Male tajne čišćenja velikih hladnjaka

Hladnjak je najvažnijih kućanskih aparata u kućanstvu. Održavajte ga čistim i uredim...

Male tajne čišćenja velikih hladnjaka

Čišćenje hladnjaka, bilo ledenice za mnoge predstavlja noćnu moru, koju najčešće odgađaju do trenutka kada jednostavno nema druge nego prihvatiti se posla i zaviriti u njegove nepoznate dubine. U redu, možda ovo zvuči pomalo dramatično, ali činjenica je da temeljito čišćenje hladnjaka standardne veličine zahtjeva dosta vremena. No, kada malo bolje razmislite hladnjak je uz perilicu rublja najvažniji kućanski aparat, bez kojeg moderan život jednog kućanstva je nezamisliv, a to znači da ga treba održavati uvijek čistim i higijenskim.

Isto tako, to je aparat, kojeg upotrebljavaju svi članovi obitelji, mjesto je gdje se drži pokvarljiva hrana, a to znači da je isto tako mjesto u kojemu nerijetko ostaju tragovi hrane bilo u obliku različitih mrlja ili mirisa.  Zato redovito čišćenje, ali i cjelovremeno održavanje hladnjaka čistim je jedan od najvažnijih zadataka u cijelom kućanstvu. Evo kako to možete učiniti, a da svaki puta ne trebate uzeti slobodan dan da obavite taj zadatak.

Brišite prolivenu tekućinu

Odmah - učinite to čim se dogodi, bilo da ste prolili juhu, mlijeko ili samo vodu, makar se radilo samo o kapljicama. Nemojte dopustiti da se sadržaj koji ste prolili zasuši, jer to će postati mjesto nakupljanja bakterija, prljavštine, a postoji i mogućnost nastanka i širenja neugodnih mirisa. Također, prije nego u hladnjak stavite bilo kakve staklenke, posude i sl. pobrinite se da su čiste i suhe, kako se sadržaj koji se eventualno drži na njihovim stjenkama ne bi cijedio po hladnjaku.

Bacite pokvarenu hranu

Odmah - Nemojte čekati tjedan ili dva te ignorirati posudu u kojoj ste spremili ostatke hrane. Ako ju niste pojeli nakon dva dana, vjerojatno ju niti nećete, a velika je mogućnost da više i nije jestiva.
Tjedno - provjerite postoje li neke namirnice na koje ste zaboravili, a koje treba baciti

Očistite vrata hladnjaka

Tjedno - Prebrišite vrata hladnjaka jednom na tjedan, uključujući i rubove. Učinite to s čistom mokrom krpom, octom i vodom.
Posebnu pozornost obratite na područja oko ručki vrata, jer ta područja posebno su pogodna za razmnožavanje mnogih bakterija.
Sezonski - skinite sve police koje možete ukloniti i operite ih u perilici posuđa na najvišoj temperaturi. Ako nemate perilicu, učinite to pod vrućom vodom s deterdžentom za suđe. Prije nego što ih stavite natrag u hladnjak dobro ih osušite suhom i čistom krpom.

Image


Ispraznite hladnjak i očistite ga

Sezonski - Jednom u sezoni ispraznite hladnjak do kraja i bacite sve što ne valja. Ugasite hladnjak i namirnice spremite u privremene spremnike koji će održavati hladnoću namirnica. Za to je najbolji prijenosni hladnjak za putovanja. Sve police, mrežice, pregrade, ladice koje možete izvaditi iz hladnjaka, izvadite i operite ih u perilici za suđe na najvišoj temperaturi ili pak ručno s deterdžentom za suđe u što toplijoj vodi. Najpraktičnije će vam obaviti taj zadatak u kadi. Otopite led.

Nakon što ste to učinili u dvije litre vruće vode pomiješajte dvije žlice sode. Svu unutrašnjost dobro očistite s tom otopinom. Za nešto otpornije mrlje koristite deterdžent za suđe, no samo na tim specifičnim mjestima. Nakon toga dobro sve isperite. Nakon toga, dvije litre tople vode pomiješajte dva decilitra alkoholnog octa i ponovno prebrišite svu unutrašnost. Na taj način ćete ukloniti sve zaostale neugodne mirise koji su se eventualno zadržali u hladnjaku, te površinu još dodatno dezinficirati.Ne brinite, hladnjak vam neće imati nakon toga miris po octu.

I police koje ste prije toga oprali još jednom prebrišite vodom i octom, kako biste uklonili eventualne ostatke deterdženta, s kojim hrana ne smije doći u doticaj.

Eliminirajte mirise

Ako neugodan miris iz vašeg hladnjaka jednostavno ostaje i dalje, evo još nekoliko trikova s kojima možete pokušati:

  • Na pladanj stavite svježe mljevenu kavu i ostavite ju tako dugo dok ne nestane neugodnog mirisa. Miris kave će isto nakon nekog vremena nestati i vjerujemo da vam on neće smetati.  
  • Druga mogućnost je da nabavite aktivni ugljen i isto ga stavite na pladanj u hladnjak. S vremenom on će upiti sve neugodne mirise.


(vam)
Foto: Ambro / FreeDigitalPhotos.net