Zašto je za djecu dobro da hodaju bosa?

Iako poznati i slavni, poput Katie Holmes i Toma Cruisea promoviraju novi trend na svojoj kćeri - štikle za 4-godišnjakinje, većina roditelja ipak se drži tenisica i sandalica.

4c5ff9b5ea793

No čini se kako napredak u ortopedskim istraživanjima dovodi do zaključka kako je za djecu najzdravije biti potpuno bos, bez ikakve obuće.

Tracy Byrne, podijatrica (stručnjakinja za bolesti stopala), vjeruje kako nošenje cipela od vrlo rane dobi može spriječiti pravilan razvoj hoda i kralješnice. "Malena djeca više drže glavu uspravno kada hodaju bosa", kaže dr. Byrne. "Bosim nogama bolje osjećaju tlo i dobivaju sve potrebne informacije o tome gdje hodaju, pa postoji manja potreba gledanja u pod što zapravo uzrokuje gubitak ravnoteže i padove".

Nadalje dodaje kako hodanje bosih nogu najbolje razvija mišiće i ligamente stopala, poboljšava snagu luka stopala, poboljšava propriocepciju (spoznaju o tome gdje se nalazimo u odnosu na prostor oko nas) i doprinosi dobrom i zdravom držanju tijela općenito.

"Smatramo da je stalni boravak u obući normalan i prirodan", kaže John Woodward, učitelj takozvane Alexanderove tehnike (metode koja mijenja naše navike kretanja u svakodnevnim aktivnostima), koji je poznat po tome što već 25 godina nije obukao cipele. On dodaje kako zna da ljudi više nisu lovci i sakupljači i da urbana okruženja predstavljaju niz "neprirodnih" opasnosti za stopala i zdravlje, ali bismo svejedno trebali uzeti u obzir i učiti od naših predaka. Oni su obuću koristili samo za obranu stopala kada je to bilo nužno potrebno.

Dr. Byrne, čija djeca hodaju bosa uvijek kada je to moguće, bavi se i educiranjem roditelja o strukturi dječjeg stopala kako bi se spriječila eventualna oštećenja koje uzrokuje nošenje cipelica.

Koja oštećenja uzrokuje obuća na dječjim nožicama?

Istraživanje objavljeno u specijaliziranom medicinskom časopisu The Foot iz 2007. godine sugerira kako su strukturalne i funkcionalne promjene uzrokovane prisilnom prilagodbom stopala obliku i ograničenjima obuće, odnosno nemogućnošću da se stopala razviju prirodno. Što je stopalo mlađe, veća je i mogućnost njegova oštećenja.

Ljudsko stopalo pri rođenju nije minijaturna verzija stopala odrasle osobe. Zapravo, stopalo novorođenčeta ne sadrži ni jednu kost i sastoji se od mase hrskavica koje se kroz godine okoštavaju i pretvaraju u 28 kosti stopala odraslog čovjeka. Taj proces završava tek u kasnim tinejdžerskim godinama, stoga je od velike važnosti do te dobi odabirati udobnu obuću.

Vrlo je važno da djeca ne nose usku, krutu, nefleksibilnu obuću, a poželjno je izbjegavati i povišene đonove na petama.

Najzdravije za aktivno dijete u stalnom pokretu je biti bos. Naravno, samo u uvjetima u kojima je to moguće i ne predstavlja rizik za njihovu sigurnost ili zdravlje, slažu se stručnjaci i preporučaju da uvijek kada je to moguće, izujemo djeci cipelice i omogućimo im da osjete tlo pod svojim nožicama.

(JK, Izvor: BB News)