Neki vitaminski preparati, koje smatramo korisnima, mogu uzrokovati više štete nego koristi. Radi li se samo o paničarenju ili doista moramo biti oprezniji?
Kad je riječ o vitaminskim preparatima, danas nam je na raspolaganju nebrojeno puno proizvoda raznih proizvođača. Vrlo je lako podleći sugestiji i zavarati se kako nam trebaju. Međutim, velike doze nekih vitamina mogu čak štetiti zdravlju.
U posljednje se vrijeme sve češće piše da previše vitamina B6 može oštetiti živčani sustav, a da vitamin C može ometati liječenje raka. Ipak, očito je da uzimanje vitaminskih pripravaka može i koristiti. Prema tome, pitanje je kako se zadržati na bezopasnim količinama.
I stručnjaci tvrde da se s dozom vitamina može pretjerati. To se obično događa kad ljudi uzimaju mješavine vitamina koje sadrže isti sastojak, primjerice kalcij s uljem bakalara te još tablete za smanjenje menopauzalnih tegoba. Svi oni sadrže vitamin D, a njegovo pretjerano nakupljanje u organizmu može oštetiti bubrege.
Druga je opasnost da se prevelike doze vitamina i minerala počnu metabolički "natjecati". Magnezij se, primjerice, "natječe" s kalcijem u tijelu pa vam tako na kraju može uzmanjkati jednog od tih minerala.
Trebamo li uopće uzimati vitaminske preparate? Iako je zapravo dostatno jesti mnogo voća i povrća, jedna doza multivitamina dnevno ne šteti. Takvi pripravci često sadrže preporučenu dnevnu dozu vitamina i minerala. Svima onima koji ne jedu raznoliku hranu, uključujući četiri do pet obroka voća i povrća dnevno, koristit će multivitaminski pripravci.
No mnogi od pripravaka sadrže veće doze određenih vitamina i minerala od preporučenih. Takve su doze potrebne samo u posebnim uvjetima i stanjima, primjerice trudnicama ili ljudima koji uzimaju lijekove koji sprječavaju apsorpciju hranjivih tvari. Važno je ne liječiti samoinicijativno bilo koju bolest velikim dozama vitamina, nego se prethodno posavjetovati s liječnikom.
K. R.
www.ordinacija.hr