6 iznenađujućih uzroka čestih zdravstvenih simptoma

Prepoznajte što vas točno muči i osjećajte se bolje uz prava rješenja za svoj zdravstveni problem

6 iznenađujućih uzroka čestih zdravstvenih simptoma

Kad primijetite da nešto nije u redu – kašalj koji nikako ne prolazi, odjednom ste primijetili da imate perut, borite borbu s loših zadahom  - moguće je da će vam prva reakcija biti zaletjeti se do svog računala i posavjetovati se da "Dr. Googleom". Koliko je to pametno, o tome bi se dalo diskutirati, no jedno je sigurno, a to je da će vam svaki liječnik reći kako je puno bolje konzultirati se s osobom koja je stručna za problem, a ne vjerovati nečemu što je napisano na internetu, a što pak je napisao tko zna tko...

U većini slučajeva zaista je bolje biti siguran i kontaktirati svog liječnika barem telefonski, no neke probleme možete i sami riješiti, ili barem prepoznati o čemu se otprilike radi, pa u skladu s tim i ispravno reagirati.

Ovoje šest čestih simptoma, i objašnjenja zbog čega se dešavaju:

1. Mučite muku s lošim zadahom

Što vam tijelo govori: Moguće je da imate alergiju. Neke alergije uzrokuju cijeđenje sluzi iz nosa što može dovesti do zadaha.

Napravite sljedeće: Zamolite svog liječnika da vam da uputnicu za testiranje na alergije, kako biste saznali što vas točno muči.

Koji su još mogući uzroci:

  • Loša probava i ostaci hrane u ustima
  • Karijes, nakupljanje zubnog plaka i bolesti zubnog mesa
  • Suha usta (često uzrokovana stresom, lijekovima za umirenje i lijekovima za srce, stalnim disanjem na usta)
  • Bolesti poput prehlade, upale sinusa i dišnih puteva, kroničnog bronhitisa i apscesa pluća, dijabetesa te bolesti bubrega

Napravite sljedeće: Četkicom za zube s mekim vlaknima očetkajte i jezik kako biste uklonili bakterije koje se nakupljaju  na jeziku i uzrokuju loš zadah. Izbjegavajte paste koje sadrže natrij lauril sulfat, čest sastojak koji može isušivati usta. Zašto? Zbog toga što neugodan zadah može nastati i zbog suhoće usta koja se javlja zbog nedovoljne količine sline koja je neophodna da "opere" usta i odstrani materije koje mogu prouzrokovati zadah.

Ako niti to ne pomogne, otiđite do svog stomatologa, a ako niti loše stanje usne šupljine nije problem – obavezno posjetite svog liječnika i spomenite svoje probleme jer su neke bolesti povezane s karakterističnim zadahom, kao što je neugodni voćni zadah kod osoba s nekontroliranim razinama glukoze dijabetičara, miris po urinu kod osoba sa zatajenjem bubrega i teški ustajali miris zemlje kod osoba sa zatajenjem jetre. Zadah može biti povezan i s povratom želučane kiseline iz želuca (GERB).


2. Često imate glavobolje

Što vam tijelo govori: vrijeme je za šetnju. Vježbanje pojačava protok krvi i kisika kroz tijela. Ako niste dovoljno aktivni, moguće je da vaš mozak ne dobiva onoliko kisika koliko mu je potrebno, a to može uzrokovati česte glavobolje. Nedavno istraživanje je pokazalo kako neaktivni ljudi imaju puno češće glavobolje od osoba koje se bave fizičkim aktivnostima.

Napravite sljedeće: Dovoljno je već 11 minuta šetnje dnevno – i to 3 minuta žustrog, brzog hoda, pa jedna minuta sporijeg šetanja, pa ponovo 3 minute brzog hodanja i zatim minuta šetnje i za kraj još tri minute brzog hoda. Čak i ovako kratka aktivnost može pomoći povećati dotok krvi i kisika u mozak.

Koji su još mogući uzroci:

  • zaležali ste se pa se glavobolja javila zbog pritiska ili istezanja vrata
  • predugo izlaganje suncu i dehidracija također mogu uzrokovati glavobolje
  • nezdrava prehrana, lijekovi (antidepresivi), alkohol
  • kosa svezana u visok rep, ili trake koje prejako stišću glavu
  • loša probava i zatvor
  • neispavanost
  • stres koji zna izazivati tenzijske glavobolje
  • vidni poremećaji, bolesti uha, nosa i grla, bolesti zuba i desni, degenerativne promjene vratne kičme, promjene krvnog tlaka,
  • glavobolje mogu biti i posljedice iritacije pojedinih moždanih živaca (tzv. neuralgije), te mogu biti znak upale moždanih ovojnica (meningitis), organske bolesti mozga (encefalitis, tumori mozga) ili aneurizme moždane krvne žile.

Napravite sljedeće: Razmislite malo o tome zbog čega bi vas glava mogla boljeti, te o kakvoj je glavobolji riječ. Je li to "uobičajena" glavobolja ili nešto što niste prije osjetili. U potonjem slučaju, kao i ako glavobolja ne prolazi nekoliko dana – obavezno se javite svom liječniku.


3. Stalno kašljete, ali niste prehlađeni

Što vam tijelo govori: Vaš želudac ne funkcionira kao što bi trebao. Suhi kašalj koji traje osam tjedana ili dulje bez simptom prehlade može biti simptom gastroezofagealne refluksne bolesti ili GERB-a, također poznate i kao refluks kiseline, povrat želučane kiseline iz želuca ili žgaravica. Kad se kiselina podigne do jednjaka iritira vaše grlo i može uzrokovati kašalj.  

Napravite sljedeće: jedite češće manje obroke kako vam želudac ne bi bio preopterećen, što može uzrokovati povrat kiseline.

Napravite sljedeće: žvačite žvakaće gume bez šećera koje će pomoći proizvesti više sline, koja pak može pomoći u neutralizaciji kiseline.

Image



4. Nokti vam lako pucaju

Što vam tijelo govori: da vam je potrebno više željeza. Krhki nokti mogu biti znak nedostatka željeza, osobito ako osjećate i stalno i umor, a ruke i noge su vam često hladne.

Napravite sljedeće: Napravite krvne pretrage da provjerite u kakvom vam je stanju razina željeza u tijelu.

Napravite sljedeće: Potrebe za željezom lako se mogu zadovoljiti pravilnom prehranom, a tek ako to ne uspije, trebalo bi pribjeći dodacima prehrani. Namirnice bogate željezom su meso, jaja, grah, leća, slanutak, špinat, blitva, brokula, cikla, radič, sjemenke, suhe šljive i marelice, listovi repe, melasa, integralna pšenica i ječam, većina orašastih plodova. Ove namirnice jedite u kombinaciji s hranom bogatom vitaminom C, koji pomaže apsorpciju željeza. Suprotno tome, kalcij ometa i umanjuje apsorpciju željeza, pa hranu bogatu kalcijem i dodatke prehrani na bazi kalcija ne treba uzimati u isto vrijeme kad i hranu bogatu željezom


5. U krevetu vas često uhvati grč u nozi

Što vam tijelo govori: popijte vode! Čak i blaga dehidracija može poremetiti ravnotežu elektrolita u tijelu, uskraćujući mišićima minerale koji su im potrebni kako bi funkcionirali.

Napravite sljedeće: ispružite prste prema naprijed, a zatim ih podignite što više možete prema sebi kako biste opustili mišiće. Ponavljajte to u toku dana s oba stopala, kako se grčevi ne bi pojavili.

Napravite sljedeće: umjesto da pijete baš 8 čaši dnevno (jer se stručnjaci ne slažu oko toga koliko je točno potrebno vode dnevno) – vi pijte onoliko vode koliko je potrebno da vam mokraća bude blijedo žuta ili gotovo prozirna. I zapamtite da se i voće s velikim udjelom tekućine (lubenice, nektarine, jagode...) broji!

Napravite slijedeće: ako imate jako često grčeve, i oni ne prolaze baš brzo – moguće je da  imate niske razine magnezija ili kalija. Napravite pretragu krvi i posavjetujte se s liječnikom.


6. Primijetite da imate problema s peruti

Što vam tijelo govori: moguće je da vam štitnjača sporije radi. Kad štitna žlijezda ne luči dovoljno hormona – što se naziva hipotireoidizam – vaše tjelesne funkcije se usporavaju, uključujući i proizvodnju ulja. Rezultat je suha koža vlasišta. Hipotireoidizam također poremećuje pH ravnotežu, što može uzrokovati rast mikroskopskih gljivica i dovesti do pojave peruti.

Napravite sljedeće: nabavite specijalizirani šampon koji će pomoći detaljnije očistiti vlasište i dati mu da "diše".

Napravite sljedeće: Ako se debljate i osjećate umorno, napravite krvne pretrage hormona štitnjače. Dobra vijest je što liječenje hipotireoidizma jednostavno  - prepisivanjem hormona u obliku pilula. Loša vijest je što većina osoba s hipotireozom treba uzimati hormone do kraja života

Izvor: Womansday.com
Foto: marin / FreeDigitalPhotos.net