Smijem li jesti kikiriki za vrijeme trudnoće i dojenja?

Buduća britanska kraljica Kate Middleton prije nekoliko je dana potaknula glasine o trudnoći, jer je odbila jesti namaz od kikirikija za posjeta kraljevskog para UNICEF-ovu uredu za borbu protiv gladi u Kopenhagenu

4eba94abc08b6

. Kate je navodno ljubazno odbila ukusni namaz, značajno pogledala svog supruga, princa Williama, i to je bilo dovoljno da potakne trač o svojoj trudnoći. Ova istinita pričica samo ukazuje na dosta rašireno vjerovanje da nije baš dobro jesti kikiriki u trudnoći. Jesu li bojazni opravdane i koliko je kikiriki (ne)poželjan dok ste u blaženom stanju?

Neka istraživanja sugeriraju da nije dobro jesti kikiriki tijekom trudnoće, jer na taj način buduće majke povećavaju rizik da im dijete razvije alergiju na ovu mahunarku. Alergija na kikiriki može biti opasna po život i općenito je u porastu među djecom u posljednjim desetljećima. Zašto? Još uvijek se ne zna.


Trudnoća i alergija na kikiriki - što kažu najnovija istraživanja?

Već godinama vodi se debata u medicinskim krugovima koliko je konzumiranje kikirikija u vrijeme trudnoće opasno. Američka pedijatrijska akademija čak je i službeno savjetovala ženama koje imaju u obitelji povijest alergija na hranu ili doje, da izbjegavaju jesti kikiriki te da ga ne daju djeci do 3. godine života. Preporuka je povučena 2009. godine pod napomenom da uzročno-posljedična veza nije utvrđena niti je problem dovoljno rasvijetljen.

Kako bi bile sigurne da se ništa loše neće dogoditi, mame samoinicijativno izbjegavaju kikiriki dok su trudne. Ostalo je na znanstvenicima da dalje proučavaju utjecaj kikirikija na razvoj alergija kod beba. Prošle godine, jedno je takvo istraživanje objavljeno u stručnom časopisu Journal of Allergy and Clinical Immunology, a ustvrdilo je da su bebe koje su alergične na neke druge grupe hrane (npr. jaja i mlijeko), pod povećanim rizikom od razvoja alergije na kikiriki ukoliko su ga majke konzumirale tijekom trudnoće. Bebice onih mama koje su najviše kikirikija jele u zadnjem tromjesečju trudnoće bile su najosjetljivije na kikiriki.

Kako bilo, još uvijek nije dokazana i potvrđena izravna uzročno-posljedična veza između jedenja kikirikija u trudnoći i pojave alergije kod beba. Spomenuto istraživanje samo sugerira da bebe čije su mame jele kikiriki pokazuju jaču osjetljivost na ovu mahunarku na standardnim testiranjima na koži. Uostalom, u ovom se istraživanju razgovaralo o osjetljivosti na kikiriki, a ne na već razvijenu alergiju kod beba. Tek će se vidjeti hoće li ispitane bebe s godinama doista razviti alergiju na kikiriki.


Smijem li jesti kikiriki u trudnoći?  

Stručnjaci se slažu da je dovoljno pridržavati se trenutnih pedijatrijskih smjernica koje ne zabranjuju trudnicama jesti kikiriki. Ipak, odluka ostaje na samim budućim majkama. Tek kada se, i ako se uopće, dokaže da jedenje kikirikija u trudnoći uzrokuje doživotne alergije kod djece, te će se smjernice promijeniti.

Ako želite jesti kikiriki a trudnica ste ili dojilja, jedite ga umjereno i u sklopu planirane uravnotežene prehrane, osim ako ste i sami alergični na kikiriki ili vam je vaš liječnik striktno zabranio jesti ovu mahunarku. Nemojte se ustručavati pričati o konzumaciji kikirikija sa svojim ginekologom i/ili liječnikom te mu izložite povijest bolesti u svojoj obitelji te zajedno prodiskutirajte moguće rizike. Ako se odlučite izbjegavati kikiriki, imajte na umu da svaki gotovi proizvod mora na deklaraciji imati istaknuto sadrži li u svome sastavu tragove kikirikija.

Kada vaša bebica dođe na svijet, s vremenom će prelaziti na krutu hranu (nakon 6. mjeseca). Kada počnete bebici po prvi puta uvrštavati određene namirnice u prehranu, pazite da ih ubacujete postepeno kako bi pratili postoji li alergijska reakcija na određenu hranu. Ako beba dobije alergijsku reakciju, potražite odmah pomoć liječnika! Neki od simptoma alergijske reakcije su: kašalj, bolno i sugo hrlo i jezik, povraćanje i/ili proljev, hroptanje i kratki dah, naticanje usnica ili grla, curenje nosića, crvene, nadražene oči koje svrbe.

Ako vaše dijete već ima alergiju na neku drugu hranu (npr. jaja, mlijeko) ili ako u vašoj obitelji postoji povijest bolesti alergija (braća i/ili sestrice, roditelji, bake, djedovi), tada je vaše dijete pod povećanim rizikom od razvoja alergije na kikiriki. U tom slučaju svakako tražite pomoć i savjet pedijatra prije no što uopće dajete djetetu kikiriki po prvi puta. Pazite da djeci mlađoj od pet godina ne servirate kikiriki, jer pri konzumaciji postoji opasnost od gušenja.


Koliko se često pojavljuje alergija na kikiriki?

Otprilike 1 na 100 djece alergično je na kikiriki, no ta brojka raste u posljednjem desetljeću. Kod oko 20% djece alergija se povlači sama od sebe do 6. godine života. Ostali se s ovom bolešću "pate" do kraja života.


Koliko je opasna alergija na kikiriki?

Kikiriki i orašasti plodovi (orah, lješnjak i sl.) jedni su od glavnih uzročnika smrtonosnih alergijskih reakcija. Za neke ljude čak i najmanja količina kikirikija može izazvati reakciju opasnu po život koju zovemo anafilakcijski šok, a koji se manifestira oticanjem grla zbog čega dolazi do gušenja, snažnim padom krvnog tlaka, ubrzanim pulsom, vrtoglavicom i gubitkom svijesti. Manje ozbiljne reakcije uključuju osip, svrbež kože, svrbež oko usnica, probavne probleme i hroptanje.


Kako se liječi?

Ne postoji lijek za alergiju na kikiriki, pa je jedina mjera prevencije izbjegavanje kikirikija i svih namirnica u kojima se on nalazi, pa makar i u tragovima. U tome i jest problem, jer mnogi proizvodi koji na prvi pogled nemaju nikakve veze s kikirikijem, često sadrže upravo njegov protein ili ulje u tragovima. Isto se može pročitati na deklaracijama proizvoda kao posebna napomena.

Kod blažih oblika alergije koriste se tzv. antihistamini koji pomažu ublažiti simptome, ali ne liječe alergiju kao takvu.

U posljednje vrijeme stručnjaci razvijaju poseban oblik liječenja kod djece o čemu smo pisali ovdje, ali još uvijek tretman nije odobren, obzirom da je primjenjen eksperimentalno i na vrlo malenom broju djece, iako je prilično učinkovit.