. Ipak, malo roditelja poznaje Facebook, pa je potrebno reći da taj servis ima niz mogućnosti zaštite privatnosti.
Ukoliko vam je dijete na Facebooku i to je činjenica koja se neće promijeniti, možete mu barem savjetovati kako zaštititi profil, podatke i ostale informacije o sebi.
O djeci i Facebooku općenito, već smo pisali, a sada donosimo još nekoliko konkretnih savjeta za zaštitu privatnosti. Bez obzira jeste li član Facebooka i poznajete li tu web stranicu, možete učiniti mnogo u suradnji sa svojim djetetom. Postavke privatnosti djeci su često vrlo zbunjujuće i zamršene, ali uz vašu i našu pomoć te malo vremena, možete vrlo lako učiniti Facebook malo sigurnijom sredinom za klince.
Korak 1.
Dobar savjet zlata vrijedi
Savjetujte dijete da pripazi što će pisati na Facebooku, kako će komenirati tuđe napise i kako će se općenito izražavati. Neka dva puta razmisli koje će fotografije, linkove i video isječke stavljati uz svoj profil. Neka tri puta razmisli prije no što otkrije gdje stanuje, koji broj telefona ili e-mail adresu ima, čak i kada misli da to otkriva nekome koga poznaje ili mu je frend.
Djeca moraju postati svijesna da ne znaju tko čita njihov profil i njihove postove i kakve sve posljedice mogu doživjeti.
Korak 2.
Napravite liste prijatelja
Specifično za djecu je da često na popisu prijatelja imaju osobe koje niti ne poznaju, a dozvolile su im pristup svom profilu jer je cool imati što više prijatelja. No, samo nekoliko je onih pravih iz djetetove stvarne okoline. Uzmite kmad papira i olovku i prođite s djetetom popis na njegovu profilu i selektirajte prijatelje u tri grupe - PRIJATELJI, POZNANICI I OSTALI.
Na Facebooku je, naime, moguće grupirati prijatelje u više lista, a to je važno jer se naknadno može odrediti koja lista prijatelja smije vidjeti određene informacije o vašem djetetu.
Na početnoj Facebook stranici profila vašeg djeteta, u gornjem lijevom izborniku kliknite na link "Prijatelji". Otvorit će vam se nova stranica, sa lijevom kolonom novih vertikalnih linkova, gdje ćete vidjeti izbornik Popisi, gdje ponovno kliknite na link "Prijatelji".
Sada će se svi prijatelji vašeg djeteta izlistati jedan ispod drugog, a iznad prvog prijatelja, nalazi se link "Kreiraj novu listu prijatelja". Na njega treba kliknuti, pa će se otvoriti pop-up prozorčić u koji treba upisati ime prve grupe. Nakon što ste kreirali sve tri liste - "PRIJATELJI", "POZNANICI" i "OSTALI", tim grupama pridružite zajedno sa djetetom imena osoba s popisa kojeg ste prethodno sastavili na papiru. Sve tri nove liste trebale bi se prikazati u vertikalnom izborniku s lijeve strane ispod naslova Popisi.
Korak 3.
Tko može vidjeti što je na mom profilu?
Vratite se na početnu stranicu profila i u desnom gornjem uglu potražite link "Postavke". Pozicioniranjem kursora strelice na taj link, otvorit će se padajući izbornik na kojem ćete kliknuti na "Postavke privatnosti".
Ovdje možete uz pomoć postavki kontrolirati tko će, koja lista (prijatelji, poznanici ili ostali) vidjeti informacije o vašem djetetu.
Kliknite na prvi link "Informacije profila" koji će vas odvesti na stranicu na kojoj možete odrediti tko smije vidjeti informacije na profilu vašeg djeteta. Dobro s djetetom razmislite koje stvari želite da budu javne, a koje privatne. Želite li da svi vide fotografije na kojima je vaše dijete ili samo posebno odabrani prijatelji?
Ovdje se nalaze informacije o vašem djetetu grupirane u nekoliko tema: O meni, Osobni podaci, Datum rođenja i dr., a uz svaku temu s desne strane nalazi se padajući izbornik s nekoliko opcija vezanih uz to tko smije vidjeti podatke:
- Svi (svi korisnici Facebooka diljem svijeta)
- Prijatelji prijatelja
- Samo prijatelji
- Prilagodi
Uz onaj dio profila koji ne želite da vide svi na Facebooku, svi prijatelji ili prijatelji prijatelja, već samo oni koji su na jednoj od vaše tri kreirane liste (korak 2.) označeni kao "PRIJATELJI" (ali ne i oni s liste "POZNANICI" i "OSTALI"), kliknite na "Prilagodi".
Otvorit će se mali pop-up prozor u kojem ćete kod rečenice "Neka ovo vide" kliknuti na "Određene osobe...". Otvorit će vam se polje u kojem se traži da upišete Name or list (ime osobe ili ime liste) i tu ćete upisati "PRIJATELJI".
Ukoliko ste vještiji, možete točno odabrati imena osoba koje smiju pregledavati pojedine informacije o vašem djetetu.
Korak 4.
Tko smije znati adresu i broj telefona?
Nakon što ste zaštitili Informacije profila, posebnu pažnju posvetite zaštiti kontakt podataka, odnosno sadržaja na linku "Podaci za kontakt". Naš savjet je da u potpunosti uklonite broj telefona, adresu i sve druge osobne podatke. Ukoliko dijete to odbija, prema uputama opisanim u prethodnom koraku, pregledavanje tih podataka omogućite samo prijateljima u koje vaše dijete ima povjerenja.
Korak 5.
Tko me može pronaći na Faceboku?
Jednostavnim upisivanjem ključnih riječi u tražilicu, svatko na svijetu može namjerno ili slučajno doći do profila vašeg djeteta. No i to možete kontrolirati na linku "Traži" u postavkama privatnosti.
Na tom linku možete točno odrediti tko može pronaći preko tražilice profil vašeg djeteta. Imate ponuđene tri opcije:
- Svi
- Prijatelji prijatelja
- Samo prijatelji
Predlažemo da ovdje odredite - Samo prijatelji.
Isto tako, ovdje možete odrediti koje podatke će neka osoba vidjeti nakon što je preko tražilice došla do profila djeteta.
Korak 6.
Stopirajte razmjenu osobnih informacija preko aplikacija
Prijatelji na Facebooku razmjenjuju i razne aplikacije poput kvizova, igrica, preporuka web stranica i dr. Ukoliko vaše dijete nekome preporuči određenu aplikaciju, primjerice kviz "U kojem gradu bi trebao živjeti?", ono šalje i dopuštenje da osoba koja je primila aplikaciju smije pregledavati i profil vašeg djeteta te osobne podatke.
Na linku "Aplikacije i web stranice", možete odrediti koji osobni podaci će se vidjeti kada vaše dijete razmjenjuje preporuke aplikacija. Na ovom linku možete točno označiti koji osobni podaci i kome će biti dostupni.
(JK)