Rahitis opet prijeti - previše videoigrica, premalo sunca

Današnja djeca sve manje jedu svježu ribu, kao i jaja u kojima također ima vitamina D

Rahitis opet prijeti - previše videoigrica, premalo sunca

Smatralo se da je u današnje vrijeme zbog dobro organizirane pedijatrijske skrbi te prevencije, gotovo izumrla, no, bolest kostiju, rahitis opet se javlja. Studije koje se unatrag nekoliko godina provode u Velikoj Britaniji pokazale su da gotovo svako peto dijete boluje od rahitisa jer umjesto boravka na svježem zraku i suncu, vrijeme provodi u kući igrajući se kompjuterskim igricama. Upravo zbog suvremenog stila života, djeca su postala podložna razvoju te bolesti, koja je harala Velikom Britanijom u 19. stoljeću u vrijeme Charlesa Dickensa, i pogađala je uglavnom djecu iz siromašnih obitelji. Sada se ponovno javlja i to najčešće kod djece iz obitelji srednjeg sloja. Rahitis je diljem svijeta spriječen zahvaljujući koncentratu vitamina D kojeg najviše ima u ribljem ulju. No današnja djeca sve manje jedu svježu ribu, kao i jaja u kojima također ima vitamina D.

Izvedite djecu van, na sunce i zrak

Rahitis je bolest koja nastaje zbog poremećene mineralizacije kostiju koje rastu, a očituje se karakterističnim promjenama kostura.Rahitis kod djece najčešće je posljedica kroničnog nedostatka vitamina D, a simptomi su bolne deformacije krivih nogu koje se ne razvijaju kako bi trebale. Može se izbjeći uravnoteženom prehranom i izlaganjem sunčevoj svjetlosti. Djeca sve duže ostaju u zatvorenom i igraju se pred kompjuterima, umjesto da uživaju na čistom zraku, navode voditelji  istraživanja o nedostatku vitamina D, koje je provedeno u Velikoj Britaniji.

Polovica svih odraslih Britanaca, posebice onih na sjeveru, imaju nedostatak vitamina D u zimi i na proljeće, dok jedan od njih šest ima ozbiljan nedostatak ovog vitamina. Iako se istraživanje koncentriralo na Britaniju, znanstvenici sugeriraju da je stanje slično i u drugim industrijaliziranim zemljama. Za potrebe istraživanja pregledali su više od 200 djece te ističu da je uzrok porastu rahitisa moderan način života u kojem djeca ne provode dovoljno vremena na suncu, a kad jesu vani, onda im je koža pokrivena.

Zašto nam treba vitamin D?

Vitamin D pospješuje crijevnu apsorpciju kalcija i fosfata. Osim toga, on potiče kalcifikaciju kostiju, odnosno odlaganje minerala u kost. Kad ga nema u dovoljnim količinama, stvara se koštana demineralizirana osnova, koja je mekana i ne može vršiti funkciju prave, mineralizirane kosti. 

Kako se liječi rahitis?

U liječenju rahitisa najvažnije je prevencija. A to znači da dijete boravi na suncu najmanje 15 minuta svaki dan, pri čemu bi posebno trebalo izlagati lice i ruke. Kako u našem podneblju broj sunčanih dana nije dovoljan, a sunca pogotovo nedostaje u zimskim mjesecima, u prevenciji rahitisa djeci se daje vitamin D u obliku kapi. Uzimanje nadomjesnog vitamina D posebno se preporučuje za dojenčad koja se hrani kravljim mlijekom ili industrijskim pripravcima mlijeka koji nisu dodatno obogaćeni vitaminom D. U svakom slučaju, bolje je dijete dojiti majčinim mlijekom jer ono sadrži dostatnu količinu vitamina D i optimalan omjer kalcija i fosfata.

U prvih mjesec dana života djetetu nije potrebna nadoknada. Međutim, već u drugom mjesecu života potrebno je započeti s nadoknadom u obliku kapi vitamina D (najčešće 5 kapi dnevno). U prvoj godini vitamin D se daje kontinuirano, a u narednoj  samo u zimskim mjesecima,ako tako preporuči pedijatar. Oko korištenja kapi vitamina D i doziranja svakako se trebate konzultirati s liječnikom. U Hrvatskoj se dodavanje D vitamina u kapima  u praksi provodi uglavnom samo do navršene prve godine djetetova života.

Kako prepoznati rahitis kod djeteta?

Rani simptomi rahitisa poput umora, bljedoće, razdražljivosti i plačljivosti vrlo se rijetko zamijete i uglavnom se ne povezuju s rahitisom. Promjene koje se javljaju na kostima uglavnom se pojavljuju kasnije. Prvi nalaz koji se može primijetiti kod dojenčeta su mekše kosti lubanje nego je to normalno. Kod pritiska na stražnji dio lubanje mekša kost se udubi, ali se utisnuto mjesto odmah vraća u prvobitni položaj.

Klasični simptomi rahitisa kod djece koji se javljaju kasnije su iskrivljene noge, izbočena koljena, iskrivljena kralježnica. Uz deformacije zdjelice i grudnog koša, vidljive su i promjene na kostima glave. Kosti su općenito više sklone lomovima, a mišići su mlohavi, što se najbolje uočava na trbuhu, koji je napuhnut i može se lako utisnuti. Mliječni zubi kod rahitičnog djeteta niču kasnije, a oni trajni ne stvaraju dovoljno zubne cakline, pa su skloniji nastanku karijesa. Ako se rahitis razvije u dojenačkoj dobi psihomotorni razvoj djeteta je usporen i dijete kasni s učenjem stajanja, sjedenja i hodanja.

(M.G.)