Dremuckanje nakon učenja pomaže bebama do jedne godine starosti da sačuvaju najnovije uspomene (barem na jedan dan), pokazuju znanstvene studije provedene na bebama starim od šest do 12 mjeseci. Stručnjaci su otprije znali da san pozitivno utječe na odrasle: pomaže im da očuvaju uspomene, promotre stari problem iz drugog kuta i povežu različite informacije.
Drijemanje, odnosno padanje glave od umora, također pomaže predškolcima i djeci mlađeg školskog uzrasta da zapamte činjenice i događaje. Dvije studije su pokazale da san pomaže djeci da zapamte nove riječi i gramatiku.
Kako bi saznali još više, znanstvenici iz Engleske i Njemačke proveli su istraživanje na bebama starosti od 6 do 12 mjeseci. Promatrali su što su bebe zapamtile o lutkama u intervalima od četiri do 24 sata.
Bebe su prvo gledale kako odrasla osoba skida rukavicu s lutke, protresa je i stavlja je natrag. Nakon nekoliko radnji iz lutkarske predstave, jedna grupa beba je spavala više od 30 minuta, dok je druga ostala budna ili je spavala kraće od 30 minuta.
Nakon četiri sata bebama su opet pokazali lutke i dopustili im da ih diraju. Bebe koje su spavale duže od 30 minuta odmah su počele oponašati sve ono što je s lutkom radila odrasla osoba prije nego što su usnule, za razliku od beba koje nisu spavale.
Kada su bebama opet pokazali lutke nakon 24 sata, spavalice su opet bile aktivnije od nespavalica: imitirale su sve ono što su vidjele tijekom male lutkarske predstave.
Rezultati istraživanja sugeriraju da bebe oponašaju ono što su vidjele zahvaljujući dugom snu. San pomaže bebama da oblikuju dugoročno pamćenje, piše Sciencenews.org.
Padanje glave i lagano dremuckanje odmah nakon učenja također čuva bebine najnovije uspomene i sprečava miješanje s drugim informacijama.