Male stvari čine razliku

Uvedi ove sitne promjene u svakodnevicu i svoj život učini kvalitetnijim

Ponekad je dovoljno tek malo promijeniti rutinu kako bi život postao bolji, bogatiji. Znaš onu - sitnice čine razliku. Zaista je tako

hannah-busing-ff5K3-kYPHA-unsplash.jpg
Foto: Unsplash

Počneš li dan doručkom umjesto kavom, učinit ćeš dobro za svoj želudac, ubaciš li šetnju u svoju svakodevicu, učinit ćeš dobro nogama, metabolizmu i psihi, ugasiš li televizor i makneš li od sebe mobitel barem na sat vremena dnevno, pred tobom se otvara cijeli jedan novi svijet - onaj tvoj pravi, ne virtualni. Onaj opipljivi, u kojem možeš čuti osmijeh, osjetiti zagrljaj.

Image
Evo kako ih izbjeći

Loše prehrambene navike zbog kojih možda kilogrami ne idu dolje

Image
Foto: Pexels

U nastavku ti donosimo zdrave navike koje ti predlažemo da uvrstiš u svoju svakodnevicu. Jamčimo ti da ćeš biti zadovoljnija, energičnija i sretnija, no dosad, a i tvoji ukućani zajedno s tobom.

Razgibaj se

Nakon što ustaneš, odnosno već u krevetu, nakon buđenja, istegni tijelo. Vježbe istezanja najjednostavnije su i najprirodnije. Dovoljno je pogledati što radi mačka svaki put kad ustane. Prvo se istegne, a onda krene kud je naumila. Isteže se i dok leži. Učini i ti isto. Potaknut ćeš cirkulaciju, aktivirati mišiće, a tijelo će postati gipkije, spremno za dnevne izazove. Istegni se i prije počinka, za bolji san.

Prvo doručak pa kava

Možda ti je ovo izazov jer si naviknula piti kavu čim otvoriš oči, no to nikako nije zdravo za želudac. Želiš li sačuvati zdravlje, a tko ne želi, promijeni jutarnju rutinu. Kada ustaneš popij prvo čašu vode sobne temperature ili mlaku, po želji dodaj limunov sok u nju. Potom jedi - stavi barem zalogaj-dva hrane u usta, ostatak doručka možeš pojesti i nakon kave. Bitno je ne piti je na prazan želudac.

Žvači

Ne žuri dok jedeš. Jedi svjesno. Sjedni za stol, zahvali na hrani koja je pred tobom i polako ju pojedi. Svaki zalogaj trebalo bi žvakati u prosjeku 32 puta (ovisno naravno o teksturi hrane). Tek kada se ona pretvori u ustima u kašu, vrijeme je da je progutaš. Probavljanje hrane počinje već u ustima i ne preskači taj korak. U suprotnom riskiraš probavne probleme - refluks, nadutost, mučninu, pa čak i glavobolju. Osim toga, budeš li pravilno i dovoljno dugo žvakala hranu, pojest ćeš manje jer će mozak stići poslati informaciju organizmu da si sita.

Image
Foto: Pexels

Hodaj


Ubaci pokoji korak više u svoju dnevnu rutinu. Radiš li sjedilački posao i to od kuće, vrlo je lako da u danu ne napraviš više od 1500 koraka, a to je premalo. Dnevno bi trebalo napraviti od 7000 do 10.000 koraka. Instaliraj aplikaciju na mobitelu koja broji korake ili nabavi pedometar. Potaknut će te da više hodaš i ubrzo ćeš doseći ovu brojku. Ako se ne želiš zamarati brojevima, svaki dan odradi minimalno polusatnu žustru šetnju. Razgibat ćeš tijelo, ubrzati metabolizam, potaknuti cirkulaciju, ojačati srce i pluća, ali i poboljšati san i rasteretiti psihu. Fizički umor je psihički odmor.

Biraj zdraviju opciju

Ljeti više vremena provodimo u druženjima, koja nerijetko podrazumijevaju i alkohol, a on je ustvari sasvim suvišan. Usvoji pravilo da nakon svake čaše alkohola popiješ najmanje čašu vode, a ako je moguće stani na jednom alkoholnom piću ili ga potpuno izbaci.

Image
Foto: Pexels

Detoks

Ne mislimo ovdje na detoks hranom, već na onaj virtualni detoks. Postali smo robovi društvenih mreža, mobitela, interneta. Više ne čitamo knjige, ne družimo se i time jako loš primjer dajemo djeci. Budi promjena u svojoj obitelji. Barem na sta vremena dnevno stišaj notifikacije, makni mobitel od sebe, a isto zatraži i od ukućana. Naučite kvalitetno provoditi vrijeme zajedno.

Image
Foto: Pexels