Tinejdžeri i stalno mijenjanje prijatelja

Osnovna škola, a osobito srednja, mjesta su stalnih promjena u odnosima među tinejdžerima. Sklapaju se nova prijateljstva, prekidaju stara i često tinejdžeri mijenjaju društvo ili okruženje.

4bd6b59145331

Za neke je to normalan tijek odrastanja i odgovor na stalnu želju za promjenom, a neki će gubitak i udaljavanje od prijatelja doživjeti prilično teško.

Normalno je da i djeca krenu u različitim smjerovima kako odrastaju i postavljaju si nove ciljeve, odnosno istražuju nove mogućnosti. Isto tako, formiraju im se osobnosti i na vidjelo izlaze neke individualne karakterne osobine. Neki će pokazivati iznimnu otvorenost i energičnost, drugi će se početi povlačiti u sebe, treći će ostati nešto duže djetinjasti i zaigrani, a četvrti postati možda malo preozbiljni za svoje godine. Sve su to divne razlike i finese koje djecu čine individualcima i zbog čega je nama odraslima lijepo gledati kako odrastaju.

No, njihovim vršnjacima promjene u karakteru i razmišljanju možda se neće sviđati. Ukoliko imate dijete na pragu tinejdžerske dobi, prije ili kasnije zajedno ćete se susresti s problemom udaljavanja prijatelja ili prijateljice. Bez obzira što su mladi i neiskusni, klinci mogu osjetiti kada ih neki vršnjak s kojim su bili bliski, počinje lagano napuštati i odguravati od sebe. Možda će se dogoditi da je vaše dijete taj individualac koji olako prekida prijateljstva i traga za novim prijateljima. Isto tako, možda će se vaš tinejdžer naći u situaciji da mora birati između dva prijatelja ili dvije grupe prijatelja.

Sve su to normalna obilježja odrastanja i socijalizacije, no roditelji mogu na neki način pomoći, bez da se miješaju u konkretne probleme i odnose među tinejdžerima.

Kad dijete ostane bez prijatelja

Možda najvažnija stvar koju roditelji mogu naučiti djecu jest da ne moraju prijateljstvo definirati strogo i birati. Treba im objasniti kako osoba može imati istovremeno više prijatelja iz različitih okruženja (škola, susjedstvo, sportski klub), ali da ti prijatelji ne moraju stalno "visjeti" zajedno, sve raditi zajedno i svi biti dio jedne te iste grupe.

Ako se netko od prijatelja povuče zbog svoje osobne situacije u kojoj se nalazi u životu, ne možete ga/ju prisiliti da vam ostane prijatelj. U tom slučaju treba biti dovoljno dobar prijatelj da osobu koja želi otići od vas, jednostavno pustite.

Isto tako, tinejdžeri moraju znati da se svi mijenjamo bez obzira na dob. Ako smo nekome dobar prijatelj ili prijateljica, prihvatiti ćemo njegove promjene i nećemo ga gledati na drugačiji način samo zato što više ne nalazi satisfakciju u, primjerice, nedjeljnim odlascima u kino. Prijateljstvo mora biti jače od tih faza promjena.

Ukoliko se prijatelj osjeća sretno jer radi nešto novo i nešto drugačije u čemu mi ne sudjelujemo, moramo se i mi zbog njega veseliti, a nikako ga ne osuđivati. Možda nas takve promjene u početku iznenađuju, ali brzo se na njih naviknemo. Ponekad je promjena čak i dobra stvar, koja može ponekad prijatelje u konačnici još i više zbližiti. Osim toga, prijatelj će nas smatrati još boljim i većim ukoliko prihvatimo njegove promjene.

Sa prijateljima koji odlaze u drugu školu, sele se u drugi kvart, grad ili mjesto, uz današnju tehnologiju, djeca mogu ostati u kontaktu. Telefonski pozivi, e-mail, SMS poruke i drugi kanali komuniciranja pomažu djeci ostati u vezi. Roditelji mogu pomoći klincima u organizaciji međusobnih posjeta, a mogu se osmisliti i neke posebne tradicije kao što su obavezni dolazak na rođendan, proljetno druženje, zajednički odlazak na odmor i sl.

Osnovna poruka je da se prijateljstvo uvijek može sačuvati ako to dvoje ljudi želi. Ukoliko se stari prijatelji ne zaborave i ukoliko se prijateljstvo njeguje, ono može potrajati do kraja života.

(JK)