
Savjeti za kupnju sigurnih igračaka
.
Svjedočimo da svakog tjedna velik broj igračaka biva zabranjen i povučen s tržišta jer sadrže kadmij, živu, sitne elemente kojima bi se maleni mogli ugušiti i razne druge opasnosti. Samo nagađati možemo koliko se takvih igračka ipak proda, jer nisu na vrijeme podlegle nekoj od inspekcija.
Šanse da kupimo otrovnu igračku povećavaju se i zbog činjenice da je kupovna moć građana sve niža, pa su osuđeni na igračke nižih cijena, a upravo takve igračke vrebaju s raznih štandova, a dolaze iz istočnih zemalja, najčešće od proizvođača nepoznatog porijekla ili bez navedenih osnovnih informacija o sigurnosti na deklaracijama proizvoda.
Udruga Potrošač, emisija Potrošački kod i Inspektorat RH najglasnije upozoravaju u našoj državi o sigurnosti ili nesigurnosti pojedinih igračaka, ali obično kada se nepravilnosti već otkriju i treba alarmirati roditelje da igračku bace u smeće ili vrate u trgovinu gdje su je kupili.
Ako ste ove godine odlučili svome najdražem malom zlatu pokloniti igračke, donosimo nekoliko savjeta za njihovu što sigurniju kupnju.
Prije no što kupite igračku ili je date djetetu na korištenje:
dobro pročitajte deklaracije i potražite proizvođača i zemlju porijekla te uvoznika za Hrvatsku
potražite ima li igračka na ambalaži istaknute oznake i upozorenja o dobi djece kojoj je namijenjena
potražite upute o korištenju (naime, ozbiljni proizvođači koji imaju kontrolu kvalitete trebali bi sva upozorenja vrlo jasno istaknuti na kutiji pakiranja)
provjerite ima li igračka istaknute neke certifikate (npr. o ispravnosti, sigurnosti materijala i sl.); igračke od tkanine trebale bi na sebi imati istaknutu napomenu da nisu zapaljive, punjeni plišanci trebali bi imati napomenu da se mogu prati, igračke koje su obojane trebale bi imati napomenu da boja ne sadrži živu, neke plastične igračke na sebi imaju istaknuto da ne sadrže kadmij, a na nekima (npr. bojice) stoji jasno i nedvosmisleno da nisu otrovne.
pomirišite igračku ima li snažan vonj po kemikalijama
pokušajte sami procijeniti je li igračka primjerena dobi vašeg djeteta
izbjegavajte igračke sa sitnim dijelovima, konopcima, oštrim rubovima, šiljcima i sl. Djeca mlađa od 3 godine ne bi uopće trebala biti u doticaju s igračkama koje imaju sitne dijelove, a kikići mlađi od 6 godina ne bi se trebali igrati s igračkama koje imaju sitne baterijice.
ako je proizvod van pakiranja dobro provjerite može li se koji dio odlomiti (npr. prozori na autićima, plastične oči na plišancima, stakla na sunčanim naočalama...)
pazite da igračka nije preglasna, jer ako se glasa, možete biti sigurni da će si je vaše dijete staviti direktno na bubnjić tj. uho
kada dijete izvadi igračku iz ambalaže, a prije nego se počne igrati i sami je dobro pregledajte i prekontrolirajte te pokažite djetetu kako će igračku koristiti
ukoliko vas detaljnije zanima koje su igračke na crnom popisu u EU pregledajte ovu stranicu: http://ec.europa.eu/consumers/dyna/rapex/create_rapex_search.cfm, a za zabranjene i opasne proizvode u Hrvatskoj informacije se nalaze ovdje: http://www.inspektorat.hr/opasni-proizvodi/
prijetnju ili opasnost prijavite institucijama (Hrvstaki zavod za javno zdravstvo, Državni inspektorat), a u slučaju opasnosti djelujte brzo i razumno


Stefany Žužić u odvažnom outfitu: 'Šljokice su opis mene, nosim ih kad god sam u prilici'

Venecija: Vodič za putovanje koje će se zauvijek pamtiti
