„Odlučila sam učiniti sve što je u mojoj moći za mlade djevojke, mlade ljude, koji pate od poremećaja prehrane. Znam kroz kakve patnje prolaze jer sam se i sama, kao tinejdžerica, nosila s bolesti bulimije“, hrabro i odlučno rekla je poznata violončelistica Ana Rucner na konferenciji za novinare kojom je najavljen početak velikog edukativnog projekta „Ti si ti si ti! – inicijativa za životno samopouzdanje“. Projekt će se odvijati tijekom iduća dva mjeseca u organizaciji dm-a i Hrvatske radio televizije pod visokim pokroviteljstvom Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi.
„Moja je zato želja da iz iskustva koje danas imam kao sretna mlada žena, koja je zahvaljujući obitelji na vrijeme izmakla zamkama bolesti, pomognem u osvješćivanju o tim problemima i da se u konačnici u Hrvatskoj otvori centar s liječnicima raznih specijalnosti koji bi se kao stručan tim posvetili liječenju poremećaja prehrane“, najavila je Ana Rucner i humanitarni cilj projekta, doniranje novom Centru za psihološku pomoć i liječenje poremećaja prehrane koji osniva Klinika za psihološku medicinu pri KBC-u Zagreb.
„Shvatila sam da idealna težina ne postoji. To je čista iluzija. Postoji samo stvaran život s kojim se treba znati nositi“, dodala je Ana, koja će 8. lipnja na Šalati održati svoj prvi koncert čiji prihod odlazi u donaciju Centru.
U istom su se cilju udružili tvrtka dm i HRT odlučivši teme koje govore o poremećajima u prehrani tretirati važnim zdravstvenim i društvenim problemima. HTV će prenositi uživo Anin drugi koncert koji će se održati u sklopu Splitskog ljeta, 1. srpnja na Prokurativama u Splitu. Aninim koncertima će prethoditi već tradicionalni humanitarni koncert Opera pod zvijezdama, čiji prihod odlazi za novi Centar.
Ilustrirajući prisutnost poremećaja u hrvatskom društvu, predsjednik uprave dm-a Mirko Mrakužić iznio je rezultate istraživanja koje je za dm-ovu inicijativu provela sociologinja Snježana Beroš kod žena u dobi od 15 do 45 godina.
„Moram priznati da su me zaprepastili rezultati po kojima od poremećaja anoreksije i bulimije pati 92 tisuće žena, a računajući i žene koje su također na izravno pitanje koje poremećaje imaju, izjavile da pate od pretilosti, u Hrvatskoj ukupno od poremećaja u prehrani pati 300 tisuća žena“, naveo je Mrakužić.
„Kako na vrijeme prepoznati simptome, kako reagirati, koje uloge i odgovornosti kao roditelji, nastavnici, liječnici, političari ili javne osobe možemo i trebamo preuzeti, neka su od pitanja i dilema što će ih otvarati Hrvatska televizija i radio u svojim emisijama“, naglasio je jednu od uloga HRT-a, direktor HTV-a Blago Markota.
„Zahvaljujući ovoj inicijativi i najavljenoj donaciji moći ćemo s osnivanjem krenuti već ujesen, pa makar i na privremenoj adresi na Šalati, da ne gubimo vrijeme i čekamo završetak gradnje nove zgrade na Rebru, gdje je u sklopu naše Klinike i planiran prostor za takav jedan odjel koji bi s vremenom mogao prerasti i u Zavod za psihosomatske poremećaje u koje i ulaze poremećaji prehrane“, rekao je prof. dr. sc. Rudolf Gregurek, predstojnik Klinike za psihološku medicinu pri KBC-u Zagreb. Novi Centar će napokon moći okupiti tim liječnika različitih specijalnosti: pedijatre, interniste, endokrinologe, ginekologe, psihologe, psihijatre, nutricioniste, kardiologe i ostale stručnjake.
Građani se mogu uključiti u doniranje kupnjom posebno označenih proizvoda u dm-ovim prodavaonicama od čije će se prodaje odvajati po jedna kuna za donaciju multidisciplinarnom Centru za psihološku pomoć i liječenje poremećaja prehrane pri Klinici za psihološku medicinu KBC-a Zagreb.
(Tajana Tretnjak)