NTF je digitalna imovina koja predstavlja objekte iz stvarnog svijeta kao što su umjetnost, glazba, predmeti u igri i videozapisi.
Kupuju se i prodaju putem interneta, često kriptovalutama, i općenito su kodirani istim temeljnim softverom kao i mnoge kriptovalute.
Iako postoje od 2014., NFT-ovi sada dobivaju na glasu jer postaju sve popularniji način kupnje i prodaje digitalnih umjetničkih djela. Budući da NFT omogućuje kupcu posjedovanje originalne stavke, i ne samo to, sadrži ugrađenu autentifikaciju, koja služi kao dokaz vlasništva.
Što je nft zapravo? NFT je skraćenica za token koji se ne može mijenjati. Općenito je izgrađen korištenjem iste vrste programiranja kao i kriptovaluta, poput Bitcoina ili Ethereuma, ali tu sličnost prestaje. Fizički novac i kriptovalute su "zamjenjivi", što znači da se mogu trgovati ili razmjenjivati jedni za druge. Također su jednake vrijednosti - jedan dolar uvijek vrijedi drugi dolar; jedan Bitcoin je uvijek jednak drugom Bitcoinu. Zamjenjivost Crypto čini ga pouzdanim sredstvom za provođenje transakcija na blockchainu.
NFT su različiti. Svaki od njih ima digitalni potpis koji onemogućuje razmjenu NFT-ova za ili jednake jedan drugome (dakle, nezamjenjivi). Jedan NBA Top Shot isječak, na primjer, nije jednak SVAKI DANI jednostavno zato što su oba NFT-a.
Što je nft govori i činjenica da NFT-ovi postoje na blockchainu, koji je distribuirana javna knjiga koja bilježi transakcije. Vjerojatno ste najviše upoznati s blockchainom kao temeljnim procesom koji omogućuje kriptovalute.
Konkretno, NFT-ovi se obično drže na Ethereum blockchainu , iako ih podržavaju i drugi blockchaini. NFT se stvara ili "koje" od digitalnih objekata koji predstavljaju i materijalne i nematerijalne stavke, uključujući:
- Grafičku umjetnost
- GIF-ove
- Videozapise i sportske naglaske
- Kolekcionarske predmete
- Virtualne avatare i skinove videoigara
- Dizajnerske tenisice
- glazbu