Post je praksa u kojoj se dobrovoljno odričemo od hrane i pića, osim vode. Prakticira se kroz čitavu povijest i najčešće je povezan uz religijske prakse raznih kultura. Postoji razlika između posta i nemrsa. Dok se kod posta u potpunosti odričemo jela, kod nemrsa je naglasak na ne jedenju mesa. Stoga ljudi za blagdane uglavnom prakticiraju nemrs, dok se post zapravo ne prakticira tako često. Post uglavnom uključuje kraće periode u kojima ne jedeš ništa nego piješ samo vodu. Razlikuje se od gladovanja upravo po tome što su ti periodi kraći i pomno isplanirani.
U posljednje se vrijeme sve više istražuju zdravstvene dobrobiti posta a smatra se da ih ima mnogo. Post ti može pomoći unaprijediš svoje zdravlje, ali samo ako znaš kako ga pravilno izvesti. U protivnom bi ti mogao donijeti više štete nego koristi. Osim što može biti dobar za zdravlje metabolizma postoje i određene dobrobiti posta na zdravlje srca i krvnih žila, a i na druge procese u tvom organizmu. Ova galerija pomoći će ti da bolje shvatiš kako pravilno postiti, u kojim slučajevima to ne bi trebala raditi, i u čemu ti post sve može pomoći.
Post može biti dobar za zdravlje srca i regulaciju kolesterola
Postoje istraživanja koja pokazuju da povremeni post, onaj koji ne traje duže od 24 sata, i to samo jednom tjedno, može poboljšati zdravlje srca i smanjiti rizike od razvoja srčanih bolesti. Stručnjaci smatraju da je ovo povezano s utjecajem posta na metabolizam šećera. Redoviti post može smanjiti razine lipoproteina, to jest ''lošeg'' kolesterola. Također, post bi mogao poboljšati način na koji tvoje tijelo pohranjuje i prerađuje šećere. Zbog toga su manje šanse da ćeš imati pretjerani višak kilograma ili dobiti dijabetes, što utječe na zdravlje srca. No, ako se odlučiš na ovu metodu, dobro je prije posavjetovati se s liječnikom. Ako već imaš nekih problema sa zdravljem srca, obavezno se raspitaj kod svog liječnika oko plana posta. Post će biti dobar za zdravlje tvog srca samo ako nakon posta počneš u tijelo unositi kalorije polagano. Najvažnije je da kreneš s manje kalorija nego si unosila prije posta.
Je li post dobra metoda mršavljenja?
Vjerojatno ne. Stručnjaci se slažu da je nije vrlo učinkovita metoda mršavljenja. Odricanje od hrane na kraće periode može biti dobro za zdravlje tvog metabolizma, a to će ti naravno pomoći da smršaviš. Unatoč tome, post se ne preporučuje kao metoda dijete. Post ti može pomoći da smršaviš u kratkom vremenskom roku, ali kako bi ti ovdje donio željene rezultate, vrlo je važno što i kako jedeš kada ne postiš. Ovdje je post preporučen jedan ili najviše dva dana u tjednu, ali bit će djelotvoran samo ako u ostalim danima jedeš mnogo cjelovitih žitarica, voća i povrća, te proteina koje možeš dobiti iz mahunarki ili mliječnih proizvoda. Najgore što možeš napraviti nakon posta je počastiti se gozbom. To može biti vrlo loše za zdravlje tvog srca, a na taj češ način dobiti više kilograma nego što si imala prije posta. Post na neko vrijeme usporava metabolizam i dopušta mu da se ''odmori'' od svega što inače trpaš u njega. Ali ako nakon tog perioda pojedeš veliku količinu hrane, tvoj će metabolizam to shvatiti kao svojevrstan šok i to će na kraju rezultirati debljanjem.
U čemu ti post još može pomoći?
Zbog blagotvornog djelovanja na metabolizam, post bi ti mogao pomoći da smanjiš upalne procese u organizmu. Kada si bolesna imaš mnogo slabiji apetit i tako ti tvoje tijelo samo govori da će se brže oporaviti ako na vrlo kratak period smanjiš unos hrane. Također se vjeruje kako dobro vođeni post može utjecati na bolju regulaciju hormona. Stoga, ako imaš problema s hormonima raspitaj se kod doktora o dobrobitima posta i zamoli ga da ti napravi plan posta. Dobro vođeni post mogao bi također biti koristan kod dijabetesa tipa 2 uzrokovanog debljinom, i kod žena koje imaju problema s policističnim jajnicima.
Kada ne bi smjela postiti?
Postiti ne smiješ ako imaš nekih problema ili poremećaja prehrane jer bi post u tim slučajevima mogao samo pogoršati svoje stanje. Također ne smiješ postiti ako uzimaš lijekove za dijabetes, jer bi se tako mogla dovesti u stanje hipoglikemije. Ako imaš razvijenu naviku preskakanja doručka, post također nije za tebe. U tom je slučaju tvoj metabolizam šećera već naviknut na jedan nezdraviji režim, a post bi to mogao samo pogoršati i uvjetovati pojačano debljanje u danima nakon posta.
Kako pravilno postiti?
Prvo pravilo je da post mora biti samo povremen. Možeš odabrati neke dane u tjednu u kojima nećeš jesti po 8 sati, a možeš odabrati i jedan dan u tjednu u kojem uopće nećeš jesti. Nikako nemoj gladovati duže od 24 sata. Ako se odlučiš za neku drugu metodu posta obavezno se posavjetuj sa svojim liječnikom. Jako je važno da piješ dovoljno vode. Osim vode dozvoljeno je popiti i vodu u koji si nakapala malo limuna, ali ništa više od toga. Dehidracija tijekom posta vrlo je opasna, te bi se mogla početi osjećati umornije, slabije i mnogo gladnije nego što zaista jesi. Tijekom posta ne bi smjela vježbati, no svejedno bi se trebala kretati. Kod posta tijelo ne dobiva energiju iz hrane, te počinje trošiti zalihe energije koje su već od prije pohranjene u tvom tijelu. Stoga je svaka naporna fizička aktivnost tijekom posta strogo zabranjena. Unatoč tome preporučuje se lagana aktivnost kao šetnja ili lagano istezanje.