Prirodna njega zubiju i usne šupljine

Prirodna vs. klasična njega zubiju i usne šupljine

Prirodna njega zubiju i usne šupljine

Pravilna higijena usne šupljine, uz redovite posjete stomatologu, pomoći će vam da sačuvate zdrave zube i desni, a nužna je i za uklanjanje zubnog plaka, glavnog uzroka razvoja karijesa i bolesti desni. No, s obzirom da je usna šupljina prekrivena osjetljivom sluznicom, preporuka je da se za čišćenje i njegu zubiju i usne šupljine koriste prirodni i neagresivni sastojci.

Za razliku od klasičnih pasti za zube koje sadrže fluorid, SLS, triclosan, sorbitol, parabene, ftalate, umjetne boje, mirise i sladila te petrokemijske sastojke, prirodne zubne paste napravljene su bez agresivnih sastojaka i fluorida, sa izvrsnim svojstvima čišćenja i antibakterijskim djelovanjem, te su osvježavajućeg okusa. Kompleks minerala iz gline i eterična ulja kao glavni sastojci, pomažu smiriti, ublažiti upale i jačaju caklinu zuba, što pridonosi eliminaciji zubnog plaka. Prah nima spriječava širenje steptokoka na površini zuba, odnosno djeluje kao sredstvo za prevenciju karijesa, ublažava tegobe kod paradentoze i gingivitisa. Morska sol, bogata oligo elementima, zelena glina i soda bikarbona, pomažu izbjeljivanju zubi. Biljni glicerol daje smirujući učinak na upaljene desni.

Takve paste za zube pogodne su za vegane i vegetarijance.
Na prirodan način čiste zube i bore se s bakterijama, glavnim uzročnicima naslaga i kamenca. Umirujućim djelovanjem štite desni od nastanka nadraženosti, a u ustima ostavljaju dah svježine. Zbog svojih antiseptičkih svojstava te sposobnosti izbjeljivanja i sprječavanja nastanka karijesa, idealne su za opću higijenu usne šupljine.

Uz ovakve zubne paste, vodica za usta u pravilu nije potrebna, no ukoliko imate neki uporan i dugotrajan problem u usnoj šupljini (upale zubnog mesa, zadah, afte...), nakon detaljnog čišćenja zubiju zubnom pastom, možete koristiti prirodnu vodicu za usta koja se sastoji od hidrolata (cvjetnih vodica) bez alkohola. Vrlo djelotvorni su hidrolati paprene metvice, anisa, ljekovite kadulje i drugi.


Uobičajeni sastojci prirodnih pasti za zube i njihovo djelovanje

  • Morska sol djeluje adstrigentno na desni.  
  • Kalcij karbonat čisti zube i nježno ih masira.  
  • Zelena glina, zajedno s ostalim sastojcima, čisti, tonizira i sprečava propadanje i stvaranje karijesa na zubima.  
  • Eterično ulje kadulje i biljni glicerol daju smirujući učinak na upaljene desni.  
  • Kiselina iz citrusa, posebno limuna i limete sadrži enzime koji 'ubijaju' bakterije  između ostalog zaslužne za loš zadah, ali i kiselinu koja nagriza mrlje na caklini.  
  • Za prah nima otkriveno je i znanstvenim istraživanjima potvrđeno da može spriječiti širenje streptokoka na površini zuba, odnosno da djeluje kao sredstvo za prevenciju karijesa, ublažava tegobe kod paradentoze i gingivitisa.  
  • Eterično ulje eukaliptusa (globulusa i dr.)  ima izraženo antimikrobno i antivirusno djelovanje, a efikasno je i protiv patogenih gljivica.  
  • Eterično ulje ljekovite kadulje ima antibakterijsko i fungicidno djelovanje, te ima vrlo učinkovito djelovanje kadulje na afte i općenito na probleme usne šupljine  
  • Eterično ulje limuna je antiseptik i zubnim pastama daje ugodan osvježavajući okus.  
  • Eterično ulje metvice (paprena, nana i dr.) ima antibakterijsko i antivirusno djelovanje.



Za sve dodatne informacije i korisne savjete oko prirodne njege zubiju i usne šupljine, te izradu aromakozmetičkih pripravaka od kvalitetnih prirodnih sastojaka, slobodno me kontaktirajte ili posjetite ove subote u Zagrebu kod Džamije na Malom Placu na Tavanu u sklopu Art Jama 2

Nikolina Želežnjak, aromaterapeut

www.scentic.net