Moguće je da tome pridonosi toplije vrijeme ili dulji dani, izjavila je američka znanstvenica dr. Kristen Navara u stručnom britanskom časopisu Bilogy Letters.
Po njezinim riječima, takva klima može promijeniti stopu pobačaja i kvalitetu sjemena. Ili postoji neki evolucijski razlog zbog kojeg se u područjima blizu ekvatoru rađa više djevojčica od dječaka.
Stručnjaci već znaju da se stopa novorođenih dječaka i djevojčica razlikuje ovisno o tome o kojem se dijelu svijeta radi.
Znanstvenici navode da su ženski fetusi otporniji od muških, koji su podložniji učincima okoliša. U vrijeme velikog stresa, kao na primjer rata, stopa novorođenih djevojčica nadmašuje onu dječaka.
Stručnjaci misle da bi geografska širina mogla utjecati. Prošle studije su pokazale da izgledi za rođenje dječaka rastu kada se ide prema jugu, barem u Europi.
U svojoj studiji dr. Navara je zaključila da zemlje koje su bliže ekvatoru imaju znatno manje dječaka od onih koje se nalaze u područjima s umjerenom klimom i subarktičkim područjima.
Prihvaćeni svjetski prosjek novorođenčadi lagano naginje na mušku stranu, odnosno na stotinu djevojčica rađa se 106 dječaka, odnosno 51.5 posto novorođenih su muškarci. U područjima oko ekvatora taj postotak iznosi 51.1 posto, što je statistički značajan uzorak.