veoma fino i jako brzo gotovo jelo, a može se spremiti i bez mesa.
  • Isto tako kus kus jako jednostavno možete pripremiti i na salatu - napravite miješanu salatu od rajčice, paprike, krastavca i luka, začinite je solju, maslinovim uljem i jabučnim octom te na kraju umiješajte kus kus. veoma ukusno i osvježavajuće!Nama je ovo jedan od omiljenih priloga kada je sezona roštilja.

Čudesni kolač u 3 (ili 2) sloja

Image



Sastojci:
4 jaja - posebno žutanjci i bjelanjci
150 g šećera
1 vanilin šećer (ili žličica ekstrakta vanilije)
125 g maslaca, otopljenog i na sobnoj temperaturi
115 g glatkog brašna
500 ml mlakog mlijeka (punomasno ili djelomično obrano)
korica jednog manjeg limuna

Zagrijte pećnicu na 160 stupnjeva  i namastite manji lim (20 x20 cm). Istucite bjelanjke u čvrst snijeg. U drugoj posudi izmiksajte žutanjke sa šećerom - dok ne postane blijedo žute boje. Zatim dodajte vaniliju i otopljeni maslac te miksajte još minutu. Umiješajte i brašno. Nakon toga, sporo miksajući, dodajte postepeno mlijeko. Na kraju u ovu smjesu žlicom umiješajte bjelanjke. Nemojte previše miješati, jer ne želite u potpunosti ukloniti zrak iz bjelanjaka - slobodno budu i grudice. Ovo tijesto inače mora biti prilično rijetko. Ulijte ga u lim i stavite u pećnicu.

Pecite dok se vrh ne zarumeni i kolač prestane "drhtati" kada ga lagano protresete - oko 40 do 50 minuta. To će uvelike ovisiti o pećnici. Najbolje je da provjerite već nakon 30 minuta. Ako je vrh već zlatne boje no kolač se još uvijek trese, lagano ga prekrijte s folijom i nastavite peći, te provjeravajte svakih 10 minuta.

  • Ovaj sam kolač radila već više puta, u više pećnica. I svaki puta je o pećnici ovisilo kako će ispasti. I, naravno, za slikanje nijednom nije baš idealno ispalo (bila su tri sloja no ne idealno široka, a drugi puta su se napravila samo dva sloja - no svaki puta je kolač bio veoma, veoma ukusan. Tako da ne brinite ako ne uspije od prve u tri savršena sloja!