Dojenje je posebno i privilegirano vrijeme kad majka svojem djetetu od samog početka života počinje pružati ono najbolje što može. Majčino mlijeko ima najbolje i najkvalitetnije hranjive elemente koji djetetu osiguravaju zdrav rast i razvoj. Dojenje djetetu osigurava antitijela, antibakterijske tvari i imunološke faktore koji ga štite od eventualnih infekcija.
Majka koja doji uvijek bi trebala misliti na potrebe svog djeteta, ali i svoje potrebe, kako bi mogla uživati u ovom blagoslovljenom vremenu i svakom trenutku sa svojim malim čudom. Dnevne potrebe dojilje su otprilike jednake kao i za trudnice. Dojilja nikako ne bi smjela poduzimati iscrpljujuće dijete sa malim unosom kalorija. Uravnotežena i raznovrsna prehrana, sa tri glavna obroka te još toliko malih obroka u toku dana je neophodna.
Prehrana dojilje trebala bi biti bogata voćem, povrćem i hranom bogatom proteinima i vlaknima. Preporuča se i hrana bogata kalcijem. Isto tako je važno unositi dovoljno tekućina - vode Važno je izbjegavati alkohol jer se preko mlijeka može prenijeti djetetu. Ostali stimulansi bogati kofeinom, kao što su kava, Coca cola ili Pepsi, čaj i čokolada trebaju se uzimati umjereno, a ako je moguće izbjeći ih potpuno.
Majka koja doji isto bi tako trebala pripaziti na to koje masti unose. Treba birati one kvalitetnije - maslinovo ulje, te jesti dosta ribe. Masne kiseline su esencijalne za razvoj djetetova mozga, pa bi trebale biti zastupljene u majčinoj prehrani. Dobri izvori masnih kiselina su: sjemenke lana, sjemenke gorčice, bundevine sjemenke, zrna soje, orahovo ulje, zeleno lisnato povrće, žitarice, ulja dobivena od: sjemenki lana, uljane repice i zrna soje.
Neka hrana može mlijeku dati miris ili okus koji se djetetu neće dopasti, zato kod unošenja neke neuobičajene hrane obratite pozornost, kako biste znali što ubuduće izbjegavati. No, s druge strane raznovrsna prehrana ima jednu prednost jer se tako dijete izlaže različitim ukusima i prije normalnog hranjenja.
Puno se priča o hrani koju treba izbjegavati – kao što su kupus, cvjetača, luk, mahunarke... No u stvari poželjno je jesti i ove namirnice, ali umjereno. Hrana koja izaziva nadutost, grčeve i vjetrove može se jesti ali manje, recimo jednom tjedno.
Pozornost treba obratiti prilikom unošenja hrane koja ima veći rizik za pojavu alergijske reakcije – prije svega kravlje mlijeko, kikiriki, orasi, lješnjaci, riba i školjke, citrusno voće... Kad konzumirate ove namirnice, obratite pozornost ima li dijete nekakve reakcije, kako biste znali što morate izbjegavati.
Kravlje mlijeko je dosta čest i jak alergen, pa gaj se preporuča umjereno koristi ili izbjegavati. Ono sadrži određene vrste bjelančevina koje naš organizam teško probavlja i koje će kod djeteta uzrokovati nadutost i plinove.
Ono što bi trebalo izbjegavati su pikantna jela (posebice ako dijete ima grčeve), te dimljene i konzervirane proizvode.
Sve u svemu, dojenje bi trebalo biti blagoslovljeno vrijeme koje provodite sa svojim djetetom u kojem se ne biste trebali osjećati uskraćeno za neke namirnice koje volite jesti. Uživajte u zdravom životu uz raznovrsne namirnice, dovoljno se odmarajte i pijte dovoljno tekućina. Tako ćete biti sretni i zadovoljni, i vi i vaša bebica.