Ovu iritaciju očiju mogu izazvati sezonske alergije, bakterijske i virusne infekcije.
Pedijatrica iz Dječje bolnice u Akronu, doktorica Carrie Bohenick ističe da svaka pojava crvenila oka ne znači pojavu konjuktivitisa. Ako je samo jedna bjeloočnica žarko crvena, razlog tome može biti udarac ili ogrebotina oka te tada nisu potrebne kapi za oči.
Kako utvrditi o kojoj vrsti konjuktivitisa se radi i da li je ta vrsta zarazna, glavna je briga svakog roditelja kod pojave crvenila očiju.
Siguran znak da se radi o konjuktivitisu je veća količina zelenog ili žutog iscjetka na oba oka. Ovisno o količini iscjetka, dijete će teže otvarati oči. Pojava crvenila oka najčešće nastaje na jednom oku, ali se zbog čestog trljanja gotovo uvijek proširi i na drugo oko.
Osim iscjetka, pojavljuje se svrbež oka, suzne oči te bjeloočnica može poprimiti razne nijanse ružičaste i crvene boje. U većini slučajeva, uzroci konjuktivitisa su bakterije i virusi, odgovorni za dječje prehlade, upale grla te infekcije sinusa i uha. Važno je posjetiti pedijatra jer konjuktivitis najčešće zahtjeva liječenje.
Na primjer, antibiotik u obliku kapi za oči propisuje se u slučaju bakterijskog konjuktivitisa i poboljšanje dolazi u roku od 24 do 48 sati. Obilniji iscjedak iz oka je zarazan i ako isjedak dođe u kontakt sa zdravim okom, doći će do zaraze.
Prevencija od daljnje zaraze je češće pranje ruku, češće mijenjanje jastučnica, ručnika, jastuka i svega ostalog što dolazi u kontakt s dječjim očima. Pokušajte spriječiti dijete da trlja oči.
U svakom slučaju, djeca bi treba ostati kod kuće toliko dugo dok iscjedak ne oslabi ili potpuno nestane. No, mnogi vrtići i škole dozvolit će da se dijete vrati među vršnjake 24 sata nakon posjeta liječniku.