Što učiniti ako kuća „pije“?
Oštećena ili loše postavljena vlažna ili vodootporna izolacija može uzrokovati da zidovi vaše kuće apsorbiraju vlagu iz različitih izvora poput spužve. Ako se to dogodi, morate se profesionalno boriti protiv vlage s vlagom. Savjetujemo kako provjeriti razinu vlage u zidovima i kako sušiti zidove.
Čekanje da se zidovi osuše mogu biti ne samo dugotrajni - automatska neutralizacija vlage traje čak dvije godine - već i neugodna i opasna. Alergije, reumatske i respiratorne bolesti samo su neki od učinaka boravka u vlažnim zidovima. Osim što vlaga štetno utječe na zdravlje ljudi, smanjuje čvrstoću zidova i smanjuje trajnost obloga od gipsa i gips kartona. Vlažnu kuću je također teže ugrijati jer više vlage izlazi kroz vlažne zidove.
Kako ispitati vlagu zidova: karbidna metoda
Da biste saznali koliko su vlažni zidovi, pitajte specijaliziranu tvrtku za stručnost. Obično se vlažnost zraka određuje CM metodom koja se naziva karbid. Radovi nisu komplicirani. Uzorci se uzimaju sa zidova - najmanje šest, ali stručnjaci preporučuju deset. Bušilice se izrađuju unutar kuće na visini od 50 cm iznad poda ili izvana - 50 cm iznad razine tla. Trošak ispitivanja jednog uzorka iznosi 50-150 PLN, ovisno o tvrtki.
Kada vlažnost zidova ne prelazi 3%, to znači da su suhi. Ako dostigne 5%, zidove ne trebate sušiti, ali razinu vlage treba provjeriti za pola godine. Pri vlažnosti od 8-10% trebali bismo osušiti zidove, jer se već kod 12% smatraju mokrim.
To sušenje zidova imalo bi smisla
Prije sušenja zidova, morate provjeriti vodoravnu izolaciju koja štiti kuću od vlage kapilara. Jedna od najčešćih pogrešaka je umanjivanje njezinog stanja. Ako je loše, borbu protiv vlage treba započeti obnavljanjem.
A način je da se koriste tradicionalne mehaničke metode. To može biti uvođenje profiliranih limova od valovitog krom-nikla u zid ili podcjenjivanje zidova po sekcijama i ugradnja izolacije parne barijere od dva sloja bituminoznog filca ojačanog staklenim vlaknima. Ako kuća ima podrum, pored vodoravne izolacije treba napraviti vertikalni, koji će učvrstiti zid ispod razine tla, na primjer, pritiskom na limove od krom-nikla između zida i tla.
Tek nakon mehaničke obnove izolacije, zidovi se mogu osušiti, na primjer pomoću odvlaživača.
Drugi način sušenja zidova je sušenje i izrada bloka vlage modernom metodom ubrizgavanja. Sastoji se od bušenja rupa u zidu i uvođenja u njih gravitacijske ili tlačne tekućine ili ekspanzivne smjese. Takva impregnacija zamijenit će vodoravnu i vertikalnu izolaciju i osušiti zid.
Zidovi se mogu sušiti pomoću:
- sorpcijski ili kondenzacijski sušači,
- sušenje konvekcijskih zidova električnim grijačem ili ventilatorima koji pušu topli zrak,
- brtvljenje (parafinsko ubrizgavanje) ili hidrofobiziranje (termoinjekcija, mikrovalna ubrizgavanje i niskotlačno ubrizgavanje).