Teorije da roditelji mogu raznim tehnikama izabrati spol djeteta obični su mitovi

Iako je većini roditelja jedino važno da se njihovo dijete rodi zdravo, ima i onih koji silno priželjkuju bebu određenog spola.

Začeće-X-Y_Freedigital

Velik je broj preporuka koje obećavaju parovima da će dobiti dijete željenog spola ako se pridržavaju određenih pravila dok pokušavaju začeti: od određenog režima prehrane do točnog vremena snošaja. Ma koliko god željeli vjerovati u njih, valja znati da nema čvrstih znanstvenih dokaza da išta od toga uistinu djeluje. Kod prirodnog začeća, šanse da dobijete curicu ili dečka su podjednake, jer jedna polovica spermija sadrži kromosom X, a druga polovica kromosom Y.

Mitovi o spolu djeteta prema dr. Shettlesu

Nekoliko mitova bazirano je na Shettlesovoj metodi, koju je dalekih 60-ih godina 20. stoljeća razvio dr. Landrum Shettles. On je svoju teoriju izgradio na činjenici da je spermij s Y kromosomom, koji je zaslužan za začeće dječaka (XY), lakši i brži, ali manje izdržljiv od spermija s kromosom X, koji je zaslužan za začeće curice.

Mit broj 1

Spolni odnos u vrijeme ovulacije ili oko ovulacije omogućuje bržem spermiju s Y kromosomom da prvi dođe do jajašca, dok u vrijeme udaljenom od ovulacije omogućuje jačem, izdržljivijem spermiju s X kromosomom da nadživi „muške“ spermije.

„Šanse za začećem uvelike će se povećati s 'kasnijim pristupom': Ako pokušate dva dana prije ovulacije, vrlo je vjerojatno da će sva sperma umrijeti“, kazala je dr. Elisa Ross, ginekologinja.

Mit broj 2

Prema Shettlesovoj metodi, dublja penetracija pomaže bržim i lakšim spermijima, onima s Y kromosomima, da prvi dođu do jajašca.

„Zvuči logično, no rezultati znanstvenih istraživanja to opovrgavaju“, kazala je dr. Ross.

Mit broj 3

Ako želi začeti dječaka, žena bi trebala povećati unos kalija u svojoj dnevnoj prehrani.

„Najnovija studija dokazuje da postoji svojevrsna veza između kalija i dobivanja muškog djeteta, ali ima malo pouzdanih dokaza koji idu u prilog toj teoriji“, ističe dr. Ross.

Mit broj 4

Korištenjem ekspektoransa poput sirupa protiv kašlja žene mogu povećati protočnost cervikalne sluzi, što će ići u prilog „muškim“ spermijima.

Dr. Ross ističe kako je ova metoda ništa drugo nego stara bapska priča.

Mit broj 5

Promjena pH faktora vagine može utjecati na spol djeteta. Shettlesova metoda nalaže ženama koje žele curicu da svoj spolni organ peru s octom kako bi se povećala njegova kiselost; onima koje pak žele dječaka sa sodom bikarbonom kako bi se povećala lužnatost.

„Ova 'rješenja' mogu ubiti svu spermu i naškoditi ženi, posebice soda bikarbona, stoga ne preporučujem ovu metodu“, kazala je dr. Ross.

Jedini 100 posto siguran način koji jamči spol djeteta

Trenutno samo jedna tehnika može garantirati spol djeteta. Riječ je o preimplatacijskoj genetskoj dijagnostici (PGD), gdje se samo jedan spermij implantira u jajašce kao što se to čini u tehnici in-vitro oplodnje pod nazivom ICSI (intracitoplazmična injekcija spermija). Prije nego što se oplođena stanica vrati u maternicu, podvrgava se testu koji određuje spol.

„Ovaj postupak se još uvijek ne obavlja rutinski, nego samo i isključivo kad u obiteljskoj anamnezi postoji nasljedna bolest koja pogađa određeni spol. Budući da su „muški“ spermiji malo lakši od „ženskih“, mogu se odvojiti centrifugom ili nekom drugom metodom. Međutim, to povećava šanse svega nekoliko posto“, kaže urolog, dr. Edmund Sabanegh.

Dr. Ross i Sabanegh smatraju da bi roditeljima trebalo biti važnije zdravlje od spola djeteta.

Izvor: Msn.com