Menstrualni ciklus nam diktira mnogo životnih funkcija, potreba pa čak i emocije, ali nikada do sada nismo pomislile da bi nam mogao diktirati i količinu sna. Možda si već primijetila da ti se u određenom periodu mjeseca više spava ili da imaš manje energije, ali možda to nisi pripisala ciklusu.
Umor koji nije izazvan teškim naporom obično vežemo uz godišnje doba pa tako imamo primjerice proljetni umor ili uz manjak nekog vitamina ili minerala, no nedavna istraživanja pokazuju da nam menstrualni ciklus uvelike može promijeniti navike spavanja. Vjerojatno i sama kroz dan, tjedan ili mjesec ponekad prolaziš mehanički i ne osluškuješ što ti tijelo govori pa nisi sigurna što je uzrok nemirnoj noći.
Istražile smo kako se kvaliteta sna mijenja prije, tijekom i nakon menstruacije te što se događa ako su tvoji ciklusi neredoviti. Također smo pronašle i nekoliko rješenja kako si pomoći lakše zaspati, ali i dobiti više energije.
Nakon što se upoznaš s ovom temom pokušaj osluškivati svoje tijelo i pratiti ga iduća dva do tri ciklusa. Kako je svako tijelo drugačije, možda nećeš pratiti uzorak spavanja većine žena, ali jednom kada se upoznaš sa svojim ciklusom moći ćeš na vrijeme reagirati i ne gubiti noći sna.
San prije menstruacije
Vrijeme prije menstruacije gledat ćemo kao vrijeme od ovulacije do pojave krvarenja. U prvom dijelu ove faze san može biti značajno ugrožen ako boluješ od PMS-a jer te grčevi u trbuhu, bolne grudi i nagle promjene raspoloženja mogu držati budnom cijelu noć. Još ako imaš bolne ovulacije, kvalitetna sna drastično opada.
Dobra je vijest da nekoliko dana prije početka krvarenja kvaliteta sna naglo raste. Kako se naše tijelo svakom novom ovulacijom priprema na moguću trudnoću želi sve pripremiti kako bi uvjeti za oplodnju bili idealni. Zato ćeš se uvijek najljepše naspavati nekoliko dana prije same menstruacije. No i to može imati neke loše posljedice, primjerice prevelik umor. Produktivnost na poslu, ali i u društvenom životu može biti narušena zbog konstantnog umora.
Sleepy Cat GIF from Sleepy GIFs
San tijekom menstruacije
Ako imaš bolne menstruacije ne moramo ti ni govoriti koliko kvaliteta sna može biti narušena tijekom tih nekoliko dana. Cijelu noć se okrećemo, otkrivamo pa pokrivamo, nikako da pronađemo pozu koja nam je udobna, ali i temperaturu na kojoj nam nije previše vruće ili hladno.
Iako nam se čini da za vrijeme same menstruacije najviše spavamo, to ne znači da se najviše i naspavamo. Kada imamo nemiran san budimo se nervozne i umorne i zbog toga imamo potrebu tijekom dana gubitak sna nadoknaditi popodnevnim odmorom. Spojimo li to s konstantnim bolovima i promjenama u raspoloženju i dobit ćemo recept za katastrofu.
New Girl Zooey Deschanel GIF from Newgirl GIFs
San nakon menstruacije
Nekoliko dana nakon prestanaka krvarenja naspavat ćeš se kao nikada prije. Tijelo u tom periodu najbolje reagira na melatonin, hormon koji nas ptiče na san. Ako nisi ostala trudna, ovo je period kada san postaje 'normalan' i tijelo se pokušava vratiti u ravnotežu. No ni ovo blaženo stanje nije vječno jer već od prvog dana menstruacije pa sve do ovulacije razina estrogena polako, ali sigurno opet raste i cijeli ciklus započinjemo iz početka.
Period Amazed GIF from Period GIFs
San i neredoviti ciklus
Žene koje imaju neredovite cikluse i same znaju da je svaki novi ciklus rulet. Upravo to vrijedi i za količinu sna. Budući da je uzrok neredovitih mjesečnica poremećaj u lučenju hormona, to znači da će i tvoj san biti nekonzistentan.
Ako imaš sreće, postoji šansa da će period normalnog sna trajati duže od perioda nesanice i tako ćeš zapravo osjetiti valjda jedinu korist neredovitog ciklusa. Ako baš jako nemaš sreće, onda će te tijekom neredovitog ciklusa pratiti i nesanica. Zato je važno da naučiš kako se boriti s njom i što napraviti ako se konstantno budiš tijekom noći.
Blankie GIF from Dog GIFs
Kako ponovno zaspati nakon buđenja
Ako se često budiš tijekom noći, postoji nekoliko trikova kako lakše opet zaspati.
1. Nemoj se forsirati
Ako ne možeš ponovo zaspati nemoj se mučiti. Ustani se i lagano prošetaj ili čitaj knjigu dok ne osjetiš da te hvata san. Jedino što nikako ne bi trebala napraviti je gledati u zaslone na mobitelu ili računalu jer će te plava svjetlost koju emitiraju još više razbuditi.
2. Nemoj gledati na sat
Nemoj si stvarati dodatni stres i svako malo gledati na sat da provjeriš koliko je sati bez sna prošlo. Lezi u krevet, makni sat i ostale uređaje koji ti odvlače pažnju i skoncentriraj se samo na san.
3. Istegni se ili meditiraj
Intenzivna tjelovježba prije sna neće ti pomoći zaspati, ali lagane vježbe istezanja opustit će te i pripremiti za bolji san. Isto je i s meditacijom koja ti može postići bistrije stanje uma.