Ljudi su još od pradavnih vremena imali potrebu gomilanja stvari u svojem životnom prostoru, no s time posljedično može doći do njegovog pretrpavanja i zakrčenja, što ga čini manje ugodnim i estetski manje prihvatljivim za život. Idealno bi bilo kada bi se barem jedanput na godinu riješili tog viška stvari, bilo bacanjem u otpad, odnosno zbrinjavanjem, bilo pronalaženjem drugog, pogodnijeg mjesta za pohranjivanje i skladištenje ili pronalaženjem njegove druge namjene…
Od koje prostorije početi? Univerzalni bi odgovor bio – od one prostorije koja je najviše zatrpana, ali, primjerice, naš je prijedlog da počnete od dnevne sobe, koja je u većini domova središte okupljanja članova obitelji i glavnih događanja, pa je možda u najvećoj mjeri podložna nagomilavanju stvari od svih članova obitelji. Sljedeće prostorije po važnosti svakako su kuhinja, spavaće sobe i dječje sobe, zatim kupaonica i tako dalje…
Bacanje/poklanjanje/prodaja nepotrebnih stvari
Bez obzira na to o kojoj je prostoriji riječ, riješite se viška stvari koje su potrgane ili nemaju nikakvu namjenu. Tako ćete dobiti prostor koji dosad niste imali. Primjerice, ako je riječ o dnevnoj sobi, riješite se starih časopisa i sličnih papira koji više nikome ne služe, zatim stare elektronike i drugih predmeta koji više nemaju nikakvu funkciju, pa ni onu estetsku ili sentimentalnu. U kuhinji se riješite starog, dotrajalog i potrganog posuđa i pribora za jelo i tako dalje. Nakon toga možete krenuti s reorganizacijom stvari koje ste zadržali, a za koje možete pronaći primjerenije mjesto.
Organizacija kolekcija
Hobi vam je sakupljanje rijetkih knjiga, porculanskih figurica, stripova ili bilo čega drugog? Jedan od načina da kolekciju dovedete u red jest da jeu smjestite i organizirate na jednom mjestu. Raštrkane kolekcije po raznim mjestima, posebno ako je riječ o jednoj prostoriji, mogu stvarati dojam prenatrpanosti i nereda. Pronalaženjem mjesta na kojem će ona biti izložena ili pohranjena stvorit će se dojam reda, a kolekcija dobiti smisao i mjesto koje zaslužuje.
Kućna knjižnica
Ljubitelj ste knjiga, no zauzimaju vam previše prostora i imate osjećaj da čine nered, vrijeme je za njihovu reorganizaciju. Za početak, one knjige koje za vas nemaju više nikakvo značenje i nikada ih više nećete upotrijebiti i čitati, uvijek možete pokloniti, donirati udrugama ili knjižnicama, pokušati prodati. U krajnjem slučaju, ako nemate drugog izbora, uvijek ih možete prodati u stari papir, no to neka vam zaista bude krajnja solucija.
Drugi način organizacije jest da knjige koje ne upotrebljavate i za koje postoji mala šansa da ćete ikada čitati premjestite ili na gornje police ili spakirate i pohranite na mjestu gdje ćete ih sačuvati od propadanja i bit će dostupne po potrebi. Ako to učinite, svakako napravite popis knjiga koje ste pohranili i gdje ste ih pohranili.
Radni stol
Nemaju svi taj luksuz radne sobe, pa se radni stol vrlo često nalazi u sklopu drugih prostorija, najčešće dnevnih ili spavaćih soba. Ponovno, ključno je da prvo bacite stvari koje vam ne trebaju, a ostale papire, pribor za pisanje, uredski materijal, pa i kompjutersku opremu organizirate kao što je na fotografijama.
Spavaća soba
Spavaća soba je mjesto gdje se, osim kreveta, najčešće nalaze ormari s odjećom, posteljinom i brojne druge stvari koje mogu sobu učiniti prenatrpanom i najneurednijom prostorijom u stanu. Odjeću koju ne nosite često ili koju nosite prema godišnji dobima za štednju prostora pakirajte u vreće za vakumiranje. Za skladištenje odjeće i drugih predmeta koje ne upotrebljavate često koristite se prostorima ispod kreveta ili na ormarima.
Iz spavaće sobe uklonite predmete kojima nije mjesto u toj prostoriji, a koje zakrčuju prostor – kutije, namještaj… Spavaća soba mora biti umirujuće mjesto, a to je moguće postići njezinim raščišćavanjem.
Izvor fotografija: www.martha-stewart.com