Ponekad se čini kao da je sve u modernom životu kompliciranije, pa i kućanski poslovi. Iako nam mnogobrojni gadgeti, strojevi i uređaji pomažu da posao obavimo brže i efikasnije, zna se dogoditi i da se pogubimo u brojnim opcijama. To se posebice odnosi na pranje prljavog rublja.
Perilice za strojno pranje rublja danas su opremljene brojnim programima među kojima je ponekad teško odlučiti se za onaj pravi. Da stvar bude gora, nekada nismo ni sigurne koliko često određene komade odjeće, posteljine ili pak deka i tepiha trebamo prati. Srećom, mi smo proučile tu temu i stvorile pravi mali vodič za pranje rublja.
Prvo što treba napomenuti jest to da svo rublje ne možeš prati istovremeno. Odavno je poznato da je optimalno odvajati tkanine, boje i tipove prljavih komada odjeće. Tako odvajamo bijelo i šareno, donje rublje, veste i vunu itd. Ono što je pak manje poznato je to da bismo odjeću trebali prati nakon određenog broja nošenja, a ne nakon količine vremena koje smo u njoj proveli.
Na primjer, traperice stručnjaci preporučuju prati nakon svaka tri nošenja, dok bi jastučnice, ručnike i plahte trebali prati nakon 7 korištenja, dakle jednom tjedno. U nastavku ti donosimo kratki vodič koliko često trebaš uključiti perilicu za košulje, plahte, jastučnice, poplune, kao i razne komade odjeće.
Pranje svaki dan
- Kuhinjske krpe
- Ručnici za ruke
- Krpe za prašinu (ako ih se koristi svaki dan)
Pranje nakon jednog nošenja
- Tajice
- Najlonke i čarape
- Gaćice
- Košulje
- Bluze
Pranje nakon svaka tri nošenja
- Grudnjaci
- Pidžame
- Haljine
- Suknje
- Veste
- Traperice
- Topići/potkošulje
Pranje jednom tjedno
- Plahte
- Kupaonski ručnici
- Jastučnice
- Kupaonski tepisi
Pranje jednom mjesečno
- Kućni ogrtač
- Ukrasni jastuci
Pranje jednom u šest mjeseci
- Poplun
- Jastuci