Kad priroda časti, to čini široke ruke. U proljeće ti nudi deliciju, divlju šparogu - biljku izuzetnog okusa i učinka na zdravlje.
Šparoga raste u kršu priobalja, najčešće u grmlju, među trnjem zbog čega ju je teško brati. Pritom je neupadljiva pa treba imati istrenirano oko za ovu skrivenu ljepoticu. No, kad jednom dođeš do svog svežnja šparoga, bilo da si ih skupo platila na tržnici ili sama ubrala, sigurni smo da će one postati tvoja omiljena proljetna namirnica.
Šparoga čuva zdravlje
Ova biljka obiluje folatima, antioksidansima, uključujući vitamin C te vitamine B12, A, E i K kao i krom, mineral u tragu koji povećava sposobnost inzuilna da transportira glukozu iz krvotoka u stanice. Treaš li pripaziti na razinu šećera u krvi, šparoge će ti u tome pomoći.
Zanimljivo je da botanički pripada obitelji u kojoj su avokado, kelj i prokulica, a svi oni obiluju glutationom, jednim od najjačih antioksidanasa koji štiti stanice od utjecaja slobodnih radikala i ima antikancerogeni učinak.
(FOTO: Pixabay)
Šparoge su izuzetno zdrave za bubrege i urinarni trakt. Pomažu detoksikaciju bubrega i čiste mjehur prevenirajući pojavu infekcija. Baš zbog toga, nakon konzumacije šparoga primijetit ćeš da ti mokraća ima intenzivniji miris. S obzirom da obiluju vlaknima šparoge blagotovorno djeluju na probavu i metabolizam.
Osim za tjelesno, dobre su i za mentalno zdravlje. Poboljšavaju pamćenje i smiruju živčani sustav. Obiluju vitaminom B12 koji je ključan za vitalnost i zdravlje te je vrlo bitno imati ga u dovoljnoj količini kad navršiš 50 godina jer u toj dobi tijelu opada sposobnost apsorpcije ovog vrijednog vitamina koji čuva živce, sprječavajući pojavu neurodegenerativnih bolesti.
Kao što vidiš, postoje brojni valjani razlozi da, dok joj je sezona, iskoristiš sve blagodati divlje šparoge. Mi smo ti pripremili tri recepta.
Kajgana sa šparogama
Ovo je vrlo jednostavno jelo, no šparoge savršeno idu s jajima i zbog toga ga ne treba preskakati. Kajganu možeš jesti kao doručak, lagani ručak ili večeru.
Sastojci za jednu osobu.
- 3 jaja
- desetak šparoga
- sol i papar
Postupak:
Šparoge izlomi na komadiće duljine dva centimetra. Lomi ih samo do onog dijela do kojeg se daju lomiti. Drvenasta stabljika nije dobra za jelo, ali je nemoj baciti već od nje napravi temeljac za rižoto.
Šparoge kratko dinstaj na malo maslinovog ulja pa ih prelij izmućenim jajima i ispeci. Na tanjur možeš dodati i žlicu kiselog vrhnja, dobro ide uz ovo jelo.
(FOTO: Pexels)
Rižoto sa šparogama i prošekom
Želiš li bogati i profinjeni rižoto, ovo je pravi recept za tebe.
Sastojci za četiri osobe:
- 20 grama šparoga
- jedna glavica luka
- dvije žlice maslinovog ulja
- 280 grama riže za rižota
- 2 dcl prošeka
- 40 grama parmezana
- 30 grama maslaca
- sol i papar
Postupak:
Izlomi šparoge kao i za kajganu pa kratko (minutu) prokuhaj u posoljenoj vodi. Potom ih odmah stavi pod hladnu vodu kako bi zaustavila proces kuhanja. Tvrde vrhove skuhaj u temeljac kojim ćeš podlijevati rižoto.
Sada sitno nareži luk i stavi ga dinstati na malo maslinovog ulja i maslaca. Kad se zažuti dodaj rižu i dobro ju promiješaj da se sva obloži masnoćom. Kada počne "cvrčati" podlij ju prošekom i pusti ga da ispari.
Sada rižu posoli i popapri te podlijevaj vrućim temeljcem i miješaj kako ne bi zagorjela. Kada je skoro gotova, dodaj joj šparoge, parmezan i maslac te žustro miješaj kako bi se sastojci proželi, a rižoto postao kremast.
Makni s vatre i ostavi par minuta pa posluži svojim gostima, naravno uz čašu prošeka.
(Profimedia.hr)
Pečene šparoge u španjolskoj picadi
Picada je tradicionalni španjolski umak koji se može pripremiti i u formi mrvica, a jelu daje nevjerojatan, bogat okus.
Sastojci za dvije osobe:
- svežanj šparoga
- 15 grama pinjola
- 15 grama blanširanih badema
- 2 žlice maslinovog ulja
- 15 grama krušnih mrvica
- 2 češnja češnjaka
- prstohvat jjveže majčine dušice
- sol i papar
Postupak:
Pećnicu zagrij na 200 Celzijevih stupnjeva.
U posudi izmiješaj krušne mrvice, blanširane bademe, žlicu maslinovog ulja, usitnjen češnjak, pinjole, sol i papar.
Smjesu prebaci na papir za pečenje i stavi u pećnicu dok ne posmeđi, otprilike na osam minuta. Nakon što ju izvadiš iz pećnice, začini ju svježom majčinom dušicom. Pusti da se lagano ohladi pa ju stavi u sjeckalicu i grubo samelji koristeći program pulisiranja.
Šparoge operi, otkini im tvrde krajeve, začini maslinovim uljem, popapri ih i posoli pa poredaj na papir za pečenje i stavi da se peku oko pet minuta na 20 Celzijevih stupnjeva.
Serviraj ih odmah nakon što ih izvadiš iz pećnice. Poredaj ih na tanjur i pospi picadom, aromatičnim mrvicama koje si pripremila.