Ružmarin - obožavani začin jedinstvene arome

„Morska rosa“ Mediterana

Ružmarin - obožavani začin jedinstvene arome

Jedinstvena aroma, raznovrsnost u primjeni, od začina u kulinarstvu do lijeka za mnogobrojne zdravstvene tegobe – odlike su to ružmarina, jedne od najpoznatijih mediteranskih biljaka. Stoljećima su poznate njegove dobrobiti, zbog kojih je ružmarin među omiljenim prirodnim lijekovima još od starih Grka, a kao začin nezaobilazan je u najvažnijim kuhinjama svijeta. Ime je dobio po latinskim riječima ros (rosa) i marinus (more), ili morska rosa. U staroj Engleskoj ružmarin je bio simbol vjernosti, iz čega je nastao običaj da se na svadbi odjeća kiti ružmarinom. Njegove grančice palile su se za vrijeme velikih zaraza, jer ružmarin djeluje protubakterijski i protuupalno.

Na što sve djeluje?

Pitanje bi, zapravo, moglo glasiti – a na što to ružmarin ne djeluje? Jedna od njegovih temeljnih karakteristika je da poboljšava pamćenje. Ružmarin pospješuje funkcije mozga i ima odlično djelovanje na pamćenje i koncentraciju. Čaj od ružmarina može se koristiti za poboljšanje zdravlja cjelokupnog organizma, uključujući zdravlje mozga, srca i jetre. Čaj od ružmarina možete napraviti od sušenog ružmarina. Sušeni ružmarin prelijte vrućom vodom, ostavite da stoji 3 do 5 minuta i dobit ćete čaj koji je odličan izvor vitamina A, B, C, D, E i K.

Ovaj aromatični napitak ima moćno antioksidacijsko, protuupalno, antibakterijsko i antiseptičko djelovanje, što ga čini odličnim u prevenciji raznih bolesti i održavanju zdravlja čitavog tijela. Ukoliko patite od depresije, inhalacija parom čaja ružmarina pomoći će vam u liječenju. Čaj od ružmarina pomaže kod opuštanja mišića probavnog sustava nakon obilnog obroka. Ima, također, antikancerogeno i antioksidacijsko djelovanje. Smanjuje razinu slobodnih radikala u tijelu i time sprječava rast i razvoj kancerogenih stanica. Ovaj napitak može ublažiti migrene, glavobolje i zatvor, uzrokovane prehladom i gripom. Započnite dan čajem od ružmarina koji ima odlična revitalizirajuća svojstva. Umiruje um i tijelo, a vas će održati svježima i odmornima.

Ružmarinovo ulje

Najširu upotrebu imaju listovi ružmarina, koji se skupljaju u ljetnim mjesecima, a nakon toga se stavljaju sušiti. Ružmarinovo ulje nastaje destilacijom listova ili grančica, podiže energiju te suzbija prekomjerno znojenje. Odličan je lijek za želudac i živce te pomaže u liječenju glavobolje. Koristi se u losionima za kosu, ne samo zbog ugodnog mirisa, već i zbog stimuliranja korijena kose i sprečavanja preuranjene ćelavosti. Mješavina sušenog lišća i cvjetova ružmarina i boraksa jedno je od najboljih sredstava za pranje kose i prevenciju peruti.

Ružmarin se dodaje i u okrepljujuće kupke te osvježavajući tonik za lice. Tamna kosa može se posvijetliti ako se otopina ružmarina doda u vodu za ispiranje, za jačanje kose može se dodati regeneratoru ili šamponu. Otopina ružmarina može se upotrijebiti kao osvježujući tonik i za zatezanje kože. Ružmarin dodan u kupku za kupanje jača i osvježava osobito prilikom oporavka od bolesti. Za revitaliziranje rasta kose, sprječavanje gubitka i nastanak peruti preporuča se nekoliko kapi ulja umasirati u tjeme, a zatim isprati otopinom koprive. Ružmarin pomaže kod reumatizma, a primjenjuje se tako da se njime masiraju oboljeli dijelovi tijela, nakon čega ih treba omotati pamučnom tkaninom.

Image



Ružmarin u kulinarstvu

Ružmarin se najčešće koristi u mediteranskoj kuhinji. Odličan je dodatak raznim jelima, u malim količinama, izvrstan je začin za juhe i pečenja. Kako bi poprimilo aromu, u jelo se stavi stručak ružmarina, koji se poslije izvadi. Ružmarinom možete aromatizirati ulje ili ocat. Jedan je od osnovnih začina provansalske trave. To je  mješavina začinskih trava – origana, timijana, ružmarina, mažurana i čubra. Dobar su dodatak svakome jelu iz mediteranskih krajeva, a osobito dobro djeluju u varivima, umacima, s pečenim rajčicama, na pizzi. Ružmarin pojačava aromu rajčice, bundeve, krumpira, patlidžana, graška i leće.

Harmonija ružmarina mesa i ribe

List se dodaje raznim jelima od mesa, posebno janjetini i svinjetini. Također se dodaje pečenim krumpirima i biljnom maslacu. Grančicama ružmarina premazuje se riba na gradelama, na njih možete nabadati svinjske medaljone ili razno povrće te tako dobiti pikantno i ukusno jelo.Tanki, tamnozeleni igličasti listovi intenzivnog su mirisa te pikantno ljutog, oporog i gorkog okusa. Zagrijanim uljem prelijte usitnjene sjemenke komorača, sitno narezanu narančinu koricu i listiće ružmarina. Kada se ulje ohladi, procijedite ga kroz gazu i koristite do mjesec dana.

Ružmarin zajedno s pečenim mesom, osobito piletinom i janjetinom, te ribom čini harmoničnu cjelinu. Pečeni krumpir sam ili s korjenastim povrćem uz dodatak ružmarina može biti samostalni obrok ili izvrstan prilog, a možete ga i puniti nadjevom od sireva s plemenitom plijesni i aromatičnim ružmarinom. Ružmarinom možete i aromatizirati namirnice u pripremi drugih jela, poput mlijeka za pripremu bešamel umaka, vina i meda za mariniranje smokvi, šećernog sirupa ili narančina soka. Na taj način se ovaj začin provlači i u pripremu slastica, osobito onih od jabuka i čokolade.

Čuvanje

Kad upotrebljavate ružmarin u pripremi jela, dajte prednost svježem nad suhim začinom. Kad kupujete svježe grančice ružmarina na tržnici, obratite pažnju da su listovi svježe tamnozelene boje bez žutih ili tamnih mrlja. Čuvajte ih u hladnjaku nekoliko dana umotane u djelomično vlažnom kuhinjskom papiru ili uronjenih krajeva u vodu. Svježe grančice možete i osušiti tako da im krajeve povežete, objesite i sušite na toplom i suhom mjestu.

(M.G.)