Babilaž: Isprobala sam LCHF prehranu, evo što se dogodilo...

Prehrana koja mi je promijenila život

Babilaž: Isprobala sam LCHF prehranu, evo što se dogodilo...

Dobro došli u Babilaž – ciklus kolumni čije su autorice članice naše redakcije. U njima će s vama dijeliti svoja mišljenja i razmišljanja o različitim temama, od ljubavi, ljepote, kuhanja, svakodnevnih događanja...


Netko će reći da se žene mogu podijeliti na one koje su stalno na nekim dijetama i one koje nikada nisu bile na dijeti. Naravno, ovo je veliko generaliziranje i nisam to ozbiljno mislila. Ja zapravo ne spadam ni u jednu od ove dvije kategorije, više sam negdje na sredini. Isprobala sam u toku života više dijeta, no onda sam imala period kada se više nisam zamarala pomodnim dijetama jer ili nisu funkcionirale, ili ih nije bilo moguće držati, ili su se sve kile vratile. Sve dok nije uletio ovaj LCHF (prehrana s malim udjelom ugljikohidrata) trend, a niti sama ne znam zašto sam se odlučila baš to probati.

U stvari, to možda nije potpuno točno. Odlučila sam se za to jer mi je već bilo dosta. Cijelog života sam debela (nije me sram reći tu riječ, niti je smatram lošom, niti je smatram uvredom kad mi je netko kaže). I to poprilično debela. Može se reći da sam ja posve zasebna kategorija. I to mi većinu života uopće nije smetalo. Dobro sam se osjećala, nisam imala nikakve ozbiljne zdravstvene probleme (niti povišeni šećer, niti masnoće), imala sam (i još uvijek imam) odlične prijatelje, nisam imala problem pronaći dečka.

No, jednom mi je samo došla želja za promjenom u životu (možda prije nego što sve što je sada zdravstveno u redu postane problem). I to sam učinila bez puno razmišljanja i priprema. Bez onih vječnih "Od sutra" ili "Od ponedjeljka ću". Bila je srijeda 18.3. 2015. i ja sam krenula.

O LCHF znala sam ono generalno – ne smiju se jesti namirnice s puno ugljikohidrata. Dakle, nema rafiniranog šećera, ugljikohidrata, prerađenih namirnica te proizvoda od žitarica (kruh, kukuruz, tjestenina, riža), nema krumpira i mahunarki. I prebacuje se na prehranu koja se bazira na zdravim masnoćama (maslinovo i kokosovo ulje, orašaste plodove, avokado, svinjsku mast), proteinima i puno povrća. Neću ovdje ulaziti u tehničke podatke ove prehrane, na internetu toga dosta ima (primjerice blog Anite Šupe, nutricionistkinje i pionirke Paleo – LCHF modela prehrane u Hrvatskoj – http://istineilaziohrani.blogspot.hr).

O prehrani sam učila usput. I imala sam za početak jedno pravilo – jedan obrok u tjednu (nedjeljni ručak ili večera) smijem pojesti što god želim, sve dotle dok ne pretjerujem (znači nije da se smijem natrpati).

Neću lagati u početku nije bilo lagano... Falili su mi prilozi (fini krumpirići i tjesteninice, i rižotići) na koje sam bila naviknuta. A izbacivanjem nekih namirnica bila sam zakinuta i za neka od svojih omiljenih vegetarijanskih jela (jer nisam osoba koja nužno mora imati meso na stolu). Moram priznati, nikada nisam bila preveliki ljubitelj slatkoga, pa mi se barem toga nije bilo teško odreći. Isto vrijedi i za voće.  Sve ostalo bilo je prilično lako, s time da ja nisam forsirala unos masnoća u tijelo (neki piju takozvanu bulletproof coffee - kavu sa žlicom kokosovog ulja).

Nakon prvih tjedan dana, što je otprilike period kada se odvikavamo od ugljikohidrata nisam se osjećala najbolje i imala sam glavobolje. No ništa što se ne može izdržati.

Ono što je bilo super - ovo je bio način prehrane na kojem nisam bila gladna. Jako brzo prestale su moje želje za određenom hranom. Više nisam toliko razmišljala o hrani i o tome što ću iduće i kada ću jesti.

Obilje priloga i bez tjestenine, krumpira i riže

Neću ići u detalje oko toga što sam sve jela svaki dan već ću se samo osvrnuti na ono što mi je bilo u početku najteže. A to su bili već spomenuti prilozi glavnom jelu. No s vremenom naviknula sam se kombinirati različito povrće na različite načine kao priloge mesu, jajima i punomasnom siru:

  • sirove salate svih mogućih vrsta
  • karfiol ili tanke mahune na salatu
  • povrće na pari/ kuhano /na lešo
  • povrće dinstano/poprženo na tavici
  • razna variva (naravno bez krumpira)
  • špinat na vrhnju zgusnut tikvicom (kratko obarena i propasirana štapnim mikserom) ili mljevenim chia sjemenkama
  • kiselo ili svježe zelje na salatu ili dinstano
  • gratinirano povrće, primjerice karfiol, brokula ili miješano (doduše ne s bešamel umakom nego s vrhnjem, da se zgusne vrhnje možete pomiješati i s umućenim jajem)
  • francuska salata – bez krumpira i mrkve, ali s ostalim miješanim povrćem

Našla sam i zamjene za neke klasične priloge:

  • tikvice narezane na štapiće i kratko obarene odlična su zamjena za tjesteninu (recimo kao penne).
  • kuhani karfiol, brokula ili celer, izgnječen i s dodatkom vrhnja i maslaca, odlična je zamjena za pire krumpir
  • karfiol obrađen u multipraktiku ili nariban, te ubačen u mikrovalnu na nekoliko minuta dobra je zamjena za rižu...

A čest prilog (osobito za doručak) bili su i kruhovi od zamjenskih brašna: kokosovog, bademovog, lanenog, sezamovog, bučinog, makovog...  Neka od njih nisu baš jeftina, primjerice bademovo, no ostala se mogu nabaviti prilično jeftino, a u mnogo slučajeva poslužit će i jeftinije mljevene sjemenke ili naribani kokos koji ima za kupiti u svakoj trgovini (sameljite ih u mlincu za mljeti kavu). Brašna naručujem online jer u trgovinama znaju biti poprilično skupi, ako ih uopće uspijete naći.

Imam tri omiljene online lokacije za kupovinu. Laneno i bučino nabavlja se ovdje: siladi.hr (međimurski OPG s odličnim proizvodima za pristupačnu cijenu! Imaju i svakakva druga domaća brašna ako se želite odlučiti za nešto zdravije i drugačije, iako ta nisu po LCHF principu - heljdino, proseno, ječmeno...).   Za ostale namirnice, primjerice umjetne zaslađivače, Chia sjemenke, kokosovo i sezamovo brašno, mekinje, psyllium prah i druge namirnice koristim stranice biokosara.hr i mojanatura.hr. Moj savjet je da odlučite što trebate, pa onda dobro pogledate što je gdje jeftinije jer se cijene u trgovinama, ali i online trgovinama, mogu razlikovati i za nekoliko desetaka kuna.

Kad govorimo o LCHF kruhićima, recepte za neke od mojih omiljenih podijelit ću s vama na kraju teksta, kao i recept za moje omiljeno tijesto za pizzu, zamjenske njoke te zdrave i dozvoljene deserte koje sam s vremenom počela spremati. Neka ne zamjere autori nekih od tih recepata što ih ovdje dijelim, i sve ću ih navesti ispod naziva recepta.

Napomena: trebat će vam puno, puno jaja. Najozbiljnije, količina potrošenih jaja u našem kućanstvu otkako više ne kupujemo kruh i ne pečemo klasične kolače, već svi jedemo ove LCHF verzije - drastično se povećala. Meni osobno ne smeta, a i znanstvena su istraživanja potvrdila da jaja nisu krivac za kolesterol kao što se prijašnjih godina tvrdilo. Osim toga možete koristiti i samo bjelanjke. Umjesto jednog cijelog jaja, 2 bjelanjka. Zapravo, kruhovi i deserti će ispasti još bolji i bolje se "dići". Ja to obično ne činim jer bi mi bilo žao baciti žutanjke,a ne da mi se raditi majonezu ili tako nešto slično.

Druga problematika bili su međuobroci, nešto što se može "baciti pod zub" između glavnih obroka. Tu sam jela sam orašasto voće, kuhano jaje, malo čvaraka ili pršuta, mozzarellu, pola avokada, masline, domaći kefir...

Kakva je to prehrana s "cheat" obrokom?

Prije nego krenem s rezultatima da se osvrnem i na onaj moj jedan "cheat day" odnosno obrok. Odlučila sam se na to zbog toga što sam mislila da naprosto neću moći izdržati bez meni nekih omiljenih jela. Prije ili kasnije puknula bih kada bi znala da idućih XY mjeseci ne smijem pojesti rižoto, hamburger, krumpir...  I odlučila sam da me, ako ikada posustanem i "sagriješim" (a bilo je tih trenutaka), neće peći savjest zbog toga te da ću naprosto nastaviti dalje sa svojom LCHF prehranom.

Mislim da je upravo ovo bilo ključno što sam ustrajala u ovoj prehrani. Jer kada znam da nešto ne smijem, onda baš to želim. Ovako ja znam da mogu pojesti pizzu, njoke ili pržene krumpiriće ako se baš zaželim – naravno ne u ogromnim količinama (ne možete se sad opet udaviti u pizzi, treba se kontrolirati), niti često, ali imam tu opciju slobodnu.

Stvar je u tome da što ste dulje na ovoj prehrani, manja vam je želja za tim namirnicama, a to vrijedi i za slatko. Tako se mnogo puta dogodi da ja i po dva ili tri tjedna ne uživam u svom "cheat" obroku. A ponekad se, iako se jako trudim da se to ne dešava, zalome i dva-tri u istom tjednu.

Stvar je samo da se ne odustaje čak i ako se sagriješi. Niti će svijet propasti ako vi i dva dana za redom odlučite jesti ugljikohidrate, niti ćete vi natući ne znam koliko kilograma za to vrijeme. Ovo nije brzinska dijeta već dugotrajan, ako ne i cjeloživotni proces (ja mislim da će za mene upravo to i biti), a kilogrami se ne tope brzo, ali se tope zdravo.

Problemi s restoranima, putovanjima i druženjima

Biti na ovoj prehrani nije uvijek lako. Mislim, lako je kada ste kod kuće jer sami spremate obroke. Problemi se javljaju kada izađete iz svoje zone udobnosti. Već u restoranu dolazi do problema što i kako jesti, jer, vjerujte mi, dozlogrdi jesti meso s roštilja sa salatom. Još veći se problemi javljaju kada ste pozvani na druženje ili večeru kod prijatelja ili poznanika. Gdje god odete morate objašnjavati što sve ne jedete i zbog čega.

Ako idete na poslovno putovanje koje uključuje poslovne večere s već isplaniranim menijem - opet morate sve objašnjavati. Stvari su još gore ako idete na dalje putovanje. Primjerice ja sam išla u Južnu Koreju - em za vrijeme putovanja nemaš baš previše što za jesti jer nije kao da možeš kupiti sendvič na aerodromu, a ne možeš baš niti u neki fast food. Svoju pak hranu na avion ne možeš nositi... I onda sletiš u zemlji gdje se gotovo sve poslužuje s rižom ili rezancima, a ne razumiju te baš najbolje da bi ti samo meso i povrće...

Unatoč svemu tome, svejedno se isplati... 

Rezultati i pauza od LCHF-a

S prijelaskom na ovu prehranu ne znam gdje uopće početi s pozitivnim stvarima. Već nakon par tjedana, nakon što sam se navikla na ovakav način prehrane, osjećala sam se fantastično. Više nisam bila pospana u toku dana. Česte glavobolje koje sam imala (i do dva puta tjedno) više uopće nemam. Razina energije je drastično povećana.

A doznala sam i da sam osjetljiva na gluten. Kojih dobrih 15-ak godina (i svakakvih probavnih problema) ja sam živjela u uvjerenju da ne podnosim laktozu (odbijala sam otići nutricionistu na konkretan pregled). No nije tako, već je problematičan očito bio upravo gluten. Sve mi se u organizmu normaliziralo.

I kilogrami su se počeli topiti. Unutar godine dana ja sam izgubila tridesetak kilograma i otprilike isto toliko centimetara u struku...

A onda sam nekako posustala. Čini mi se da je došlo do zamora od ovakve prehrane, pa sam s krajem proljeća ove godine sve više počela griješiti. To se u toku ljeta pretvorilo u totalno odstupanje od LCHF prehrane i potrajalo je sve do kolovoza. Tada sam ponovo krenula natrag na ovaj režim prehrane. Kako i ne bih kad sam ponovo počela imati sve iste probleme, umor, letargija, glavobolje... A vratila sam i nekoliko izgubljenih kilograma.

Sada sam ponovno mjesec i pol na LCHF režimu, izgubila gotovo sve što sam natukla natrag i hrabro nastavljam dalje. I sada znam da mi ovaj način prehrane zaista nevjerojatno pomaže. Zbog ove višemjesečne pauze ne mislim se puno uzrujavati.

Obožavam što imam puno više energije, što nema više glavobolja niti bolova u želucu, što ne razmišljam više o hrani kao prije. Koliko će to potrajati? Ne znam. Nadam se da će to biti trajno stanje... Svatko tko je bio na dijeti i tko vodi bitku s viškom kilograma zna da ovo nije lako. Drugih se ovisnosti možda možeš odreći "cold turkey", ali jesti moramo svi... Zato...poželite mi sreću! 

Sada slijede neki od meni omiljenih recepata. (A ako se pokaže interes možda ih s vama podijelim i još koji puta!)

By: Not Everyone's Cup of Tea
Foto: bit24 - fotolia

KRUH

Napomena 2:

Napomena 1: u svaki od ovih kruhova možete dodati dodatke po želji:

  • cijele sjemenke (suncokretove, sezamove, bučine, lanene, kim..)
  • nasjeckano orašasto voće
  • nasjeckane masline
  • mediteranske začine (ružmarin, majčinu dušicu...)
  • češnjak (svjež ili u prahu)
  • prženi luk (ne sirov ili na tavi popržen jer je gnjecav u kruhu. Najbolja metoda je nasjeckati  ga i pržiti u dubokom ulju dok ne postane zlatan, vaditi cjediljkom na papirnati ubrus da se osuši i postane hrskav)
  • nasjeckane sušene rajčice (ne pretjerujte s njima jer imaju nešto više ugljikohidrata)...

Umjesto cijelih jaja možete koristiti i samo bjelanjke. Umjesto jednog cijelog jaja, 2 bjelanjka. Kruhovi i deserti će ispasti još bolji i bolje se dići.


Osnovni, raznovrsni kruh
(modificiran recept autorice makicacica, coolinarka.com)

400 ml LCHF brašna-
po želji stavite što želite ili imate: mljevene lanene, sezamove ili bučine sjemenke, mljevene bademe ili lješnjake, brašno od badema, sezama, lana ili bučinih sjemenki, naribani kokos. Ako stavljate pravo kokosovo brašno morate povećati broj jaja u receptu (na svakih dodatnih pola šalice još 3-4 jaja). Najbolje je da kokosovo brašno dodajete zadnje te ga dodajte postepeno po potrebi sve dok ne dobijete smjesu koju možete oblikovati rukama u štrucu.
2 žličice praška za pecivo (ili sode bikarbone) 2 žlice jabučnog octa (ili soka od limuna) 1 žličica soli 3 žlice psyllium praška ili mljevenih chia sjemenki (ako nemate, preskočite ovo) 5 jaja (cijelih ili 10 bjelanjaka) po potrebi- 100 ml kipuće vode

Stavite grijati pećnicu na 200 C. U manjoj posudi pomiješati sve suhe sastojke: LCHF brašno (meni je omiljena mješavina mljevenog zlatnog lana, sezama, naribanog kokosa i mekinja, s dodavanjem kokosovog brašna po potrebi), prašak za pecivo, sol i psyllium.
Umutiti pjenasto jaja (ili bjelanjke) dodati ocat te nakon toga suhe sastojke. Dobro mikserom promiješate.
Zatim prema potrebi dodajte ili još LCHF brašna (ili samog kokosovog brašna) ili vode, ovisno o tome koliko je smjesa mekana ili čvrsta. Smjesa ne bi smjela biti prečvrsta jer će onda kruh biti prezgusnut i neće se lijepo dići. A opet mora biti dovoljno kompaktna da navlaženim rukama možete oblikovati smjesu.
Nema konkretnijih uputa zbog toga što sve ovisi o tome koje ćete brašno koristiti (nije svejedno koristite li pravo kokosovo, laneno ili sezamovo brašno ili pak mljeveni ribani kokos, lan ili sezam - koristite li brašna potrebno je više jaja i vode kako bi kruh lijepo narastao).  

Stavite kruh peći na 200 stupnjeva pa nakon 7-10 minuta smanjite na 180. Kruh se peče oko 40-45 minuta.


 LCHF kruh Rustica
(autorica Anita Šupe, istineilaziohrani.blogspot.hr)

4 cijela jaja i 1 bjelanjak zrnati sir 200 g (vjerujem da može i obični svježi kravlji) 1 velika žlica masti ili 2 žlice kokosovog ulja 3-4 žlice zlatnog lana (50-60 grama) 3-4 žlice sezamovih sjemenki (50-60 grama) 1-2 žlice zobenih posija (mekinja) 3-4 žlice ribanog kokosa (ono što smo nekad zvali kokosovo brašno – za kolače) 1-2 žlice pravog kokosovog brašna 1 žličica sode bikarbone 2 žličice jabučnog octa 3-4 prstohvata soli 1 žlica meda

Zagrijte pećnicu na 200 stupnjeva. U mlinu za kavu sameljite lanene i sezamove sjemenke i zobene posije (sve skupa).
Izmiksajte jaja pa dodajte sve po redu ostale sastojke.
Zadnje dodajte pravo kokosovo brašno do željene gustoće. Pravo kokosovo brašno ima veliku moć upijanja tekućine, zato ga uvijek stavljam najzadnjeg jer upravo s njim prilagodim gustoću smjese.
Mokrim dlanovima oblikujte dvije štruce na plehu obloženom papirom za pečenje i stavite da se peče.
Kad se digne i zamiriše, smanjite temperaturu na 170 i pecite do kraja, ukupno nekih 15-20 min, probajte čačkalicom kad je kruh gotov.


Mali kruh od kokosa

3/4 šalice kokosovog brašna 6 velikih jaja 1/2 šalice maslaca, sobne temperature 1 žličica praška za pecivo 1/2 žličice sode bikarbone 1/2 žlice jabučnog octa 1/2 žličice soli prstohvat umjetnog zaslađivača po izboru (tek toliko, a ne da zasladi kruh)

Zagrijte pećnicu na 170 stupnjeva.
U manju posudu prosijte kokosovo brašno i dodajte mu sol i prašak za pecivo te promiješajte
Koristeći mikser u posebnoj posudi razradite maslac i umjetno sladilo dok ne postane gladak. U drugoj posudi pjenasto umutite jaja i jabučni ocat. Dodajte jaja maslacu i dobro izmiksajte. Smjesi jaja i maslaca polako dodajte suhe sastojke i miksajte cijelo vrijeme. Smjesu istresite u namašćenu posudu za peći kruh i pecite 35-40 minuta (probajte čačkalicom je li gotovo).


Pogača s bučinim brašnom
(autorica Anita Šupe, istineilaziohrani.blogspot.hr)

100 g zobenih posija (mekinja) 30 g (oko 3 žlice) ribanog kokosa (onog za kolače) 4 jaja 75 g bučinog brašna 150 g jogurta 1 žličica sode bikarbone cca 3 prstohvata soli, ili prema okusu 0,5 - 1 žličica cimeta 30 g sezamovih sjemenki 1 žlica psyllium praška (ravna)

Zobene mekinje i kokosovo brašno sameljite fino u mlinu ili mikseru.
U posudi istucite 4 jaja, pa postepeno dodajte ostale sastojke po redu dalje miksajući: zobene posije, kokosovo i bučino brašno, zatim jogurt, sodu, sol, cimet, cijele sezamove sjemenke i na kraju psyllium prašak.
Ostavite tijesto da miruje par minuta. Zatim ga istresite na pleh obložen papirom za pečenje pa mokrim dlanovima oblikujte okruglu pogaču ili štrucu.
Po vrhu pospite sezamovih sjemenki i stavite u prethodno zagrijanu pećnicu na 200 stupnjeva jedno 5-10 minuta, a zatim pećnicu smanjite na 175. Pecite ukupno oko pola sata, ili dok čačkalica kojom provjeravate tijesto ne ostane suha.

KREKERI

Krekeri od lana, chia sjemenki i sira
(Izvor: Oz, lchfsvakidan.com)

1 1/2 šalica zlatnog lana 2 žlice chia sjemenki 2 jaja 1/2 šalice naribanog punomasnog sira (tvrdi topivi sir poput gaude ili mozzarelle) 1/2 žličice češnjaka u prahu 1 žličica himalajske soli 1/2 žličice papra

Sve sastojke stavite u zdjelu i rukom pomiješajte dok ne dobijete gusto tijesto. Na radnu podlogu staviti foliju i na nju položiti tijesto. Pomoću folije oblikujte valjak.
Ubacite valjak u zamrzivač i ostavite ga oko 5-10 min. U međuvremenu, zagrijte pećnicu na 175 stupnjeva. Izvadite tijesto iz zamrzivača i izrežite na kriške debljine prsta.
Poredajte krekere na pleh obložen papirom i pecite oko 12-15 minuta, odnosno dok ne dobiju zlatno – smeđu boju.


Krekeri od mozzarelle i parmezana
(autor:bibonz, lchfsvakidan.com)

60 gr naribanog parmezana     60 gr naribane mozzarelle     40 gr mljevenog lana     1 žlica nasjeckanog peršina     1 žlica sezama     1/2 žličice češnjaka u prahu     1/2 žličice chilli-ja u prahu (ili 1 zdrobljeni Peperoncino)
    1 jaje

Zagrijte pećnicu na 200 stupnjeva, rešetku stavite na srednju poziciju. Veliki pleh za pečenje prekrijte s papirom za pečenje.
U zdjeli dobro izmiješajte parmezan, mozzarellu, mljeveni lan, peršin, sezam, češnjak i chilli u prahu. Ako vam smjesa izgleda previše suha dodajte 1/2 žličice vode.
Vadite žlicom smjesu, te jednu žlicu stavite na dlan pa je pritiskanjem oblikujte u tanju okruglu ili ovalnu pločicu. Napravite tako 20 pločica i poslažite ih na papir za pečenje ostavljajući između njih 5 cm razmaka.
Zamašćenom žlicom još svaku pločicu malo pritisnite da su plosnatije. Pecite oko 8-9 minuta, dok ne postanu prhke i svjetlo smeđe.
Izvadite ih na rešetku da se ohlade. Mogu stajati do 3 dana zamotani u foliju na sobnoj temperaturi. Smjesu za krekere možete pripremiti i do 8 sati prije pečenja, samo je pohranite u hladnjaku.

PIZZA

Pizza - tijesto s tikvicama
(izvor: ezrecept.wordpress.com)

1/2 kg naribane tikvice 250 g ribanog sira 2 jaja, lagano tučena 3 žlice bademovog brašna 2 rajčice 1/4 žličice praška za pecivo 1/2 žličice soli origano

Zagrijte pećnicu na 200° C
Naribane tikvice posolite i pustite 10-ak minuta da puste vodu. Dobro ocijedite tikvice od vode i posušite na papirnatom ručniku kako bi uklonili višak vlage.
Izmiješajte sastojke: ocijeđene tikvice, 100 g ribanog sira, jaja, bademovo brašno, prašak za pecivo.
Raširite smjesu na tavu sa papirom za pečenje. Peći oko 20-ak minuta.
Od rajčice napravite salsu. Isjeckajte ju na sitne komadiće, posolite i začinite obilno origanom.
Izvadite pečeno tijesto. Rasporedite salsu od rajčice ravnomjerno po tijestu, te stavite na tijesto sastojke po želji.
Pospite sve sastojke sirom i zapecite u pećnici oko 15 minuta.


Tijesto od karfiola

1 srednja glavica cvjetače 1 šalice naribane mozzarelle 2 jaja malo sitno nasjeckanog češnjaka (ili pola žličice češnjaka u prahu) pola žličice miješanih mediteranskih začina prstohvat soli malo papra

Pećnicu zagrijte na 200 stupnjeva. Cvjetaču naribajte ili je usitnite u multipraktiku. Usitnjenu cvjetaču stavite u vatrostalnu posudu, poklopite tanjurom i ubacite u mikrovalnu na 8 minuta na najjače.(karfiol možete i nakratko obariti).
Karfiol zatim dobro ocijedite u gusto pletenoj gazi ili krpi, pa mu dodajte sve ostale sastojke i dobro izmiješajte.
Smjesu na protvanu i papiru za pečenje oblikujte rukama - tijesto ne smije biti niti predebelo niti pretanko, recimo oko pola centimetra. Stavite tijesto peći kojih 20- 30 minuta, dok ne postane zlaćane boje. Zatim izvadite te stavite sastojke za pizzu po želji i stavite zapeći pod grill pećnice dok se sir ne rastopi ili zapeče. (Savjet: rajčicu stavite preko šunke ili čak na kraju nakon sira - tako vam neće razmekšati tijesto).

Brzinsko tijesto za pizzu

2 velika jaja 2 žlice naribanog parmezana 1 žlica psyllium praha ili mljevenih chia sjemenki 1/2 žličice mješavine mediteranskih začina prstohvat soli ulje za prženje

U blenderu ili u posudi štapnim mikserom pomiješajte sve sastojke. Miksajte barem 30 minuta kako bi psyllium ili chia prah stigli upiti malo tekućine.
Zagrijte ulje i zatim ispecite smjesu prvo s jedne, pa druge strane. Nakon toga tijesto prebacite na lim za pečenje, nadjenite ga sastojcima po želji te  zapecite pod grilom u pećnici tek toliko da se sir rastopi.

NJOKI i PALAČINKE

Njoki/gnudi sa špinatom

500 grama špinata, svježeg 500 grama ricotta 1 jaje, veliko 2 žlice psyllium praha ili mljevenih chia sjemenki 100 grama parmezana, ribani malo svježeg bosiljka (po želji) sol i papar

Obarite špinat, dobro ga ocijedite i nasjeckajte sitno. Ili odmrznite špinat i dobro ga ocijedite. Pomiješajte sve sastojke, po potrebi dodajte još mljevenog lana ili kokosovog brašna - ali ne pretjerujte jer tijesto mora biti mekano. Stavite plastičnu foliju preko smjese i ostavite u hladnjaku oko sat vremena. Od smjese napravite valjak i režite njoke. Stavite ih kuhati u kipuću posoljenu vodi, dovoljno je, nakon što isplivaju, kuhati ih 2-3 minute.

Njoki s kokosovim brašnom
(Izvor: ezrecept.wordpress.com)
Za 1 osobu
2 žlice brašna od kokosa 2 žlice ABC sira 1 jaje 1 žlica psyllium praha sol

Jaje vilicom umutiti, dodati ostale sastojke i dobro povezati. Pričekajte oko 10 minuta, ako je potrebno dodajte još brašna od kokosa. Ukoliko ste dobili tijesto koje se može oblikovati nije potrebno dodavati više brašna.
Oblikovati rolu od tijesta i rezati na željene veličine njoka.
U padeli zakuhati vodu i staviti njoke da se kuhaju. Kuhati dok ne isplivaju na površinu.
Poslužite s umakom po želji.


LCHF palačinke
(autorica Anita Šupe, istineilaziohrani.blogspot.hr)

2 jaja 1 dl slatkog vrhnja ili kokosovog mlijeka 1,5 dl fino mljevenih badema ili kokosovog brašna 1 mala žličica psyllium praška malo soli malo praška za pecivo malo vanilije

Umutiti pjenasto jaja, dodati ostale sastojke. Ostaviti da malo odstoji. Peći male palačinke na dosta maslaca, tako da se smjesa stavlja žlicom na tavu, pa se može odjednom peći recimo 4 palačinkice – tako ih je lakše okretati.

Palačinke s mekinjama
(izvor: slatkastranalchfishrane.wordpress.com)

4 jaja 6 žlica zobenih mekinja (samljevenih) 3 žlice krem sira 150 ml slatkog vrhnja stevija po želji

Izmiksajte jaja s malo soli i stevijom. Dodajte krem sir i samljeveno mekinje te vrhnje. Ostavite smjesu da malo odstoji kako bi se zgusnula. Pecite palačinke na maslacu ili kokosovom ulju.

SLATKO

LCHF keksi s bademima (ili lješnjacima)

2 šalice sitno mljevenih badema ili lješnjaka 50 g omekšano maslaca 4 žlice nezaslađenog kakaa 2 žlice granuliranog zaslađivača, ili prema ukusu 1 šalica naribanog kokosa (ono što se prodaje u vrećicama) 2 jaja

Izmiksajte maslac, zaslađivač i kakao. Zatim dodajte i ostale sastojke i dobro izmiksajte. Od smjese napravite 14 manjih kuglica, rasporedite po limu za pečenje na kojem se nalazi papir za pečenje te ih spljoštite vilicom. Pecite na 180 stupnjeva 15-20 minuta.


Keksi s kokosovim brašnom i komadićima čokolade

1/3 šalice kokosovog brašna 1/2 šalice naribanog kokosa 2 jaja 1/4 šalice kokosovog ulja, otopljenog 3 žlice bademovog mlijeka (ili slatkog vrhnja) 1 žličica ekstrakta vanilije 1 žlica granuliranog zaslađivača, ili prema ukusu 1/4 žličice soli 1/3 šalice sitno nasjeckane tamne čokolade (75 posto i više)

Zagrijte pećnicu na 175 stupnjeva. U posudi pomiješajte sve sastojke osim nasjeckane čokolade. U početku će smjesa biti malo tekuća, no zgusnut će se kada kokosovo brašno počne upijati tekućinu. Dodajte čokoladu i dobro promiješajte. Smjesu žlicom rasporedite po limu s papirom za pečenje. Pecite 15- 20 minuta.

Sočne čokoladne kocke
(modificirana verzija autorice: Moleee, coolinarka.com)

3 srednje tikvice 60 g pravog brašna od kokosa 30 g kakao praha 3 jaja 1/2 kašičice sode bikarbone stevija 1 šaka sitno (ili istučenih) nasjeckanih lješnjaka ili oraha

Priprema:
Tikvice očistiti, naribati i ostaviti da puste vodu. Možete dodati malo soli da bi pustile više vode. Dobro ocijediti tikvice, dodati jaja, brašno od kokosa, kakao, sodu i steviju i sve izmiksati. Na kraju umiješati i lješnjake ili orahe.
Peći na pek papiru u manjem plehu, na 180 stupnjeva nekih 40-tak minuta. Izvaditi iz pećnice i ostaviti da se ohladi. (Ovaj kolač bolji je idući dan kada malo odstoji.)

Fantastični biskvit s bobičastim voćem (ili čokoladnim ganacheom)

110 grama otopljenog maslaca 1/2 šalice kokosovog brašna 3-5 žlice granuliranog zaslađivača, ili po ukusu 2 žličice ekstrakta vanilije 1 žličica praška za pecivo 7 jaja 1 šalica smrznutog bobičastog voća

Zagrijte pećnicu na 180 stupnjeva. Izmiksajte otopljeni maslac, kokosovo brašno, zaslađivač, vaniliju i prašak za pecivo.  Zatim dodajte jaje jedno po jedno, miješajući između svakog. Ostavite smjesu da odstoji nekoliko minuta, kako bi kokosovo brašno počelo upijati. Smjesa bi trebala biti dovoljno gusta da bobice ne potonu već da ih utisnete u smjesu. Po potrebi dodajte još malo kokosovog brašna. Pravilno rasporedite bobice i pecite na 20-25 minuta. Ovaj ukusni biskvit umjesto s voćem možete poslužiti i prelivenog čokoladnim ganacheom (od čokolade s visokim postotkom kakaa i slatkog vrhnja).


LCHF fritule
(Izvor: ezrecept.wordpress.com)

1 žlica brašna od kokosa 2 žlice mljevenih badema 1 žlica psylliuma 1 jaje 30 g otopljenog maslaca 1/2 žličice sode bikarbone 1/2 ravne žličice praha od stevije Mahuna vanilije Mast/ulje za pečenje

Umutiti jaje. Suhe sastojke pomiješati zajedno te im dodati sodu bikarbonu. U suhe sastojke dodati jaje i kad se jaje potpuno sjedinilo sa suhim sastojcima dodati, vaniliju i otopljeni maslac. Tijesto koje ste dobili trebalo bi se samo odvajati od zdjele i kad tijesto uzmete u ruku možete oblikovati kuglicu. Ukoliko niste dobili takvu gustoću tijesta dodajte još malo brašna od kokosa. No pazite da tijesto ne postane pretvrdo.
Stavite smjesu za LCHF fritule u frižider oko 10-ak minuta.
Zagrijati mast. Dok se mast za friganje zagrijava žličicom izvadite tijesto i oblikujte kuglice. Te kuglice ubacite u vrelu mast. Pazite da vam ne zagore.


LCHF kuglice s orasima
(Izvor: slatkastranalchfishrane.wordpress.com)

250 ml slatkog vrhnja 100 g tamne čokolade sa min. 70% kakaa 50 g maslaca oko 300 g mljevenih oraha stevija

Vrhnje, maslac i steviju zagrijte do ključanja, dodajte čokoladu i miješajte dok se ne otopi. U vruće dodajte oko 200 g mljevenih oraha i ostavite da se potpuno ohladi. Nemojte odjednom dodavati svu količinu oraha, već pratite gustoću smjese. Smjesa ne treba biti jako gusta, jer se hlađenjem dodatno zgusne. Kada se smjesa ohladila, radite kuglice i svaku uvaljajte u preostalu količinu mljevenih oraha.


Muffini s limunom i narančom
(Izvor: Anita Šupe, istineilaziohrani.blogspot.hr)

2 jaja 1 dl čvrstog jogurta ili kiselog vrhnja 200 g sitno mljevenih badema 1,5 jušna žlica psyllium praška 25 g rastopljenog maslaca malo soli 1 žličica praška za pecivo malo stevije u prahu (2 x na vrh noža - provjeravajte okus!) 1 bourbon vanilija korica i sok 1 limuna korica i sok 1 naranče

Istucite jaja, pa po redu dodajte ostale sastojke. Ostavite malo da se zgusne, pa podijelite u namašćene kalupe za mafine. Pecite na 200°C stupnjeva dok ne porumene, otprilike 15-20 minuta, ovisno o jačini pećnice.