Školske torbe ponovno su preteške

Došlo je ponovno to doba godine kada razgovaramo o školskim torbama.

4e688fa56d791

Nisu one neka posebno zanimljiva tema, već su na dnevnom redu isključivo zato što su preteške i mogu izazivati ozbiljne zdravstvene probleme našim školarcima. Odgovorne institucije nisu u posljednjih 20 godina pronašle rješenje kojim bi rasteretile leđa mališana čija su tijela još u razvoju i ne smiju biti opterećena takvim težinama.

O kojim težinama govorimo?

Prosječna težina školske torbe kod prvašića je 3,6 kg, dok najteža može imati i do 5 kg. Ako uzmemo u obzir da dijete u prvom razredu ima prosječno 24 kg, dijete nosi torbu koja je teška 15% njegove težine. Kad bi se ista situacija preslikala na odraslu osobu od 70 kg, to bi značilo da ona mora svakodnevno po sat vremena (više ili manje) nositi 10,5 kg. Drugim riječima, školske torbe su jednostavno preteško opterećenje već od prvog razreda osnovne škole.

Prema preporukama liječnika specijalista školske medicine, djeca ne bi smjela nositi teret koji iznosi više od 5% njihove tjelesne težine. Maksimalna gornja granica je 10% djetetove ukupne težine. Ako to pretočimo u brojke, dijete od 24 kg, trebalo bi nositi torbu koja teži između 1,2 i 2,4 kg. Što je dijete mlađe, to je dopušteno opterećenje manje.


Kako preteške torbe štete dječjem razvoju i zdravlju?


Kada dijete na leđima nosi preveliki teret, ono će se najvjerojatnije naginjati prema naprijed kako bi održalo ravnotežu zbog težine koja ga vuče unatrag. Pogrbljeno držanje dugoročno će štetiti prirodnoj zakrivljenosti kralješnice u predjelu srednjih i donjih leđa. Nadalje, teret na leđima može izazvati istegnuće mišića leđa te iritaciju kralješaka, kao i bolove u ramenima, trnce u rukama i prstima šake te sveopći zamor vratnih i leđnih mišića.

Dijete kojemu je torba preteška, prepoznat ćete po teškom hodanju, a roditelji i učitelji primjetit će da se dijete brže zamara, što nadalje može naštetiti učenju, koncentraciji, pamćenju i sveopćem uspjehu u školi.

Ukoliko se dijete ne rastereti i kroz duži period bude pod velikim i nepravilnim opterećenjem, mišići će se brže zamarati i gubiti snagu, a dijete će se žaliti da ga bole i ruke i noge i leđa, odnsno svi mišići na tijelu.


Idealna školska torba

Liječnica prof. dr. sc. Vesna Jureša, u članku objavljenom na stranicama Zavoda za javno zdravstvo Andrija Štampar, objavila je članak vezan za problem preteških školskih torbi u kojem je opisala kako bi trebala izgledati idealna školska torba:

Školska torba treba biti primjerena težini i dobi djeteta, odnosno teška do 5 - 10% tjelesne težine djeteta. Torba se nosi na leđima. Naramenice trebaju biti dovoljno široke, kako se ne bi utisnule u ramena, ali ne preširoke kako ne bi pritiskale pazušne jame i na taj način sprečavale uredan krvni protok kroz velike krvne žile koje prolaze ramenima i nadlakticom. Veličina i oblik torbe treba biti takav da torba ne “sjedi” na debelom mesu djeteta i da ih pri hodu ne udara po leđima. Prevelika torba kojoj je težište vrlo nisko može pogodovati padu djeteta na leđa ili ako je težište visoko na vratu padu prema naprijed.

Torba treba biti napravljena od nepromočivog materijala i imati “mačje oči” ili svijetleće trake kako bi dijete u sumrak ili navečer bilo uočljivo.